- Spoločnosť SmartAsset analyzovala americké daňové priznania, ktoré uvádzajú hodnotu hrubého príjmu na úrovni jedného milióna dolárov.
- Následne identifikovala štáty, v ktorých sa vyskytuje najviac jedincov s príjmom nad miliónovou hranicou.
- Na vrchole rebríčka sa nachádzajú štáty ako Connecticut, New York a Massachusetts.
Keď uvažujeme nad americkými oblasťami, v ktorých žije najviac ľudí s viac než miliónovým príjmom, mnohým napadne Hollywood či mesto New York. Prirodzene, miesto bydliska je významným faktorom, ktorý ovplyvňuje výšku Vášho príjmu. Na druhej strane však existuje niekoľko činiteľov, ktoré nie je možné vynechať z tejto rovnice. Pre dosiahnutie milionárskeho statusu budete nepochybne potrebovať disponovať značným objemom úspor. Veľká skupina ambicióznych ľudí vyhľadáva pomoc finančných poradcov a takýmto spôsobom sa snaží robiť tie najideálnejšie rozhodnutia v rámci svojej finančnej stratégie.
Realizovaný prieskum hodnotil celkový objem daňových priznaní, ktoré boli podané na území Spojených štátov. Tie boli potom porovnané s priznaniami, v ktorých občania uviedli hrubý príjem v hodnote prinajmenšom jeden milión dolárov. Analýza pritom nezohľadňovala, či daňové priznanie podáva jednotlivec alebo partnerský pár. V nasledujúcom článku uvádzame dáta a metodiku, pomocou ktorej štúdia dospela k svojim záverom.
Kľúčové zistenia
Americkí milionári v zahraničí. Analýza údajov hovorí o tom, že 1% Američanov, ktorí podávali daňové priznanie zo zahraničia, vykázalo príjem v hodnote viac ako jeden milión dolárov. Keby prieskum posudzoval Američanov za hranicami Spojených štátov ako samostatnú kategóriu, tá by sa pravdepodobne umiestnila na prvom mieste rebríčka. Daňový poplatník z tejto kategórie má totiž až o 50% väčšiu šancu byť milionárom ako občan štátu Connecticut, ktorý je v aktuálnej verzii štúdie na prvom mieste.
Súvisiace: Ak chcete žiť životom boháča v New Yorku, potrebujete majetok v hodnote $190 miliónov
Štáty s vysokými daňami. Je takmer pravidlom, že štáty umiestnené na prvých priečkach rebríčka sú zaťažené vysokou mierou dane z príjmu. Zámerom milionárov pravdepodobne nie je sťahovať sa do štátov s vysokými daňami. Preto môžeme prehlásiť, že štáty s vyššími daňami z príjmu vo všeobecnosti produkujú väčšie množstvo milionárov.
Význam nákladov na život. Viaceré zo štátov, ktoré sa umiestnili v hornej polovici rebríčka, sa vyznačujú relatívne vysokými nákladmi na život. Vezmite si napríklad človeka, ktorý zarába 1 milión dolárov ročne a býva v San Franciscu. Dostane pracovnú ponuku, kvôli ktorej by sa musel presťahovať do Minneapolisu a ročne zarábať 900 000 dolárov. Mal by prijať túto ponuku? Keď sa na situáciu pozrieme z ohľadom na náklady na život, odpoveď je jednoznačne áno. Tieto náklady sú totiž v San Franciscu až o 19% vyššie ako v Minneapolise. To znamená, že jedinec z Minneapolisu s príjmom 847 457 dolárov má rovnakú kúpnu silu ako človek, ktorý v San Franciscu zarába 1 milión.
10. Texas
Texas je jedným zo štátov, ktoré sú charakteristické pomerne nízkou daňou z príjmu. Z tohto štátu pochádza okolo 37 000 daňových poplatníkov, ktorí vykázali hrubý príjem v hodnote najmenej jeden milión dolárov. Obyvatelia Texasu síce nie sú zaťažení štátnou daňou z príjmu, ale musia platiť iné druhy daní. Medzi tie patrí napríklad daň z predaja vo výške 6,25% až 8,25% a daň z nehnuteľností, ktorá dosahuje jednu z najvyšších hodnôt v rámci celých Spojených štátov.
9. Wyoming
„Štát kovbojov“ je domovom deviatej najvyššej koncentrácie milionárov, v rámci tejto štúdie.
Údaje vnútornej daňovej služby (IRS) dokladujú, že 0,23% všetkých daňových poplatníkov vo Wyomingu si odnieslo domov viac ako jeden milión dolárov. V absolútnej hodnote to predstavuje iba 880 obyvateľov.
Wyoming je snáď najlepším miestom na život pre ľudí, ktorí sa snažia čo najviac zredukovať svoje daňové zaťaženie. V tomto štáte totiž neplatí povinnosť platiť štátnu daň z príjmu. Hodnota dane z predaja je navyše najnižšia zo všetkých štátov, ktoré ju aplikujú. Priemerná daň z príjmu je vo Wyomingu na deviatej najnižšej úrovni zo všetkých regiónov USA.
