
Whisky je pre fanúšikov liehovín ideálnym adeptom na ochutnávku, no rovnakú pozornosť si zaslúži aj gin. Najmä keď zvážime, koľkých obľúbených kokteilov je táto liehovina súčasťou: Gin Tonic, Martini, Negroni a mnohé ďalšie. Pravdepodobne najznámejším typom ginu je londýnsky suchý gin, s ktorým sa spája niekoľko najznámejších značiek – Beefeater, Tanqueray, Bombay Sapphire a Gordon’s. Jeho názov však neznamená, že tento gin musí byť vyrobený v Londýne, skôr referuje na spôsob výroby, kde sa napríklad po destilácii alkoholu, okrem vody a malého množstva cukru, už nesmie nič viac pridať.
Čo všetky druhy ginu spája je, že borievka musí byť hlavnou rastlinnou zložkou destilátu, no výber ostatných rastlinných zložiek je čisto na fantázii výrobcov. Toto platí predovšetkým v Amerike, kde mnoho destilérov vyrába gin, ktorý patrí do samostatnej kategórie s neoficiálnym názvom “New Western”.
Pre tento štýl je borievka stále hlavnou ingredienciou, ale do popredia chuti sa dostávajú regionálne botanické rastliny, ako napríklad miestne bylinky a koreniny, ktoré skutočne definujú podstatu samotného destilátu. Vyššie uvedené britské značky sú samozrejme osvedčenou klasikou, no v našom zozname sa zameriavame na niektoré novšie značky, ktoré prinášajú jedinečný pohľad na tento obľúbený destilát. Tu je sedem európskych a amerických typov ginu, ktoré by ste mali túto jarnú a letnú sezónu rozhodne vyskúšať.
High Goal Luxury Gin

Tento nový typ ginu z Južnej Karolíny prichádza na trh s menovkou “luxusný americký gin,” čo nie je pre túto kategóriu veľmi typické. Tím za týmto ginom je takisto pôsobivý: spoluzakladateľmi liehovaru sú bývalý americký hráč pola Nic Roldan, výkonný riaditeľ spoločnosti Grain & Barrel Spirits, Matti Christian Anttila a ďalší spoluzakladateľ Diego Urrutia.
Samotný gin sa vyrába v meste Charleston z kukuričného destilátu, ktorý je šesťkrát destilovaný a macerovaný rastlinami ako sú citrón Meyer, mäta, borievka, koriander a kardamón. Je to relatívne malá produkcia s 3 000 fľašami vyrobenými súčasne. V čele jeho chuti je zdravá dávka sladkosti a anízu, po ktorej nasleduje záver dochutený trochou korenia.
Cena: $56
Salcombe Rosé Sainte Marie

V dnešnej dobe si môžeme vybrať zo širokej ponuky rôznych ružových ginov, ale jeden z najnovších (a najlepších) pochádza z anglického liehovaru Salcombe Distilling v meste Devon. Nie sú tu pridané žiadne farby, príchute ani cukor; namiesto toho ružový odtieň pochádza z nesladených červených plodov.
Macedónske bobule borievky sú jadrom tejto liehoviny a vedľajšiu úlohu hrajú jahoda, citrónová verbena, lupene ruží, pomarančový kvet a ružové korenie. Jedná sa o elegantný gin, ktorý má na podnebí príjemnú suchosť a chutí skvele vmiešaný do nápojov alebo dokonca aj ako čistý s ľadom.
Cena: $49
Highclere Castle Gin

