Prečo sa Čierna Hora túto jeseň stane tou najlepšou destináciou pre jachtárov

Na palube jachty Baba Veli 8, vlastnenej cestovnou kanceláriou Red Savannah, s ubytovaním pre 12 osôb.

Kotorská boka by mohla byť fjordom. Voda je zapadnutá do trhliny medzi strmými horami, jej povrch je posiaty ostrovmi a okraje lemujú očarujúce stredoveké dediny. Miestni obyvatelia tento záliv nazývajú jednoducho Boka.

Edward Granville, ktorý prevádzkuje luxusnú cestovnú kanceláriu Red Savannah a navštevuje túto oblasť takmer 20 rokov, hovorí: „Je to zvláštne a zarážajúce miesto. Čisté hory klesajú priamo do tmavomodrého mora, takže je to ako alpské nebo.“ Toto dramatické prostredie však nie je v Škandinávii ani vo Švajčiarsku, ale na pobreží Jadranského mora v Čiernej Hore, malej krajine, ktorá sa v posledných rokoch stala novou vyhľadávanou destináciou v Stredomorí. Zabudnite na Saint-Tropez alebo Monako, túto jeseň trávia bohatí jachtári práve tu.

Rezort One&Only Portonovi.

Maklérka, Paola Scalabrino, so sídlom v Monte Carle tvrdí, že premena Čiernej Hory bola poháňaná príjmom z jachtingu. Pozdĺž 180 kilometrov dlhého pobrežia je veľa pekných prírodných prístavov a najlepšie ich vidíte z vody. (Cesty sú často jednoprúdové a pláže kamienkové, takže je spravidla pohodlnejšie spustiť kotvy než vystúpiť na pevninu). Sú tu aj vhodnejšie podmienky pre plavbu: vietor sa ku koncu rána zosilňuje, takže popoludňajšie výlety na jeseň sú ľahké, ale stále pokojnejšie než počas silných letných vetrov, známych ako meltemi, ktoré dokážu ohroziť jachty smerujúce ku gréckym ostrovom.

Toto všetko by možno nikto neobjavil, nebyť akútneho nedostatku miest na kotvenie pre superjachty v Stredomorí, kde kapacita dosiahla najnižšiu úroveň okolo roku 2000. Tento problém prinútil zosnulého kanadského miliardára Petera Munka, aby preskúmal alternatívy a objavil jednu v Čiernej Hore v podobe starej maďarskej vojenskej základne, ktorú sa rozhodol zmeniť na luxusný prístav.

Munk prinútil okrem iného aj generálneho riaditeľa LVMH Bernarda Arnaulta a ruského priemyselníka Olega Deripasku, aby mu pomohli vytvoriť to, čo je dnes známe ako Porto Montenegro. Komplex sa stal modelom pre znovuzrodenie Čiernej Hory, ktorou sa riadili aj iní, vrátane zálivu Luštica a Portonovi: zmiešané použitie, zameranie na luxus a s výrazným dôrazom na jachting. Bol tiež dobre načasovaný a ponúkal výhodnú jadranskú alternatívu, keďže Taliansko zvýšilo poplatky za kotvenie.

Súkromná kúpeľňa v hoteli One & Only Portonovi.

Po vylodení v Čiernej Hore je najlepšou základňou Portonovi, kde spoločnosť One & Only otvorila svoj prvý európsky hotel s kúpeľmi svetovej triedy – prvou satelitnou základňou švajčiarskej wellness kliniky Chenot. Ceny izieb začínajú približne od 990 dolárov, ale obľúbenou voľbou je ich Villa Orjen s rozlohou 15000m², ktorá má vlastnú súkromnú pláž a mólo. Ak dávate prednosť štýlu alá Saint-Tropez, choďte do Porto Montenegro, kde nedávno otvorili hotel Nikki Beach, ktorý priniesol na čiernohorské pobrežie jedinečnú kombináciu butikového hotela, bazénov a suchých bikín (ceny za noc začínajú pri $770 ).

Nečakajte však, že si v blízkom čase rezervujete izbu v hoteli Sveti Stefan prevádzkovanom spoločnosťou Aman. V súčasnej dobe je zavretý, majiteľ sa dostal do sporu s miestnymi kvôli prístupu na súkromnú hotelovú pláž, pričom zatiaľ nie sú informácie o tom, kedy sa znova otvorí. Prichádzajú však ďalšie hotely. Ritz Carlton oznámil veľký projekt v zálive Luštica, pričom sa hovorí, že Rosewood mieri do historického mesta Budva, hneď pri pobreží.

Bazén v hoteli Nikki Beach s výhľadom na záliv.

Ako však zdôrazňuje Granville z cestovnej kancelárie Red Savannah, táto krajina má viac ako len lesklé pobrežie. Navrhuje vydať sa na tri hodiny do vnútrozemia, kde objavíte kaňon, ktorý je ideálny na splavovanie rieky Tara, alebo môžete skúsiť pešiu turistiku v okolí kaňonu Nevidio. Nájdete tu aj malé rodinné vinárstva a ich ľahká a svieža kuchyňa má bližšie k tej talianskej než ku kaukazkej, čo dáva zmysel, keď si uvedomíte, že Boka a jej okolie boli po stáročia súčasťou Benátskej ríše.

Určite budete mať dostatok dôvodov na to, aby ste sa v tejto krajine zdržali dlhšie, pričom prístavy ponúkajú aj nehnuteľnosti na predaj. A nábrežné vily sem prichádzajú s nečakaným darčekom: pasom. Kieran Kelleher prevádzkuje v Čiernej Hore spoločnosť Dream Estates Montenegro a pomáha kupujúcim orientovať sa v miestnych nehnuteľnostiach.

Tento Ír vraví, že vláda vybrala projekty vrátane Porto Montenegro ako súčasť plánu, ako povzbudiť bohatých cudzincov, aby investovali v krajine. Investujte približne $533 000 a viac za vybranú nehnuteľnosť a ako poďakovanie získate občianstvo s pasom, ktorý držiteľom ponúka neobmedzený prístup do európskej schengenskej zóny. Dlho však neváhajte: Nová vláda plánuje tento program ukončiť koncom tohto roka.

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.