Portugalsko schválilo zelené víza

 

Investície do environmentálne uvedomelých projektov sa stanú ďalším spôsobom, akým budú mať zahraniční investori možnosť získavať prístup do Portugalska a Európskej únie.

Portugalský parlament totiž schválil návrh zákona o vytvorení nových „zelených víz“, ktorý predložila politická strana známa ako PAN – Ľudia, Príroda a Zvieratá. O väčšinu pozitívnych hlasov sa postarali členovia vládnucich socialistov a sociálnych demokratov. Strana zelených paradoxne hlasovala proti tomuto zákonu.

V rovnakom čase sa zároveň hlasovalo o zrušení zákona, v dôsledku ktorého boli zavedené takzvané zlaté víza. Toto hlasovanie však bolo neúspešné – a to aj napriek tomu, že návrh na zrušenie podporil ľavicový blok parlamentu tvorený stranou PAN, stranou zelených a komunistickou stranou.

André Silva, líder a jediný parlamentný poslanec za stranu PAN, po hlasovaní povedal, že „schválenie zelených víz povedie k posilneniu postavenia Portugalska pri získavaní medzinárodných ekologických investícií a zároveň zabezpečí prechod ku kruhovej a bezuhlíkovej ekonomike.“

Strana PAN uviedla, že ak bude mať investor záujem o získanie zeleného víza, do dlhodobo udržateľných projektov stanovených v zákone bude musieť investovať 250 000 dolárov v priebehu minimálne piatich rokov.

Diskusia o zrušení zlatých víz však bola omnoho prudkejšia. Odporcovia tohto vízového programu totiž vyhlásili, že sa jedná iba o schému sprostredkujúcu nákup občianstva.

José Manuel Pureza z ľavicového bloku počas rozpravy povedal, že „krajina, ktorá samú seba berie vážne, nepredáva občianske práva svojich obyvateľov“.

Treba poznamenať, že zlaté víza boli zavedené v roku 2012 a odvtedy boli udelené takmer 7 000 uchádzačom, pričom však iba 13 takýchto jedincov usmernilo svoje peniaze do investícií vedúcich k tvorbe nových pracovných miest.

Organizácia Transparency International Portugal pred samotným hlasovaním požiadala portugalské ministerstvo vnútra, aby okamžite uverejnilo informácie týkajúce sa svojho programu zlatých víz.

João Paulo Batalha, prezident tejto organizácie, uviedol: „Vláda sa síce zaviazala prehodnotiť program zlatých víz, ale zatiaľ s tým nezačala. Navyše zatiaľ neuviedla žiadne dôležité informácie, ktoré sú kľúčové pre posúdenie rizík a výhod tohto systému.“

Organizácia požadovala informácie o tom, koľko víz bolo takýmto spôsobom zamietnutých alebo zrušených, koľko pracovných miest bolo vytvorených a akým spôsobom boli vyhodnocované riziká pri posudzovaní žiadateľov o zlaté víza.

Táto dozorná organizácia už v minulosti upozorňovala na riziká korupcie a prania špinavých peňazí súvisiacich s portugalským programom zlatých víz. Najdôležitejšie je, že Transparency International Portugal kritizovala nedostatok transparentnosti v súvislosti s postupmi príslušných orgánov pri overovaní pôvodu peňazí, ktoré vláda prijala v rámci tohto programu. Drvivá väčšina tohto kapitálu totiž obvykle smeruje do sektora luxusných nehnuteľností.

Organizácia Transparency International spolu s viacerými európskymi krajinami v októbri minulého roka poukázala na to, že systém udeľovania občianstva prostredníctvom zahraničných investícií je mimoriadne náchylný na korupciu, čo však predstavuje hrozbu pre celú Európsku úniu.

Portugalský premiér António Costa v reakcii na podobné obvinenia vyhlásil, že vláda dôsledne prehodnotí súčasný systém udeľovania zlatých víz.

V rámci takýchto programov sa za posledných desať rokov dostalo do Európskej únie približne 25 miliárd eur v podobe priamych zahraničných investícií. Portugalsko patrí medzi lídrov v tomto trende a odhaduje sa, že z tohto celkového objemu putovali iba do samotného Portugalska celé štyri miliardy eur. Za tieto investície boli zodpovední jedinci, ktorí mali záujem získať v Portugalsku trvalé bydlisko a štátny pas tejto krajiny.

Správa vypracovaná v spolupráci s organizáciou Global Witness uvádza, že Európska únia prostredníctvom programu zlatých víz nadobudla až 100 000 nových obyvateľov, pričom najvyhľadávanejšími destináciami zahraničných investorov boli krajiny ako Portugalsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Maďarsko a Lotyšsko.

Správa ďalej uvádza, že napriek obrovským sumám peňazí sa v tomto smere vykonávajú nedostačujúce kontroly zamerané na pranie špinavých peňazí, korupciu a overovanie nezákonného pôvodu investícií.

Za mimoriadnu hrozbu v tejto súvislosti bolo označené práve Portugalsko a správa zdôraznila hneď niekoľko dôvodov, prečo je takýto rezidenčný program prepojený na zahraničné investície náchylný na korupciu.

Správa uviedla: „Nedostatok jasných smerníc a široké právomoci verejných činiteľov pôsobiacich v regionálnych úradoch prisťahovalectva a hraničných služieb otvárajú príležitosti pre nekonzistentné uplatňovanie platných pravidiel.“

Je tiež zarážajúce, že úrady zodpovedné za vydávanie nových víz vôbec nekontrolujú, či je žiadateľ predmetom prebiehajúceho trestnoprávneho vyšetrovania alebo inej spornej situácie.

Organizácia Transparency International nakoniec vyhlásila: „Zdá sa, že v súčasnosti sa navyše nerealizuje žiadna kontrola pôvodu bohatstva žiadateľov o nové víza. Dôslednej kontrole by však mali podliehať aj všetci rodinní príslušníci každého žiadateľa.“

Zdroj: ThePortugalNews

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.