
Keď v roku 2020 naše šatníky ovládli legíny, mikiny, cyklistické šortky a ďalšie pružné športové voľnočasové aktivity, objavila sa jedna otázka: aké sú ich udržateľné verzie?
Všetko toto oblečenie sa totiž vyrába z plastov. Materiály ako polyester, nylon, Spandex a Lycra, pochádzajú z fosílnych palív, ktorých výroba si vyžaduje značné zdroje a energiu a sú biologicky nerozložiteľné. Recyklované vlákna sú často považované za „udržateľné riešenie“a mnohé značky sa hrdia tým, že ich legíny sa vyrábajú z recyklovaných plastových fliaš, zatiaľ čo iné vytvorili z recyklovanej syntetiky kľúčovú súčasť svojho marketingu o udržateľnosti.
Ale aj keď sú recyklované vlákna vylepšením, stále zostáva jeden veľký problém: akýkoľvek syntetický odev, pôvodný alebo recyklovaný, uvoľňuje počas prania a nosenia mikroplasty, ktoré sú pre podmorský svet toxické a môžu spôsobiť až 21 miliónov metrických ton znečistenia plastami v oceáne. Aby toho nebolo málo, materiály majú tendenciu slabnúť, pretože sú recyklované, čo znamená, že vaše recyklované legíny môžu v skutočnosti uvoľňovať viac mikroplastov ako ich originálna verzia.
Hlavná inovačná riaditeľka spoločnosti Pangaia, Dr. Amanda J. Parkes, to objasňuje:„Tým, že recyklujete PET na vlákna, a potom to použijete v niečom, čo je často prané, ako napríklad športové oblečenie alebo plavky, dávate týmto spôsobom tento plast späť do oceánu. Z vedeckého hľadiska je to presne opačná vec, akú by sme mali robiť – toto iba prehlbuje problém. Radšej by sme mali tieto plastové fľaše recyklovať a využiť v stavebnom priemysle alebo v niečom, čo vydrží 50 rokov, a takýmto spôsobom pohltiť uhlík.“
A tak je samozrejmé, že keď Dr. Parkes a jej tím začali vyvíjať prvú kolekciu aktívneho oblečenia spoločnosti Pangaia, ani len neuvažovali, že v nej použijú recyklovaný plast alebo polyetylén. Namiesto toho sú legíny, cyklistické šortky, tričká, kombinézy a športové podprsenky kolekcie Pangaia Gym vyrobené z materiálov, ktoré majú z 90% biologický základ.
Dr. Parkes to opísala ako „prvý krok“ k skutočne prírodnému, obnoviteľnému aktívnemu oblečeniu. Vlákno je vyrobené zo zmesi eukalyptu a morských rias, nylon je takisto na biologickej báze, pretože sa vyrába z ricínového oleja a Roica V550, napínacia priadza, sa do 5 rokov dokáže pomocou mikroorganizmov rozložiť v komposte. Ich materiál bol na záver ošetrený bioWickom, bio-uhlíkovým a biologickým ošetrením vytvoreným z mikrorias a PPRMT, biologickou úpravou proti zápachu a antimikrobiálnou úpravou.

Dr. Parkes hovorí, že „prielomom“ tohto projektu nie je žiadne z týchto vlákien alebo ošetrení, ale spôsob, akým sa vedcom spoločnosti Pangaia podarilo ich zmiešať a dosiahnuť ich harmóniu. „Niekedy si značka povie, že používa túto biologickú látku, ale ošetrenie knôtom je neuveriteľne toxické. Museli sme byť veľmi precízni a pracovať v rôznych mlynoch a tkaninách a úpravách, aby bola táto práca čo najzodpovednejšia.“ Výsledkom je jasné, ultramäkké oblečenie pre každodenný pohyb, inšpirované 80. rokmi, ktoré ale nemôže nahradiť váš maratónsky výstroj alebo super kompresné legíny.
Súvisiace: Prečo hľadanie dokonalej vegánskej kože začína na zemi v lese
Dr.Parkes vysvetľuje, že toto oblečenie je určené na voľné chvíle a nie na súťaže a preteky. To isté platí aj pre širšiu stratégiu spoločnosti Pangaia: všetky jej materiály a technológie sú k dispozícii na zakúpenie iným značkám, takže celý priemysel, a nielen spoločnosť Pangaia, môže začať využívať lepšie postupy. V roku 2019 predstavila FLWRDWN, biologicky odbúrateľnú alternatívu k husacej alebo syntetickej výplni, ktorú si v súčasnosti osvojujú ďalšie módne a interiérové značky.
Kolekcia Pangaia Gym najviac osloví návrhárov a značky, ktoré sa snažia vyhnúť syntetike a vo svojom športovom oblečení už používajú bavlnu alebo Tencel. Skutočným rozlišovacím prvkom sú práve strečové vlákna: väčšina legín z prírodných vlákien vyžaduje na strečing trochu Spandexu alebo Lycry, kompromis, ktorý Dr. Parkes popisuje ako „obludný hybrid“, kde prírodný materiál nemožno oddeliť od syntetického a už nie je tak ľahko recyklovateľný alebo biologicky odbúrateľný. Tvrdí, že nylon na biologickej báze použitý v kolekcii Pangaia Gym stále nie je dokonalým riešením.
To príde až budúci rok, keď spoločnosť Pangaia a jej partner Kintra predstavia svoj stopercentne biologicky odbúrateľný polyester na báze kukurice a pšenice. „Udržiavame veci v rovnakom cykle, aj keď to ešte nie je dokonalé. Toto je stratégia ako„ neškodiť “. Pracujeme na dosiahnutí ideálu. “
Do tej doby je kolekcia Pangaia Gym nepochybne najlepšou voľbou pre aktívny odev na rastlinnej báze a bez obsahu plastov.
Kolekcia je dostupná od 29. júna.

Zdroj: Yahoo