Amerika možno nie je domovom žiadneho závratne bohatého šľachtica či panovníka, to však vyvoleným rodinám nezabránilo v budovaní iných typov impérií a v zhromažďovaní rovnako pozoruhodného majetku vlastným spôsobom.
Na území Spojených štátov v skutočnosti žije obzvlášť veľký počet miliardárskych klanov, ktoré sa k svojmu bohatstvu dopracovali rôznymi cestami. Či už sa jedná o podnikanie v mediálnom priestore, na trhu s kozmetikou, v potravinárskom sektore alebo v hotelierstve, do povedomia verejnosti sa v uplynulých desaťročiach zapísali mená veľkých rodín, ktorým sa podarilo ovládnuť zvolený sektor priemyslu.
Avšak nie všetky najbohatšie americké rodiny začínali v podnikaní – niektoré z nich boli postavené na pleciach mimoriadne úspešných investorov.
Zoznámte sa s desiatimi najbohatšími rodinami v modernej americkej histórii, ktoré uvádzame zoradené v rebríčku od desiateho po prvé miesto. Poradie bolo zostavené na základe čistej hodnoty majetku každej jednej rodiny, pričom použité údaje vychádzajú z najnovších analýz poskytnutých časopisom Forbes a agentúrou Bloomberg.
10. Rodina Hearst

Čistá hodnota majetku: 24,5 miliardy
Zdroj bohatstva: Hearst Corporation
William Randolph Hearst sa koncom 19. storočia ujal vedenia sanfranciského denníka Examiner, vďaka čomu v priebehu svojej kariéry úspešne vybudoval obrovské bohatstvo, ktoré dodnes zdieľajú približne 67 členovia jeho rodiny. Hearst krátko po svojom prvom úspechu odkúpil ďalšie noviny a rovnako začal experimentovať aj s rozhlasom a televíziou, čím položil základy pre súčasného mediálneho giganta s názvom Hearst Corporation. Táto spoločnosť aktuálne vlastní niekoľko novín, takmer 300 časopisov, televízne a rozhlasové stanice, ako aj významné podiely v káblových televíznych staniciach.
Hearst v priebehu svojho života býval v rozľahlej vile, ktorá sa v súčasnosti považuje za jeden z najdrahších domov v Amerike.
Súvisiace: 10 najbohatších ľudí Veľkej Británie
9. Rodina Duncan

Čistá hodnota majetku: 26 miliárd dolárov
Zdroj bohatstva: Enterprise Products Partners
Dan L. Duncan založil plynárenskú a ropnú spoločnosť Enterprise Products Partners v priebehu roka 1968, keď mal k dispozícii iba 10 000 dolárov. Podnikateľ nakoniec zomrel v roku 2010 a spoločnosť zotrvala pod kontrolou jeho rodiny. Duncanove štyri deti zdedili úžasné sídlo v hodnote 10 miliárd dolárov. Bohatstvo tejto rodiny sa od tej doby už viac ako zdvojnásobilo.
8. Rodina SC Johnson

Čistá hodnota majetku: 28,2 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: SC Johnson
Rodina Johnsonovcov je zodpovedná za vznik spoločnosti SC Johnson, ktorá uvádza na trh čistiace prostriedky značiek Pledge, Glade a Windex. Spoločnosť bola založená rovnomenným zakladateľom v roku 1882 a nakoniec ju prevzal syn zakladateľa – Herbert Fisk Johnson. Herbert však zomrel v roku 1928 bez závetu a jeho rodina sa údajne dostala do závažných sporov o dedičstvo. Rodinný majetok si nakoniec rozdelili jeho dve deti, Herbert Fisk Jr. a Henrietta Johnson Louisová. Generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva spoločnosti je v súčasnosti Herbert Fisk Johnson III, ktorý patrí už do piatej generácie tejto podnikateľskej rodiny.
7. Rodina (Edward) Johnson

Čistá hodnota majetku: 28,5 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Fidelity
Edward C. Johnson v priebehu roka 1946 založil druhú najväčšiu investičnú spoločnosť na svete s názvom Fidelity, v ktorej vedení sa odvtedy vystriedali tri generácie Johnsonovcov. V súčasnej dobe na jej čele stojí Edwardova vnučka Abigail Johnsonová. Rodina vlastní 49% spoločnosti, pričom tento vlastnícky podiel je rozdelený medzi štyroch jej členov.
6. Rodina Pritzker

