Pozrite si rebríček 15 najbohatších majiteľov NHL klubov, zostavený podľa odhadovanej čistej hodnoty ich majetku, zverejnený v časopise Forbes. Zároveň sa dozviete, akým spôsobom títo miliardári svoj majetok nadobudli.
Celková hodnota ich majetku je viac ako 114,2 miliárd dolárov.
Najbohatším je majiteľ klubu Winnipeg Jets – David Thomson, ktorého celková hodnota majetku je 38,9 miliárd dolárov. Toto bohatstvo mu prinieslo 21. pozíciu medzi najbohatšími ľuďmi sveta.
15. Ronald Burkle – klub Pittsburgh Penguins (1,5 miliárdy dolárov)

Vek: 67
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Burkle založil v roku 1986 investičnú spoločnosti Yucaipa Companies, ktorá sa špecializuje na nákup a predaj supermarketov.
Najlepším obchodom firmy bol predaj spoločnosti Fred Meyer spoločnosti Kroger za 8 miliárd dolárov v roku 1998.
13. Vincent Viola – klub Florida Panthers (2 miliardy dolárov)

Vek: 63
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Po tom, ako Viola odišiel z americkej armády, začal v roku 1982 obchodovať na newyorskej burze. Podľa časopisu Wall Street Journal práve tu zarobil milióny na stávkovaní s cenami ropy pred a po “Vojne v Zálive”.
V roku 2008 založil spoločnosť Virtu Financial, ktorá patrí k najväčším poskytovateľom finančných služieb pre obchodovanie na trhoch.
Súvisiace: 12 najbohatších miliardárov, ktorí stoja za futbalovými klubmi Premier League v Anglicku
13. Brian Roberts – klub Philadelphia Flyers (2 miliardy dolárov)

Vek: 60
Národnosť: americká
Ako zbohatol: V roku 2005 Roberts po svojom otcovi zdedil telekomunikačný gigant Comcast.
Comcast je materskou organizáciou firiem NBC Universal a Xfinity. V roku 2018 k nim pridal európskeho poskytovateľa satelitných služieb Sky, z ktorého spravil druhú najväčšiu vysielaciu spoločnosť na svete.
12. Daryl Katz – klub Edmonton Oilers (3,1 miliardy dolárov)

Vek: 58
Národnosť: kanadská
Ako zbohatol: Katz má síce dva akademické tituly, jeden z umenia a druhý z práva, no peniaze paradoxne zarobil kúpou kanadských práv na franchising americkej farmaceutickej firmy Medicine Shoppe, zrealizovanou v roku 1991.
V roku 2002 spoločnosť predal a presmeroval svoje podnikanie do nehnuteľností a zábavného priemyslu.
10. David Bonderman – klub Seattle NHL Team (3,7 miliardy dolárov)

Vek: 76
Národnosť: americká
Ako zbohatol: „Bondo“ je jedným zo zakladateľov investičnej spoločnosti TPG Capital, ktorá podľa údajov časopisu Forbes v súčasnosti spravuje majetok v hodnote 108 miliárd dolárov.
76-ročný podnikateľ bol súčasťou tímu, ktorý v roku 2018 navrhol NHL vytvorenie hokejového franchisingu v Seattli. Návrh prešiel a zatiaľ bezmenný tím začne zápasiť v roku 2021.
10. Marian Ilitch – klub Detroit Red Wings ( 3,7 miliardy dolárov )

Vek: 86
Národnosť: americká
Ako zbohatla: V roku 1959 Ilitch, dnes už s nebohým manželom Mikom, spoločne založila reštauráciu Little Caesars Pizza.
To, čo začalo jednou pizzeriou v michiganskom Garden City, prerástlo do tretej najväčšej sieti pizzerií, hneď za reťazcami Pizza Hut a Domino.
9. Jeremy Jacobs – klub Boston Bruins (4,3 miliardy dolárov)

Vek: 79
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Jacobov otec Louis Jacobs v roku 1915 založil spoločnosť Delaware North. Po jeho smrti v roku 1968 sa stal Jeremy, ešte len ako 28-ročný, jej výkonným riaditeľom.
Na tomto poste zostal až do roku 2015, keď menoval svojich 3 synov – Jeremy Jr., Louis Michael a Charles, za spoluvýkonných riaditeľov.
8. Joshua Harris – klub New Jersey Devils (4,5 miliardy dolárov)

