
V rôznych svetových krajinách je zvykom, že po odpracovaní určitého počtu rokov má zamestnanec nárok na pracovnú prestávku v trvaní od dvoch mesiacov až do jedného roka (tzv. „sabbatical“). Ideálnym príkladom je vysokoškolský profesor, ktorý sa v rámci svojej prestávky od práce po siedmych rokoch výkonu funkcie odoberie na rok štúdia talianskej literatúry na toskánsky vidiek.
Najbohatší ľudia planéty však v súčasnosti menia definíciu tohto pojmu a vydávajú sa na niekoľkomesačné výlety v hodnote miliónov dolárov, kde majú v pláne dobiť si energiu a opätovne nadviazať vzťahy so svojou rodinou. Tieto dovolenky môžu nadobúdať podobu od extrémnych dobrodružstiev cez vzdelávacie exkurzie, až po regeneračné pobyty v luxusných rezortoch.
Jack Ezon, prezident spoločnosti Ovation Travel, ktorej klienti zahŕňajú finančníkov z New Yorku či magnátov z Hollywoodu, vysvetlil: „Zaznamenali sme výrazný nárast počtu klientov, ktorí majú záujem o predĺžené pracovné prestávky. Obvykle spadajú do kategórie od 35 do 50 rokov.“
Súvisiace: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
Ezon ďalej uviedol: „Najčastejšie sa jedná o mimoriadne úspešných ľudí, ktorí sa práve nachádzajú medzi dvoma zamestnaniami, alebo iba nedávno predali svoju úspešnú spoločnosť. Nájdu sa aj takí, ktorí sa dostali do stavu nezdravej rovnováhy medzi svojím pracovným a osobným životom. Takáto prestávka im dáva možnosť vzdialiť sa od každodenného hektického života a opätovne si nájsť cestu k sebe samému, k svojim blízkym a vo všeobecnosti k svetu okolo seba.“

Niektoré z týchto prepychových výletov môžu vyzerať ako extrémne adrenalínové dobrodružstvá – napríklad potápanie so žralokmi v Južnej Afrike, či lyžovanie v neľútostne chladných podmienkach na južnom póle. Iné sú zase zamerané predovšetkým na dobíjanie energie stratenej počas práce a často zahŕňajú trávenie času s rodinou a blízkymi v luxusných dovolenkových destináciách.
Nick Newbury, spoluzakladateľ londýnskej cestovnej agentúry Original Travel, uviedol, že jeho kancelária iba nedávno organizovala predĺženú cestu okolo sveta pre 40-ročného generálneho riaditeľa istej technologickej spoločnosti. Tento podnikateľ mal v tom čase za sebou predaj úspešnej niekoľkomiliónovej spoločnosti a počas svojej dovolenky v rozsahu dvoch rokov navštívil súkromným lietadlom 66 krajín naprieč celou planétou. Počas tejto svojej pracovnej prestávky sa napríklad učil loviť za pomoci luku a šípov v púšti Kalahari spolu s domorodými obyvateľmi z kmeňa San, a tiež sa zúčastnil natáčania dokumentárneho filmu v Južnej Afrike. Cestovná kancelária uviedla, že cena tejto dovolenky sa pohybovala vo vysokých sedemciferných číslach.
Ďalší americký vysoko postavený podnikateľ pôsobiaci v Mexiku potvrdil, že sa chystá vydať na sedemmesačné dobrodružstvo spolu so svojou rodinou, ktoré bude zahŕňať cestu autom z južného cípu Čile naspäť do Mexika.
Tento trend sa dokonca stáva takým populárnym, že cestovná agentúra Original Travel v súčasnosti otvára novú divíziu, ktorá sa bude sústrediť výhradne na spĺňanie cestovateľských požiadaviek svojich mimoriadne bohatých klientov. Tom Barber, ďalší zo spoluzakladateľov tejto spoločnosti, v rozhovore povedal, že agentúra za posledných šesť rokov sprostredkovala viac než 80 takýchto výletov, z ktorých všetky trvali prinajmenšom jeden mesiac. Najväčší počet rezervácií zaznamenala v roku 2018.
Barber uviedol: „Títo bohatí klienti vyhľadávajú únik z každodenného života. Niektorí dokonca chcú, aby bola ich dovolenka zároveň vzdelávacou príležitosťou.“
„Často sa chcú zoznámiť s jednoduchým životným štýlom a naučiť sa zručnosti našich predkov. Najbežnejším príkladom je lov v prírode a príprava vlastného jedla bez moderných pomôcok. Ďalší úspešní ľudia zase túžia zažiť niečo, čím sa potom budú môcť chváliť svojmu okoliu. Svoje peniaze chcú využiť na otváranie dverí, ku ktorým bežní ľudia nemajú prístup. Keď sa potom vrátia z dovolenky, svojimi jedinečnými zážitkami sa budú prezentovať ľuďom vo svojom okolí. Ak totiž patríte do najbohatšieho 0,01% svetovej populácie, určite ste súťaživým človekom a jednoducho chcete mať prístup k tomu najlepšiemu z najlepšieho.“
Súvisiace: 19 miliardárov, ktorí vyrastali v chudobe
Nie je prekvapením, že cena takýchto výletov a dovoleniek dokáže narastať závratným tempom. Obzvlášť v prípade, ak so sebou klienti plánujú vziať aj svoju rodinu s deťmi a plniť sny všetkých zúčastnených.
Ezon poznamenal: „Jedná sa však o veľmi bohatých jedincov a takýto luxus si nepochybne môžu dovoliť. Ak sa chcete s celou svojou rodinou vydať na cestu okolo sveta a navyše by ste boli radi, ak by Vás na nej sprevádzal súkromný učiteľ, celé dobrodružstvo by Vás mohlo stáť pokojne aj niekoľko miliónov dolárov.“
Je tiež zaujímavé, že generálni riaditelia niektorých svetových spoločností dokonca vôbec nemusia platiť za svoje pracovné prestávky. Existujú totiž isté veľké podniky, ktoré svojim vedúcim pracovníkom preplácajú regeneračné pobyty až do hodnoty 25 000 dolárov, prostredníctvom čoho im pomáhajú zbavovať sa stresu nahromadeného počas rokov výkonu ich funkcie.
Zdroj: NYTimes