Ak vám myšlienka na gin privolá predstavy popoludňajších koktailov na nóbl panstvách na zvlnenom anglickom vidieku, potom je pre vás Highclere Castle Gin tou pravou voľbou. Rastliny v tomto gine, ako borievka, limetkový kvet, pomarančová kôra, levanduľa a dokonca aj ovos, sa pestujú na panstve historického kaštieľa, ktorý vytvoril podnikateľ v oblasti liehovín Adam von Gootkin a 8. gróf a grófka z Carnarvonu.
To všetko sa spája do kvetinového a pikantného destilátu, ktorý dobre zapadne do každého nápoja. Gin sa destiluje v liehovare Langley Distillery, jednom z najstarších anglických fungujúcich liehovarov.
Cena: $ 47
Grace O’Malley Heather Infused Gin

Írsky gin možno nie je mimo svojej domovskej krajiny taký známy ako írska whiskey, ale existuje niekoľko vynikajúcich fliaš, ktoré stojí za to vyhľadať. Toto nové vydanie pochádza od výrobcu Grace O’Malley Spirits a obsahuje 14 rastlín, ktoré pochádzajú z Írska.
Ako môžete zistiť z názvu, vres je v recepte jednou z najvýznamnejších ingrediencií, ale nájdete tu aj tymián, ďatelinu červenú, skalný slanorožec, divé čučoriedky a fraughan (tiež známy ako čučoriedka). Výsledný gin, destilovaný v írskom liehovare Great Northern Distillery, je bylinkový a svieži s niekoľkými trávnatými tónmi na podnebí.
Cena: $37
Freeland Dry Gin

Freeland Spirits je ženou vlastniaci a prevádzkovaný liehovar v meste Portland v americkom štáte Oregon. Prvý gin bol uvedený na trh v roku 2017, teraz je však k dispozícii aj nová londýnska suchá verzia v námorníckej farbe. Podľa liehovaru v ňom chuťovo vedie borievka, po ktorej nasledujú tóny borovicového lesa, vareného korenia, zelených olív a len trocha citrusov.
Najlepšie na tomto gine je jeho vysoká odolnosť, ktorá pri 57% obsahu alkoholu obstojí pri použití v akomkoľvek kokteile, ktorý si vyberiete. Alebo ak ste práve mali dlhý deň a potrebujete asertívny kokteil Martini, ktorý chutí ako les, toto je fľaša pre vás.
Cena: $45
Citadelle Jardin d’été Gin

Toto je nový typ ginu od Citadelle, francúzskej značky, ktorý vytvoril majiteľ Maison Ferrand, Alexandre Gabriel. Používa proces, ktorý nazýva progresívne lúhovanie, pri ktorom nalieva každú rastlinu v konkrétnom poradí, aby skutočne zachytil ich podstatu. Gin Jardin d’été sa líši od originálu použitými rastlinami, ktoré sú údajne inšpirované záhradou Gabrielovej manželky Debbie.
Okrem pôvodných 19 rastlín sa na dochutenie tohto ginu pridáva dužina melónu Charentais, celý citrón (na rozdiel od iba citrónovej kôry), kôra yuzu a ešte viac pomarančovej kôry. Jedná sa o príjemný ovocný letný nápoj s veľkými citrónovými a pomarančovými tónmi, ktoré sa miešajú s chuťou borievky a korenia, kotviacich chuť.
Cena: $30
Hendrick’s Lunar Gin

Značka Hendrick’s si urobila meno ako výrobca moderného ginu s príchuťou ruže a uhorky, definujúcich tento škótsky nápoj, ktorý milujú fanúšikovia ginu po celom svete. Značka v priebehu rokov vydala niekoľko nových typov, z ktorých najnovší nesie názov Lunar.
Táto liehovina v limitovanej edícii je ochutená bylinami, ktoré podľa liehovaru „kvitnú v mesačnom svite“. Čo to znamená, jasné nie je, ale chuť je určite kvetinová, s pikantným citrusom, trochou korenia a samozrejme jemnou kostrou borievky, ktorá je základom toho všetkého. Ak hľadáte suchý gin, tu ho nenájdete, ale veľmi dobre funguje s niektorými tonikami alebo v koktailoch s ovocnou zložkou.
Zdroj: VinePair, TheSpruceEats