Personál superjachty opísal, v čom spočíva práca pre miliardára

Ak niekto povie, že pracuje na superjachte, znie to luxusne. No je to tak aj v skutočnosti?

Viacerí ľudia vykonávajúci takúto profesiu vám na danú tázku odpovedia slovíčkom „nie“. Rovnako sa pritom zhodnú aj na vymenovaní hneď niekoľkých negatív, ktoré s danou prácou súvisia.

Mnoho zamestnancov je totižto nútených vstávať ešte pred svitaním, aby dokázali zaistiť nielen čistotu a poriadok lode, ale aj pohostenie pre majiteľa superjachty a jeho hostí. Pracovná doba pritom zvyčajne trvá až do neskorej noci.

Zároveň, zatiaľ čo s niektorými majiteľmi takýchto plavidiel sa dá vychádzať bez problémov, nájdu sa aj takí, ktorí sú nesmierne nároční a dokonca až panovační. Na druhej strane však zamestnanci uviedli, že poniektorí majitelia a hostia sa podobajú obyčajným ľuďom viac ako by ste očakávali.

Aké sú teda základné znaky práce na superjachte?

Práca je náročná a vyčerpávajúca

Jeden z kapitánov, ktorý pracuje na 36 metrov dlhej lodi, poukázal na to, že podmienky výkonu jeho práce sú viac než vyčerpávajúce. Práca pre miliardára je jednoducho „náročná“, nakoľko pracovný čas začína ešte pred šiestou hodinou ráno a končí sa neskoro v noci.

Súvisiace: Dôvod, prečo superboháči milujú jachty

Personál jachty musí spĺňať vysoké očakávania

Elektrotechnik pracujúci na 68 metrov dlhej jachte uviedol, že na zamestnancov je neustále vyvíjaný obrovský tlak. Ten ich má údajne donútiť k podávaniu špičkových výkonov.

Práca na superjachte pritom podľa neho zahŕňa „veľmi dlhé dni s minimom spánku a potrebou napĺňať vysoké očakávania majiteľa plavidla, zatiaľ čo si v každej situácii musí člen personálu vedieť zachovať chladnú hlavu a úsmev na tvári“.

Potreba udržiavať jachtu v špičkovom stave

Hostia, ale aj majitelia superjácht vedia byť neporiadni, a preto je úlohou personálu zaistiť, že jachta takéto správanie nepocíti ani prinajmenšom. Jeden z mužov pracujúcich na 28 metrov dlhej lodi konštatoval, že každý deň sa musí zobudiť ešte pred tým, než sa zobudia hostia alebo ostatní členovia personálu, aby náležite upravil exteriér jachty.

Ako uviedol: „Očakáva sa od nás, že jachta bude vyzerať tak, akoby sa jej nikdy nikto nedotkol. Z toho dôvodu musia byť akékoľvek škvrny od dažďa, rosy, vodných športov, vtáčieho trusu alebo morskej soli neprestajne odstraňované, nehovoriac pritom o povinnosti neustále leštiť oceľové a sklenené komponenty jachty. Táto povinnosť pritom vyplýva z toho, že pri pohybe hostí po plavidle sa práve tieto povrchy najrýchlejšie zašpinia a odtlačky prstov lodnej posádky je tak vidieť na kilometre ďaleko. Preto ešte než začnem s náležitou úpravou povrchu lode, či umývaním okien, najprv poupratujem neporiadok, ktorý hostia spôsobili.“

Po náročnom rannom rituáli však musí byť tento pracovník aj naďalej pripravený na akékoľvek nástrahy, ktoré môže deň priniesť, či už pôjde o to, že personál obsluhujúci v interiéri lode bude potrebovať pomoc, alebo o akékoľvek záležitosti týkajúce sa údržby, o ktoré bude potrebné postarať sa.

Pri tejto práci sa stretnete s množstvom upratovania, úsmevov a rýchleho občerstvenia

Nic, ktorá je hlavnou stevardkou na lodi tvrdí, že jej pracovná doba začína o šiestej hodine ráno a končí sa až o jedenástej hodine večer. Jej súčasťou je však aj hodinová prestávka na krátke zdriemnutie si.

V priebehu dňa je tak Nic nútená zaháňať svoj hlad iba rýchlym občerstvením, nakoľko sa nestáva často, že by mala čas sa poriadne a v pokoji naobedovať. Rovnako je podľa jej vlastných slov „mysľou neustále pri hosťoch“. Vždy tak premýšľa nad ich nasledujúcou exkurziou, ktorú je potrebné zabezpečiť, alebo aj nad nasledujúcim pokrmom, ktorý hostí čaká. Vždy sa musí ubezpečiť, že deň každého člena na palube bude v čo najväčšej možnej miere špeciálny a v podstate „dokonalý“.

