Rebríček 10 najdrahšie predaných domov v USA za rok 2020

Úprimne, 2020 je rok, na ktorý by väčšina z nás rada zabudla a to platí aj pre realitné trhy. Pandémia Covid-19 zasiahla globálnu ekonomiku a zmenila spôsob, akým obchodujeme. Sú však medzi nami aj takí, ktorí si v tomto roku mohli dovoliť kúpu luxusnej nehnuteľnosti.

Pandémia ale zreteľne sformovala ich požiadavky. Kým husto zaľudnené mestá ako New York mali problém predať každý meter štvorcový, menej zaľudnené pobrežné oblasti ako Montecito, Kalifornia a Palm Beach na Floride zaznamenali zvýšený záujem a vzostup predaja. (Napríklad Palm Beach patrí teraz k najžiadanejším oblastiam na realitnom trhu v rámci celého sveta. Predaj nehnuteľností tu iba za september vzrástol o 62 percent.) Takže, kým bytové veže a výškové bytové domy mali čo robiť, aby získali aspoň nejakých kupcov, dopyt po súkromných domoch na pláži a domoch v horách nebol nikdy taký vysoký. V jednom z najpodivnejších rokov posledného desaťročia kupci napokon uprednostnili izoláciu a súkromie.

Zostavili sme pre vás rebríček 10 domov, ktoré sa v roku 2020 predali v USA najdrahšie. Môžete to brať ako posledný pohľad do spätného zrkadla na tento zvláštny rok.

10) Vail Mountain, Vail, Colorado – $57,2 miliónov

Predaj tohto domu sa stal v meste Vail najdrahším predajom od roku 2017. Predávajúci, investor Alejandro Rojas, rozdelil dom do dvoch veľkých apartmánov, a tak má všetko dvojmo: dva bazény, dve vírivky a dva výťahy. Kupujúci, podnikateľ v biotechnike Kevin Ness, ho údajne kúpil ako “viacgeneračný dom”, v ktorom budú mať hostia svoje skutočné súkromie. A to tento dom jednoznačne poskytuje, keďže oba apartmány môžu existovať nezávisle od seba. Po architektonickej stránke je to veľmi moderný dom, so stenami a stropmi z javora. Ideálne na víkendové pobyty ale aj dlhodobejší únik z veľkomesta.

Súvisiace: Trendy na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami pre rok 2021

9) Southampton Compound, Hamptons, New York – $57.5 miliónov

Predaj týchto domov v tomto roku nie je žiadnym prekvapením, keďže majú ideálnu polohu, ďaleko od rušného davu. Pozemok má rozlohu 2,5 hektára a nachádzajú sa na ňom dve vily: jedna má rozlohu 427 metrov štvorcových a druhá takmer 855 metrov štvorcových. Vonku je bazén, ako aj súkromný vstup na pláž. Kedysi to tu patrilo spoluzakladateľovi finančnej konzultačnej spoločnosti Sullivan, Morrisey & Mickle Capital Management, John F. Sullivanovi. Bonus: v hlavnej budove je vínna pivnica a výťah.

8) Sky Garden, Bel Air, Kalifornia – $60 miliónov

Niekedy je dobrý koncept všetko, čo potrebujete. To bolo mottom pre developerskú spoločnosť Viewpoint Collection, ktorá predstavila projekt nehnuteľnosti s rozlohou 1951 metrov štvorcových, navrhnutú juhoafrickou spoločnosťou SAOTA a hneď ju predala. Dom je zatiaľ postavený len čiastočne, no už je vidno, že odprezentovaný ligotavý projekt sa splní tak, ako bol navrhnutý. Aj samotná poloha domu v meste Bel Air poskytuje pár nádherných výhľadov na nočnú oblohu. Na pozemku sa po dokončení bude nachádzať oddelený dom pre hostí s vlastným bazénom, veľký nekonečný bazén, vnútorné wellness centrum s telocvičňou, sauna, teplé a studené ponorné bazény a štyri kuchyne.

7) Nehnuteľnosť Foothill, Los Angeles, Kalifornia – $68 miliónov

Je to dom s bohatou históriou, hoci sa nepredal za pôvodnú predajnú cenu $125 miliónov. Dom dal postaviť americký agent talentov a výkonný riaditeľ nahrávacieho štúdia Lew Wasserman, spolu so svojou manželkou Edie Wasserman. Dvojica touto stavbou poverila Richarda Meiera a Michaela Palladina, architektov, ktorí navrhli aj budovu múzea Getty. Výsledkom je nepopierateľne moderná, 1719 metrov štvorcových rozľahlá rezidencia, ktorá sa rozprestiera na pozemku vo veľkosti 1,3 hektára, z ktorej časť kedysi vlastnil Frank Sinatra. Jej hollywoodsky príbeh pokračuje vďaka novému kupcovi, bohatému filmovému a hudobnému producentovi Davidovi Geffenovi, ktorý si ju v tomto roku kúpil so slušnou zľavou. Nájdete tu domácu telocvičňu s rozlohou 93 metrov štvorcových, 26 metrov dlhý vonkajší nekonečný bazén a samozrejme aj kino.

