Po viac ako roku pandémie je dopyt po prenájme superjácht mimoriadne vysoký

Jachta Excellence, s možnosťou prenájmu za $1,1 milióna na týždeň.

Trh s prenájmom jácht je oveľa istejší, ako bol v minulom roku, hoci niektoré z najobľúbenejších destinácií sú stále zahalené neistotou okolo opatrení proti Covidu 19. Mnoho jácht, ktoré zvyčajne smerujú cez Atlantik do Európy, zostáva v USA alebo na Bahamách. Dôvodom je neistota ohľadom opätovného otvorenia Francúzska a Talianska pre plavidlá ako aj ďalších opatrení v prípade vypuknutia novej vlny Covidu.

Napriek neistote mnohí brokeri očakávajú rekordnú sezónu a hlásia, že mnohé z ich najlepších plavidiel sú už rezervované. Robert Shepherd, partner spoločnosti Edmiston, to potvrdzuje: „Bude to leto, aké sme od začiatku roku 2000 nezažili.“ Zvýšený dopyt pripisuje nárastu osobného bohatstva s vysokou čistou hodnotou. „Zaznamenali sme tiež bezprecedentné zvýšenie predaja jácht, čo prinieslo na trh s ich prenájmom novú ponuku.“

Tento nárast samozrejme brokeri vítajú. Gina Robertson, charterová brokerka spoločnosti Fraser Yachts, vysvetľuje: „Minulý rok bol chaotický. Mnoho majiteľov odmietlo vrátiť peniaze alebo povoliť budúce zmeny, ale dodatky protipandemických opatrení k zmluvám teraz umožňujú obvyklé variácie. Mnohé veci sú síce stále trochu vo hviezdach, ale nie v takej miere, v akej to bolo minulé leto.“

Zatiaľ čo západné Stredomorie je stále neisté, prenajaté jachty majú namierené k obľúbených destináciám, ako sú Grécko a Chorvátsko.

Grécko, Chorvátsko a Turecko nedávno oznámili, že povolia plavby prenajatým jachtám. Čo sa týka Francúzska, Talianska a Španielska, brokeri čakajú na ich opätovné otvorenie. Ako uviedol jeden z brokerov, ktorý nechcel byť menovaný: „Mnoho jachtárov v tejto sezóne uvažuje o premiestnení svojich turistických cieľov zo západného do východného Stredomoria. Hovorím klientom, že ak niekedy chceli navštíviť Grécko alebo Chorvátsko, teraz je ten správny čas.“

Roberston dodáva, že dopyt je. Americkí klienti sa „trochu snažia“ plaviť po západnom Stredomorí. „Iba nebudeme propagovať nové obchody v tejto oblasti, pokiaľ nebudeme mať viac informácií.“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pre miestne médiá uviedol, že očakáva, že sa jeho krajina znovu otvorí zaočkovaným Američanom 9. júna, zatiaľ čo Španielsko tiež uviedlo, že sa v júni otvorí mimoeurópskym cestujúcim. Taliansko uviedlo, že umožní turistom z EÚ vstúpiť do krajiny do polovice mája, aj keď nie je jasné, kedy budú očkovaní Američania vítaní. „Existuje tiež rozdiel medzi povoleným pobytom turistov a prístavmi otvárajúcimi sa pre charterové jachty,“ dodáva Robertson. „Môžu to byť dva rôzne dátumy.“

80 metrová jachta Tatiana je jedným z najobľúbenejších charterových plavidiel v tomto roku.

Tvárou v tvár neistote sa charterové jachty, ktoré sa zvyčajne plavia cez Atlantik, zdržiavajú na americkej strane. Ben Harwood, partner a vedúci charterového manažmentu spoločnosti Burgess, uvádza:„Asi polovica našej flotily v Karibiku sa chystá na cestu v lete tohto roku, zatiaľ čo niektoré tu zostávajú pre tých Američanov, ktorí hľadajú únik bližšie k domovu.“

Namiesto toho sa jachty presúvajú na Bahamy, alebo smerujú na sever do Nového Anglicka. Robertson dodáva: „Bahamy sú preplnené. Ich počty prípadov nakazenia Covidom boli také nízke, že sa otvorili bez nutnosti karantény a umožnili vstup všetkým zaočkovaným.“

Na druhej strane, Britské Panenské ostrovy, ktoré 15. mája zrušili svoje karanténne požiadavky, zostávajú obľúbeným celoročným cieľom. Raul Bermudez, viceprezident spoločnosti MarineMax Vacations, uvádza: „Očakávame rušnú dopravu do konca tohto mesiaca a do júna a júla. A bude to pokračovať do septembra a do konca zimy. Mal by to byť veľmi rušný rok.“

Asi polovica lodí, ktoré by zvyčajne preplávali cez Atlantik a smerovali do Stredomoria, zostávajú na americkej strane Atlantiku. Bahamy sa ukázali ako najobľúbenejšia charterová destinácia.

Kostarika sa podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti Fraser, Mika Busacca, tiež stane populárnou destináciou vďaka nedávno prijatému zákonu, ktorý umožňuje vstup charterových jácht so zahraničnou vlajkou do jeho vôd. Spoločnosť Fraser bola súčasťou skupiny, do ktorej patrili združenia Costa Rica Marina, Marina Vez Pela a Marina Papagayo, ktorá lobovala vo vláde za túto zmenu. Dohoda, ktorá bola podpísaná 5. apríla, je v záverečnej fáze implementácie. Busacca, ktorý sa zúčastnil podpisu zákona kostarickým prezidentom Carlosom Alvaredom Quesadom, hovorí: „Bude to skvelé pre prístavy a charterové jachty. Vody a pláže sú ohromujúce a rybolov je neuveriteľný. Mala by to byť veľmi obľúbená krajina u klientov, ktorí hľadajú niečo nové. “

S veľkým dopytom však prišiel aj nedostatok špičkových plavidiel. Daniel Ziriakus, prezident a prevádzkový riaditeľ spoločnosti Northrop & Johnson, to potvrdzuje: „Tento rok sa vypredáme. Teraz vidíme obmedzený inventár. Charterový trh sa stal otázkou na strane ponuky. “

Destinácie bez karantény, ako sú Britské Panenské ostrovy, lákajú Američanov čistými, nedotknutými vodami.

Dôvody sú predvídateľné. Mnoho zrušených prenájmov jácht z minulého roka sa presunulo do tohto roku. Ziriakus síce nepopiera, že by neboli v ponuke „dobré lode“, ale treba si ich rezervovať hneď. „Ak počkáte, kým nebude všetko stopercentne otvorené, môže byť už neskoro.“

Napriek zvýšenému dopytu si však mnoho ľudí podľa Busacca rezervuje loď sedem až desať dní pred odchodom, namiesto rezervácie tri až šesť mesiacov dopredu tak, ako to bolo bežné v časoch pred Covidom. Dlhodobí klienti tiež reagujú odlišne na nový normál. „Jeden z mojich najstarších klientov čaká až do posledného okamihu. Minulý mesiac si rezervoval jachtu na koniec tohto júla. Až takto tesné to je.“

Zdroj: NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.