
Maldivy si v súčasnosti udržiavajú reputáciu pozoruhodnej dovolenkovej destinácie, ktorú si postupne budovali v priebehu niekoľkých uplynulých rokov. Ak sa túžite ubytovať v bungalove umiestnenom na koloch priamo nad morskou hladinou, ktorý je vybavený dvojposchodovým toboganom, sklápateľnou strechou spálne a súkromným bazénom, toto súostrovie situované južne od Indie je rajom stvoreným práve pre Vás.
Táto vyhľadávaná destinácia sa totiž nesnaží propagovať prvotriednou infraštruktúrou či prestížnymi reštauráciami. Pravá podstata exotického súostrovia namiesto toho spočíva v extravagantných prvkoch interiérového a exteriérového dizajnu a jedinečnom prevedení tropickej architektúry.
Koniec koncov, na Maldivy neprichádzate s cieľom spoznávať novú krajinu. Práve naopak, drvivá väčšina fanúšikov tejto destinácie sa chce cítiť ako najluxusnejší stroskotanec na svete. Skutočnou destináciou je v tomto prípade Vaša hotelová izba a preto by ste si mali dať záležať na tom, aby ste sa rozhodli pre tú správnu voľbu.

Práve z tohto dôvodu si dovoľujeme upriamiť Vašu pozornosť na rezort s názvom Conrad Maldives Rangali Island, ktorý sa rozhodol zamiešať karty v rámci luxusného priemyslu tohto regiónu. Nájdete tu totiž prvý podmorský bungalov na svete.
Súvisiace: Belize už navštevujú turisti aj pre luxusné rezorty a pláže
Akokoľvek absurdne Vám to môže pripadať na prvé počutie, ubytovacie zariadenie s názvom Muraka bude sprístupnené verejnosti už v druhej polovici tohto roka. Názov tohto zariadenia v maldivskom jazyku Divehi znamená „koral“ a jeho celková výstavba bude stáť pozoruhodných 15 miliónov dolárov. Avšak zážitok spojený s nocovaním v päťmetrovej hĺbke pod hladinou mora si môžete dopriať už za 50 000 dolárov na noc.
Čo zažijete?

Architekt Ahmed Saleem povedal: „Muraka ponúka návštevníkom jedinečný zážitok, ktorý nemajú možnosť vyskúšať nikde inde na svete.“
Skutočne je nespochybniteľnou pravdou, že nikde inde na svete nenájdete luxusnú posteľ umiestnenú na dne mora, ktorá je obklopená sklenenými tunelmi a húfmi tropických rýb. Saleem však napriek svojmu úspechu nemal v pláne zamerať sa na návrh jedinej ikonickej miestnosti pod vodou. Namiesto toho chcel vytvoriť ucelený, plnohodnotný a unikátny zážitok.
Návštevníci, ktorí si rezervujú pobyt v tomto rezorte, sa preto môžu pripraviť na služby na mimoriadne vysokej úrovni. Najprv sa pomocou hydroplánu dopravia do vlastného súkromného prístavu, odkiaľ ich vyzdvihne motorový čln, ktorý budú mať následne k dispozícii počas celého svojho pobytu v rezorte.
Samotný komplex Muraka je izolovaný od ostatných plážových víl a bungalovov rezortu Conrad Maldives Rangali Island. To znamená, že návštevníci tohto zariadenia sa počas celého svojho pobytu nemusia ani raz stretnúť s ostatnými prítomnými cestovateľmi. A ani vkročiť na suchú zem. Výnimkou je samozrejme prípad, v ktorom by túžili po kontakte s ostatnými ubytovanými, čo sa dá zariadiť veľmi jednoducho.
V neďalekej budove žijú štyria profesionálni komorníci, ktorí sú pripravení vyhovieť všetkým požiadavkám hostí 24 hodín denne. V relatívne vysokej cene ubytovania v tomto komplexe je samozrejme zahrnuté všetko od osobného šéfkuchára cez pár vodných lyží až po kompletný fitness kurz s osobným trénerom. Hostia majú navyše k dispozícii aj 90-minútovú procedúru v neďalekom wellness centre.

Samotná konštrukcia komplexu pozostáva z ocele, betónu a akrylátových materiálov. Pozostáva z dvoch poschodí, pričom jedno z nich sa nachádza na hladine mora a druhé je ponorené na morskom dne.
Toto zariadenie pripomína skôr menší kaštieľ ako hotelové zariadenie. Zahŕňa totiž mimoriadne množstvo výklenkov a terás, pričom ponúka dostatok priestoru pre deviatich hostí, posilňovňu, izbu komorníka a miestnosť určenú pre členov osobnej bezpečnostnej služby.
Treba však poznamenať, že nie všetky jedinečné zážitky sa budú konať pod morskou hladinou.
Video: Žralok veľrybí v blízkosti rezortu Conrad Maldives Rangali Island.
Horné poschodie zahŕňa dve spálne, kúpeľňu s vírivou vaňou s výhľadom na oceán, slnečnú terasu a prelivový bazén. Hostia sa môžu presunúť pod hladinu buď prostredníctvom točitého schodiska, alebo pomocou pohodlného výťahu. V podmorských priestoroch sa nachádza veľká luxusná spálňa a obývacia miestnosť, ktoré sú od neďalekého koralového útesu oddelené iba zaoblenou kupolou z akrylátového skla.
Kúpeľňa so svojimi priehľadnými stenami a stropom pôsobí ako pompézne akvárium. Mimoriadne vysoká úroveň súkromia je samozrejmosťou – ak sa samozrejme nechcete vyhnúť aj zvedavému pohľadu tropických druhov rýb. Tento komplex sa nachádza relatívne ďaleko od všetkých ostatných zariadení rezortu. Pre niektorých návštevníkov môže byť omnoho nepríjemnejším pocit stiesnenia pod morskou hladinou, prípadne nekonečná temnota oceánu.
Prvý na svete