6) Winter White House, Palm Beach, Florida – $70 miliónov

Donald Trump nebol jediným prezidentom, ktorému sa zapáčilo mesto Palm Beach. Dávno predtým, ako vzniklo letovisko Mar-a-Lago, trávil v tejto oblasti dosť veľa času vtedajší americký prezident John F. Kennedy, a to predovšetkým v dome na pláži, prezývanom “Winter White House” (slovensky „Zimný Biely dom“). Dom bol navrhnutý veľmi žiadaným architektom Addisonom Miznerom a rozprestiera sa na pozemku s rozlohou 0,4 hektára, z toho 19 metrov štvorcových je na pláži. Otec JF Kennedyho, Joseph P. Kennedy starší, kúpil toto miesto v roku 1933 a rodine to patrilo do roku 1994. JFK tu údajne v roku 1961 napísal svoju inauguračnú reč a často sa tu stretával so svojimi poradcami. Teraz sa táto nehnuteľnosť s rozlohou 1 393 metrov štvorcových predala neznámemu kupcovi. Predávajúcou bola investorka do nehnuteľností, Jane Goldman, ktorá kúpila dom v roku 2015 za $31 miliónov. Tomu sa vraví návratnosť investície.

5) South Lake Trail, Palm Beach, Florida – $71,8 miliónov

Nie všetky domy v Palm Beach musia byť blízko oceánu, aby sa predali za 8-ciferné sumy. Dokonalým dôkazom je nehnuteľnosť South Lake Trail, ktorú v tomto roku predal za rekordnú sumu finančník Robb Turner so svojou manželkou Lydiou Turner. Kupcova identita zostáva skrytá, no je isté, že ochota zaplatiť konečnú sumu súvisí aj s historickou hodnotou tejto nehnuteľnosti, ktorá bola navrhnutá v roku 1938 renomovaným architektom John L. Volkom. Turnerovci dom zrekonštruovali, takže vyzerá rovnako dobre ako pred 80 rokmi. Pozemok má rozlohu 1 393 metrov štvorcových, z čoho 17 metrov štvorcových má výhľad na jazero.

4) Meadow Lane, the Hamptons, New York – $100 miliónov

Nebol by to rebríček najdrahších domov, keby v ňom nebol Ken Griffin. Miliardár a výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Citadel síce v roku 2020, na rozdiel od toho predchádzajúceho, nevyskočil na samý vrchol, no dosiahol veľmi dobré umiestnenie vďaka jeho februárovej kúpe 2,8 hektárovej nehnuteľnosti v letovisku Hamptons od Calvina Kleina. Klein kúpil túto nehnuteľnosť v roku 2003 za $28.9 miliónov. Pôvodný dom sa mu ale veľmi nepáčil, a tak ho dal zbúrať a postavil si nový, oveľa modernejší. Utíši to Griffinov apetít po 9-ciferných nehnuteľnostiach? Nepravdepodobné. Očakávajte ho aj v budúcoročnom rebríčku.

3) 220 Central Park South Penthouse, Manhattan, New York – $100 miliónov

A je tu zas. 220 Central Park South sa v tomto roku stal treťou najdrahšie predanou nehnuteľnosťou v histórii mesta New York a skončil tesne za ďalšou nehnuteľnosťou z tej istej budovy za $240 miliónov a ďalšou v bytovom dome One57, predanou za $100,5 miliónov. Na rozdiel od týchto dvoch menovaných, však detaily transakcie zostávajú nejasné. Nehnuteľnosť bola totiž zazmluvnená developermi dávno pred pandémiou. Čo však vieme je, že duplex apartmán má približne 836 metrov štvorcových a nachádza sa na 76. a 77. poschodí. Kupca je anonymný.

Súvisiace: Zoznámte sa s architektom, ktorý pracoval na tých najdrahších domoch na svete

2) Rezidencia Jeffreyho Katzenberga, Los Angeles, Kalifornia – $125 miliónov

Pre zakladateľa Quibi, Jeffreyho Katzenberga, to bol ťažký rok, keďže jeho veľmi krátko vysielajúca platforma bola zatvorená iba po 6 mesiacoch fungovania. Ale aspoň predal veľmi pozoruhodnú nehnuteľnosť s rozlohou 2415 metrov štvorcových. Katzenberg si dal toto sídlo postaviť na mieru a za týmto účelom neváhal zbúrať pôvodný moderný dom. Dom si údajne kúpil Jan Koum, spoluzakladateľ spoločnosti WhatsApp, ktorý je známy svojou slabosťou pre miliónové sídla – do nášho rebríčka sa dostal aj minulý rok vďaka kúpe domu na Malibu za $100 miliónov. Na 2 hektárovom pozemku sa nachádza nekonečný bazén a podmanivé výhľady na panorámu mesta Los Angeles a oceán. Rovnako je to aj tretia najdrahšie predaná nehnuteľnosť v Kalifornii, ktorú predbehol len predaj vily Lachlana Murdocha za $150 miliónov, známej tým, že sa zjavila v kultovom seriáli Beverly Hill, a víťaz tohto rebríčka.

1) Warnerova vila, Los Angeles, Kalifornia – $165 miliónov

Je celkom pochopiteľné, že za najdrahšie predaným domom v roku 2020 je práve ten od Jeffa Bezosa. Zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Amazon, výrazne zvýšil svoju čistú hodnotu majetku v tomto roku, a to až do takej miery, že prekonal sám seba – najskôr to bolo v júli čistou hodnotou svojho majetku vo výške $172 miliárd a potom v auguste nárastom čistej hodnoty svojho majetku na $ 200 miliárd. A na čo ich teda minul? Na jednu z bývalých víl Davida Geffena. Dom s rozlohou 1263 metrov štvorcových bol pôvodne postavený v 30-tych rokoch minulého storočia pre Jacka Warnera, prezidenta spoločnosti Warner Bros. Geffen ho kúpil v roku 1990 za $47,5 miliónov. Celková rozloha pozemku je 3,6 hektárov a nachádza sa tu niekoľko hosťovských domov, tenisový kurt a golfové ihrisko na 9 jamiek.

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.