Na záver rovnako dodala: „Táto práca sa dá veľmi jednoducho charakterizovať. Čistenie, čistenie, čistenie a samé úsmevy. V zákulisí, ktoré hostia nevidia, však neustále nervózne pobehujeme a pracujeme čo možno najrýchlejšie. Všetko nepotrebné, čo musíme upratať, hádžeme do prvej zásuvky, ktorú nájdeme a roztriedime to až neskoro večer, keď si na to vyčleníme čas. Na druhej strane toho ale nie je veľa, nakoľko špinavá bielizeň je jednoducho nekonečný príbeh.“

Práca je jednoduchšia, keď sa majitelia na lodi nenáchadzajú, čo sa stáva pomerne často

V skutočnosti je faktom, že miliardári na svojich multimiliónových jachtách netrávia mnoho času. Rovnako tak sa na nich teda nenachádzajú ani ich hostia.

Podľa slov bývalého kapitána Michaela, ktorý pracoval na jachtách s rozmermi 40-50 metrov, je situácia následovná: „Majitelia alebo hostia sa na lodi nenachádzajú často, takže väčšinu času má personál celú loď len pre seba. Práca je vtedy pomerne jednoduchá a pozostáva zo všeobecnej údržby a udržiavania lode v perfektnom a náležite pripravenom stave, aby sa jej majiteľ mohol kedykoľvek bez problémov vrátiť.

Ak pracujete v dobrom kolektíve, viete si tú prácu aj užívať. No ak na spolupracovníkov šťastie nemáte, je to nesmierne stresujúce a mizerné aj v prípade, že na vás majiteľ priamo nedohliada.“

Všetko závisí od povahy majiteľa jachty

Podľa kapitána 35 metrov dlhej lode, Martina, sú dni na lodi „náročné a nesmierne dlhé predovšetkým v prípade, keď sa na palube nachádza aj jej majiteľ. No nemusí to tak byť vždy. Často to záleži práve na jeho povahe. Niektorí majitelia sa totižto k personálu správajú ako k rodine a niektorí ho zasa považujú iba za obyčajných sluhov.“

Nie vždy je to však majiteľ, s ktorým sa ťažko vychádza

Ako šéfkuchárka 45 metrov dlhej motorovej lode uviedla: „Práca pre miliardára môže byť maximálne nepredvídateľná, nakoľko tak ako nie všetci sme rovnakí, ani majitelia superjácht nemajú rovnaké povahy a zvyky.“

No nie vždy je to práve majiteľ lode, s ktorým sa ťažko vychádza.

Preto ďalej konštatovala: „Je potrebné mať na pamäti, že kapitán lode je vašim šéfom rovnako, ako aj jej majiteľ. A niekedy vie byť omnoho viac nepríjemný ako samotný miliardár stojaci na čele našej hierarchie.“

Súvisiace: Najlepšie luxusné lodenice sveta

Majitelia jácht sú obyčajnými ľuďmi na dovolenke – len s väčším množstvom peňazí

Podľa slov kapitána 35 metrov dlhej lode, Marka, sú miliardári rovnako obyčajní ľudia, ako aj ostatní turisti. Teda takmer. Pomerne zásadným rozdielom je objem peňazí, ktorí vlastnia a všetky vymoženosti, ktorými si spríjemňujú svoj voľný čas.

Miliardári nie sú vždy až takí snobi, ako si ich zvyčajne predstavujeme, no ich spontánnosť vie byť frustrujúca

Stevardka na 34 metrov dlhej výletnej lodi uviedla: „Je skutočne príjemné zistiť, že niekoľko z najbohatších ľudí, pre ktorých pracujete, v skutočnosti nie je možné považovať za snobov. Práve naopak, ide o vskutku obyčajných ľudí, ktorých môžete na ulici bežne stretnúť.“

Následne však k náplni svojej práce dodala: „Typický deň na lodi zahŕňa poskytovanie celkového servisu hosťom, ale aj posádke, čo vie byť značne náročné, ak som na to sama. Pokrmy a nápoje sa podávajú trikrát denne. Mnoho plánov a harmonogramov sa však mení takpovediac za jazdy, pretože o ich obsahovej náplni rozhodujú majitelia lodí a ich spontánne želania a rozmary. Čo je mimochodom nesmierne frustrujúce.“

Zdroj: BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.