Vek: 54
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Harris odštartoval svoju kariéru v roku 1980 vo svete investičného bankovníctva. V roku 1990 založil investičnú spoločnosť Apollo. Okrem toho má Harris podiel v klube anglickej Premier League – Crystal Palace a basketbalovom tíme Philadelphia 76ers.
7. Henry Samueli – klub Anaheim Ducks (4,8 miliárd dolárov)

Vek: 65
Národnosť: americká
Ako zbohatol: V roku 1991 založil ako profesor na kalifornskej univerzite UCLA spolu so svojím doktorantom Henrym Nicholasom Broadcom spoločnosť na výrobu polovodičov.
Klub Ducks kúpil aj s manželkou v roku 2005 za sumu 70 miliónov dolárov.
6. Terrence Pegula – klub Buffalo Sabres (4,9 miliardy dolárov )

Vek: 68
Národnosť: americká
Ako zbohatol: V roku 1983 založil iba za 7 500 dolárov spoločnosť East Resources, ktorá sa zaoberala ťažbou zemného plynu a o 27 rokov neskôr ju predal spoločnosti Shell už za 4,7 miliardy dolárov.
Za peniaze z predaja si rok na to kúpil klub Buffalo Sabres a o tri roky neskôr aj Buffalo Bills v NFL.
5. Edward P. Roski – klub Los Angeles Kings (5,8 miliardy dolárov)

Vek: 80
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Bývalý námorný vojak Roski sa v roku 1966 pridal do otcovho podniku Majestic Realty, ktorej prezidentom sa stal po jeho smrti.
Majestic vlastní nehnuteľnosti s rozlohou zhruba 8 miliónov metrov štvorcových po celej Amerike, vrátane kancelárskych, priemyselných a obchodných priestorov.
4. Ann Walton Kroenke – klub Colorado Avalanche (7,8 miliárd dolárov)

Vek: 70
Národnosť: americká
Ako zbohatla: V roku 1995 zdedila Kroenke spoločnosť Walmart po svojom otcovi, spoluzakladateľovi tohto obchodného impéria.
Je vydatá za miliardára Stana Kroenkeho, obchodníka s nehnuteľnosťami, s ktorým spoluvlastní niekoľko športových klubov, vrátane Los Angeles Rams, Arsenal FC a Colorado Rapids.
3. Philip Anschutz – klub Los Angeles Kings (11,4 miliárd dolárov)

Vek: 79
Národnosť: americká
Ako zbohatol: Anschutz, ako majster viacerých remesiel, zarobil svoje milióny vo viacerých oblastiach podnikania, najmä obchodovaním s ropou, telekomunikáciami a nehnuteľnosťami.
Vo vyššom veku sa stal športovým magnátom, pomohol založiť MLS a vlastní podiel v kluboch Kings a Los Angeles Lakers.
Súvisiaice: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
2. Hasso Plattner – klub San Jose Sharks (15,8 miliárd dolárov)

Vek: 75
Národnosť: nemecká
Ako zbohatol: Hassner odišiel v roku 1972 zo spoločnosti IBM, len aby založil softwerovú spoločnosť SAP. Tá sa postupne stala, vďaka ročnému obratu 24 miliárd dolárov, jednou z najväčších svojho druhu na svete.
Zarobené peniaze však používa na dobré účely. Otvoril si neziskovú organizáciu, ktorá zadarmo poskytuje vzdelávanie v oblasti IT inžinierstva.
1. David Thomson – klub Winnipeg Jets ( 38,9 miliárd dolárov )

Vek: 62
Národnosť: kanadsko-britská
Ako zbohatol: V roku 2006 sa stal Thomson po smrti otca predsedom informačného gigantu Thomson Reuters.
Je vášnivým zberateľom umeleckých diel, vo svojej zbierke má napríklad diela od Rembrandta, Egona Schiela a Williama Turnera.
Zdroj: Fortune, NYTimes