Odovzdávanie Cien akadémie a odvážna nová pánska móda

Na odovzdávaní Cien akadémie sa najpozoruhodnejšou vecou paradoxne stala gumička do vlasov. Znie to síce ako nočná mora, ale našťastie to dopadlo omnoho lepšie. Jason Momoa po červenom koberci vykročil v ružovom zamatovom obleku, ktorý navrhla Silvia Venturini Fendi. Ten nielenže dokonale ladil s úžasnými šatami Lisy Bonetovej – tiež značky Fendi – ale bol doplnený aj patričnou Fendi gumičkou do vlasov, ktorú mal Momoa vystavenú na zápästí.

Pre hviezdu filmu „Aquaman“ to bol jednoznačne fenomenálny moment a tak ako počas posledných ročníkov slávnosti, aj teraz sa mu podarilo vzbudiť zvedavosť každého sledujúceho diváka. Momoa pred objektívy fotografov doručil všetko, čo sme potrebovali: prezieravosť v luxusnej móde, jeho nepopierateľné čaro osobnosti a vítané uvoľnenie atmosféry v podobe gumičky do vlasov na zápästí. Najdôležitejším odkazom tejto senzácie však bola odpoveď na otázku, prečo sú muži v súčasnosti najzaujímavejšími objektmi na červenom koberci.

Súvisiace: Ako si Pitti Uomo udržiava relevanciu aj v modernej ére

Nie je nič prekvapivé na tom, že hlavnou témou diskusií okolo červeného koberca je štýlový postroj značky Louis Vuitton, v ktorom sa na Oskaroch objavil Timothée Chalamet. Dokonca aj muži sú v súčasnosti odhodlaní experimentovať s našou predstavou o tom, čo označujeme za „formálne“ oblečenie. Módne kreácie, ktoré prezentovali, zároveň do rovnakej miery spochybňovali aj naše doterajšie predstavy o maskulinite. Stretli sme sa s dielami experimentálnej módy na najvyššej úrovni, ktorá potvrdila, ako sa práca módnych návrhárov môže premietať do reálneho sveta.

Celé veky platilo, že páni si na červenom koberci nemohli dovoliť žiadne výstrelky. Najzaujímavejšími vzburami boli drobné a neškodné vylepšenia – inovatívny dizajn chlopní na saku, tmavomodrá farba obleku namiesto čiernej, čierna košeľa namiesto bielej. Na posledných Oskaroch sa samozrejme objavili všetky tieto drobné rebélie, ale okrem toho sme boli vystavení aj skutočne pozoruhodnej móde. Billy Porter prišiel v zamatovom smokingu s objemnou sukňou, ktorý navrhol Christian Sirian, obvykle spasiteľ ženských osobností na červenom koberci. Tento netradičný model bol samozrejme odvážny, ale zdá sa, že sa stal najslávnejšou atrakciou noci.

Režisér Spike Lee bol síce považovaný za módnu legendu už aj v minulosti, ale jeho neprehliadnuteľný fialový oblek od oslavovaného návrhára Ozwalda Boatenga jednoznačne nemal obdobu. Farba bola zvolená na počesť speváka Princa, pričom jeho podobizeň niesla aj veľká reťaz značky Amedeo Scognamiglio, ktorú mal Lee okolo krku. Celý outfit podčiarkovali zlaté tenisky Jordans – skutočne výzor hodný renesančného portrétu. Pozornosti však neunikli ani menej výstredné modely. Stephan James sa predstavil v slivkovočervenom zamatovom trojdielnom obleku s kontrastnými bielymi topánkami značky Giuseppe Zanotti. Mark Ronson zase upútal elegantnými chlopňami na saku, ktoré pripomínali luxusné pyžamo.

Pýtate sa, prečo zaznamenávame taký posun v pánskej móde? Tento trend je sčasti potrebné pripísať narastajúcej diverzite Oskarov. Po celé desaťročia bol jediným akceptovateľným „štýlom červeného koberca“ výzor uhladeného gentlemana. Herci ako Mahershala Ali, Michael B. Jordan a Jason Momoa v podstate robia iba to, čo robili vždy. Momentálne im však svet módy a ďalšie celebrity venujú omnoho väčšiu pozornosť.

Ďalšou príčinou tejto revolúcie je však fakt, že módne domy sú pripravené napĺňať všetky požiadavky svojich prominentných klientov – ako žien, tak aj mužov. Kreatívna riaditeľka značky Givenchy, Clare Waight Kellerová, napríklad navrhla svadobné šaty Meghan Markleovej, ale tiež je zodpovedná za neuveriteľne elegantné a rafinované pánske oblečenie. Medzi jej posledné modely patrí úžasný frak Chadwicka Bosemana, ku ktorému si namiesto kravaty vzal dlhý hodvábny šál.

Súvisiace: Pánskej móde začína vládnuť štýl softboy

Kim Jones, kreatívny riaditeľ módneho domu Dior, na prehliadke pánskej módy v januári predstavil sako s netradičnými chlopňami, s jasným cieľom poskytnúť niečo nevšedné na červený koberec aj pre pánsku časť svojho publika. Tejto výzvy sa chopil Nicholas Hoult, ale nebolo to pre neho veľkým rizikom – muži si už v móde môžu dovoliť omnoho viac.

Jednanie módnych domov na červenom koberci sa priemernému fanúšikovi populárnej kultúry môže javiť ako intrigy z telenovely. Červený koberec je však miestom, kde sa rúcajú hranice a od základov sa mení vnímanie oblečenia, ktoré si na seba môže obliecť dospelý a úspešný muž. Koniec koncov, bežný muž sa omnoho viac stotožňuje s filmovými hercami ako s modelmi z móla v Paríži. Dizajnéri na čele uznávaných európskych módnych značiek, akým je napríklad Virgil Abloh v Louis Vuitton, majú možnosť zvýšiť povedomie o móde do rovnakej miery, do akej široká verejnosť sleduje dianie na odovzdávaní Cien akadémie. Môžeme teda vyhlásiť, že do Hollywoodu prichádza skutočná pánska móda.

Zdroj: GQ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.