Ak obľubujete netradičné ubytovacie zariadenia, pravdepodobne Vás neprekvapí skutočnosť, že rezort Conrad Maldives Rangali Island nie je prvým na svete, ktorý experimentuje s podmorským ubytovaním.
Developerská spoločnosť Klenienst buduje v Dubaji čiastočne ponorenú obytnú komunitu s názvom „Floating Seahorse“, ktorá je situovaná v rámci súostrovia známeho ako „Heart of Europe“.
Video upútavka na rezort Conrad Maldives Rangali Island:
Realizácia dubajského projektu bola oznámená v roku 2015 a výstavba tejto komunity mala byť dokončená už v priebehu roka 2016. Napriek ambicióznym plánom však boli v tomto termíne dokončené iba tri inovatívne domy. Miestne spravodajské zdroje navyše pojednávajú o tom, že jeden z týchto objektov sa potopil neďaleko plážového hotela Burj Al Arab, ďalší „sa zrútil do mora počas presunu na miesto určenia“, a tretí existuje dodnes v podobe prototypu, ktorý je stabilizovaný vrecami s pieskom.
Z uvedených skutočností vyplýva, že konštrukcia samostatného obytného komplexu s vlastnou podmorskou časťou predstavuje nečakane náročnú výzvu.
Zároveň je potrebné poznamenať, že rezort Conrad Maldives Rangali Island mal už s podobnými architektonickými projektmi isté skúsenosti. Vďačí za to svojej podmorskej reštaurácii s názvom Ithaa. Návštevníci si v tomto zariadení môžu vychutnať osemchodové menu priamo pod priehľadnou kupolu z akrylátového skla.

Saleem však napriek tomu uviedol, že „návrh podmorskej reštaurácie a dizajn obytného priestoru s plnohodnotným zážitkom sú dve zásadne odlišné záležitosti“. Jednou z jeho kľúčových obáv bola bezpečnosť. Povedal totiž, že reštaurácia je situovaná v plytkej vode a za každých okolností sa v nej nachádza celý personál. Ak však nastane krízová situácia v novom podmorskom bungalove, hostia budú musieť zvládnuť evakuáciu výhradne pomocou vlastných síl.
Zariadenie je prirodzene ošetrené niekoľkými bezpečnostnými opatreniami. Kvalitu vzduchu v podmorských priestoroch monitoruje sofistikované analytické zariadenie, ktoré je pripojené na zvukový alarm. Všetci hostia sa pri ubytovaní zúčastňujú aj inštruktážneho stretnutia, ktoré sa podobá na krátku bezpečnostnú prezentáciu na palube lietadiel.
Reštaurácia Ithaa v obklopení tropického podmorského sveta:
Projekt takýchto rozmerov sa nevyhnutne stretol aj s niekoľkými logistickými výzvami. Saleem musel v prvom rade navrhnúť systém osvetlenia, ktoré by sa v neprimeranej miere neodrážalo od povrchu akrylátového skla. Architekt povedal: „Nemohli sme jednoducho použiť jasné farby či rôzne intenzity bielej. Takéto osvetlenie by zásadne narúšalo celkový zážitok z pobytu pod morskou hladinou.“
Zároveň musel spolupracovať s tímom morských biológov, ktorých úlohou bolo dbať na to, aby podmorská vila žiadnym kritickým spôsobom nezasiahla do okolitého životného prostredia. Koralové útesy sú totiž biotopom s mimoriadne vyváženými prírodnými silami a faktormi.
Súvisiace: Srí Lanka sa 10 rokov po občianskej vojne stáva luxusnou turistickou destináciou
600-tonová štruktúra bola počiatočne zostavená v Singapure a pomocou žeriavu bola naložená na špecializovanú loď, ktorá bola schopná zakotviť v blízkosti koralového útesu a spustiť komplex na dno oceánu.
Maldivy sa síce preslávili rozmanitými rezortmi a vysokými cenami ubytovania, ale takýto inovatívny typ budovy ostane v tejto destinácii pravdepodobne iba jediným unikátom. Saleem povedal: „V súčasnosti sa neplánuje výstavba ďalších podobných podmorských komplexov.“
Na záver

Martin Rinck spravuje luxusné a lifestylové značky vo vlastníctve spoločnosti Hilton, medzi ktoré sa radí aj značka hotelov Conrad. Debut podmorskej vily považuje za jednoznačný symbol rapídneho napredovania celého luxusného a hotelového priemyslu v tejto oblasti. Ohľadom maldivského rezortu povedal: „Jedná sa o dokonalý príklad inovatívneho myslenia, ktorý odpovedá na požiadavky zákazníkov ešte predtým, ako ich vyslovia.“

Saleem na druhej strane považuje svoju architektonickú kreáciu za „jedinečný obraz Maldív“. Zároveň tvrdí, že rezort má vďaka podmorskému zariadeniu bezprecedentnú výhodu v konkurenčnom boji s ostatnými dovolenkovými destináciami v tomto regióne.
Rinck povedal: „Maldivy v súčasnosti skutočne zaznamenávajú zvýšený konkurenčný boj medzi jednotlivými destináciami. Zároveň sa však jedná o miesto, od ktorého môžu návštevníci očakávať iba to najlepšie. Aj naďalej sa budeme snažiť napĺňať očakávania hostí, ktorí túžia po dovolenke v skutočne veľkom štýle.“
Zdroj: Stuff, The Hedonist Magazine