Čistá hodnota majetku: 33,5 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Hyatt Hotels
Na budovaní bohatstva tejto rodiny mal najväčší podiel A.N. Pritzker so svojimi synmi Donaldom a Robertom. Svoj majetok zhromaždili pomocou luxusného reťazca hotelov pod označením Hyatt Hotels a investíciami do niekoľkých holdingových spoločností, medzi ktoré sa zaradila napríklad spoločnosť Marmon Group. Majetok tejto rodiny je v súčasnosti rozdelený medzi 13-tich jej členov, z ktorých 11 dosahuje miliardársky status. Údaje zo zasvätených zdrojov hovoria o tom, že členovia rodiny Pritzkerovcov sa o osude obrovského bohatstva nedokázali dohodnúť po dobu takmer celého desaťročia, pričom nakoniec si ho rozdelili rovnakým dielom.
Členovia rodiny Pritzkerovcov sa okrem toho vo veľkej miere angažovali aj v politike. Penny Pritzkerová, Donaldova dcéra, zastávala v minulosti funkciu americkej ministerky obchodu. Jej brat J.B. Pritzker bol zase národným spolupredsedom prezidentskej kampane Hillary Clintonovej v roku 2008 a demokratickým kandidátom v gubernátorských voľbách štátu Illinois v roku 2018.
5. Rodina Cox

Čistá hodnota majetku: 33,6 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Cox Enterprises
Spoločnosť Cox Enterprises sa v priebehu svojej kariéry dotkla celého zástupu priemyselných odvetví. Podnikala s káblovou televíziu a internetovými službami (Cox Communications), v oblasti novín a rozhlasových staníc (Cox Media Group) a tiež v rámci automobilového priemyslu. Ročné príjmy tohto podniku sa pohybujú okolo úrovne 20 miliárd dolárov.
Zakladateľom spoločnosti bol James Cox, pričom v súčasnosti sa o rodinné bohatstvo delí jeho päť vnukov a vnučiek.
4. Rodina Cargill-MacMillan

Čistá hodnota majetku: 42,3 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Cargill Inc.
William W. Cargill bol úspešným podnikateľom v poľnohospodárskom sektore, pričom v roku 1865 založil mimoriadne úspešnú agropodnikateľskú spoločnosť Cargill Inc. 88% vlastnícky podiel v tejto spoločnosti aktuálne drží dokopy 23 členov rodiny Cargill-MacMillanovcov, vďaka čomu sú schopní generovať ročné príjmy v hodnote až 108 miliárd dolárov. 14 členovia tohto klanu sú miliardármi. Rodina údajne usmerňuje až 80% čistého ročného zisku spoločnosti Cargill Inc. naspäť do jej podnikania v rámci reinvestícií.
3. Rodina Mars

Čistá hodnota majetku: 89,7 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Mars Inc.
Jacqueline a John Marsovci zdedili podiel v ikonickej potravinárskej spoločnosti Mars Inc., ktorá uviedla na trh sladkosti značiek ako M&M, Milky Way a tyčinky Mars. Ich otec zomrel v roku 1999. Súčasným predsedom spoločnosti Mars je Stephen Badger, vnuk Jacqueline Marsovej. Spoločnosť aktuálne vykazuje ročné príjmy v hodnote vyššej než 35 miliárd dolárov.
Súrodenci okrem toho riadia aj charitatívnu organizáciu s názvom Mars Foundation, ktorá usmerňuje finančné prostriedky na vzdelávacie, environmentálne, kultúrne a medicínske účely.
2. Rodina Koch

Čistá hodnota majetku: 98,7 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Koch Industries
Bratia Charles a David Kochovci rozšírili rafinérsku firmu svoj otca na konglomerát Koch Industries po tom, čo ich ďalší dvaja bratia Frederick a William opustili spoločnosť po neúspešnej akvizícií. Koch Industries v súčasnosti generuje ročné príjmy vo výške 100 miliárd dolárov.
David Koch, ktorý odstúpil z vedúcej pozície v spoločnosti v roku 2018, sa zaviazal darovať viac než 1,2 miliardy dolárov na výskum rakoviny, výstavbu nemocníc, rozvoj vzdelávania a kultúrnych inštitúcií. Za týmto účelom založil charitatívnu organizáciu s názvom David H. Koch Charitable Foundation. Obaja bratia údajne potajomky financovali niektoré z najväčších filmov leta roku 2017, vrátane titulu „Wonder Woman“.
Súvisiace: 19 miliardárov, ktorí vyrastali v chudobe
1. Rodina Walton

Čistá hodnota majetku: 151,5 miliardy dolárov
Zdroj bohatstva: Walmart
Sam a Bud Waltonovci založili spoločnosť Walmart v roku 1962. Keď so svojím podnikaním zaznamenali významný úspech, v priebehu roka 1983 založili predajnú spoločnosť Sam’s Club. Spoločnosť Walmart v dnešnej dobe vykazuje tržby vo výške 500 miliárd dolárov, čo z nej robí najväčšieho maloobchodného predajcu na svete.
Rodinné bohatstvo Waltonovcov je aktuálne rozdelené medzi siedmymi členmi rodiny, vrátane troch detí spoluzakladateľa Sam Waltona – Roba, Jima a Alice, ktorá disponuje majetkom vo výške 43,7 miliardy dolárov a je tak najbohatšou ženou na planéte.
Zdroj: MSN, Yahoo