8. Illinois
Štát Illinois si dlhodobo udržiava tesný náskok pred Wyomingom a Texasom. Výsledné hodnotenie týchto troch štátov sa líši iba o 0,1%. Približne 19 800 z celkového množstva 6 161 970 daňových poplatníkov štátu Illinois vykázalo príjem v hodnote vyššej než 1 milión dolárov. To predstavuje približne 0,32% obyvateľov.
Podobne ako Massachusetts, aj štát Illinois je charakteristický pevnou hodnotou dane z príjmu. Tá je teda nemenná, nezávisle od výšky Vášho príjmu. Našťastie pre milionárov je navyše relatívne nízka. Manželský pár, ktorý zarobil 1 milión dolárov, môže očakávať, že v rámci štátnej dane z príjmu zaplatí 49 280 dolárov.
7. Florida
Florida je najlepšie umiestneným štátom na tomto zozname, ktorý sa vyznačuje mimoriadne nízkou daňou z príjmu. Je preto ideálnym miestom pre užívanie si milionárskeho dôchodku. Štátna daň z príjmu tu neplatí. Partnerský pár s príjmom na úrovni 1 milión dolárov by zaplatil na všeobecných daniach z príjmu iba 364 089 dolárov. Na Floride je registrovaných 9 627 280 daňových poplatníkov, z čoho 0,34% obyvateľov zarobilo viac ako jeden milión dolárov.
6. Kalifornia
V žiadnom z uvedených štátov nežije viac milionárov ako práve v Kalifornii. Jedná sa o najľudnatejší štát na území USA a preto to snáď dáva dokonalý zmysel. Takmer 72 500 obyvateľov tohto štátu vo svojom daňovom priznaní uviedlo hrubé príjmy vo výške nad 1 milión dolárov. Podobne ako v štátoch Connecticut a New York, aj občania Kalifornie čelia obzvlášť vysokej dani z príjmu.
Pár z Kalifornie s príjmom 1 milión dolárov by zaplatil kalifornským úradom daň vo výške 94 731 dolárov.
5. New Jersey
„Štát záhrad“ sa umiesnil na piatej priečke. Podobne ako Connecticut, aj tento štát pravdepodobne profituje zo svojej blízkosti k New Yorku. Obyvatelia štátu New Jersey navyše čelia mimoriadne vysokým štátnym daniam. Manželské páry s príjmom vo výške jedného milióna dolárov sa musia pripraviť na to, že na daniach z príjmu zaplatia úradom až 72 134 dolárov.
19 580 obyvateľov uviedlo, že ich príjem prekračuje miliónovú hodnotu. Tento počet predstavuje 0,45% všetkých daňových poplatníkov v štáte New Jersey.
4. Massachusetts
Na štvrtom mieste sa umiestnil štát zo severovýchodu USA, ktorý sa vyznačuje vysokými daňami. 16 000 daňových priznaní v tomto štáte pojednávalo o hrubom príjme v hodnote prinajmenšom 1 milión dolárov. Jedná sa tak o 0,47% všetkých podaných daňových priznaní.
Aj Massachusetts disponuje pevnou daňou z príjmu, čo je obvykle dobrá správa pre milionárov. Napriek tomu však treba poznamenať, že ide o druhú najvyššiu takúto daň v krajine, pričom jej hodnota predstavuje 5,1%. Milionári, ktorí si v tomto štáte kúpili nový domov, sú navyše zaťažení daňou z nehnuteľnosti na úrovni 1,15%.
3. New York
New York sa umiestnil na tretej pozícii. V tomto štáte žije vo všeobecnosti druhý najväčší počet milionárov v celej krajine. Štúdia posudzovala 50 080 daňových priznaní, ktoré uvádzali výšku hrubého príjmu na úrovni jedného milióna dolárov. Viac ich bolo iba v Kalifornii, ktorá sa umiestnila na šiestom mieste. V New Yorku bolo podaných celkovo 9 614 610 daňových priznaní, čo znamená, že 0,52% obyvateľov zarobilo viac ako 1 milión.
Manželský pár so spoločným príjmom nad 1 milión dolárov platí štátu daň z príjmu v hodnote 6,57%. Ak tento pár žije priamo v meste New York, čelí dodatočnej efektívnej dani v hodnote 3,67%. Tento pár teda zaplatí na daniach z príjmu až 439 191 dolárov.
2. Washington
Washington tesne zaostáva za štátom Connecticut. V tomto štáte žije druhý najnižší počet milionárov z celého zoznamu, no v dôsledku nízkeho zaľudnenia dosahuje vysokú koncentráciu milionárov.
0,59% daňových priznaní v štáte Washington uvádza hrubý príjem vyšší ako jeden milión dolárov.
Súvisiace: Rebríček 10 najbohatších miest sveta
1. Connecticut
Štát Connecticut zastáva vedúcu pozíciu v rebríčku koncentrácie milionárov. Prieskum tu zaznamenal takmer 11 500 daňových poplatníkov, ktorí priznali príjem v hodnote prinajmenšom 1 milión dolárov. To predstavuje približne 0,65% obyvateľov tohto štátu.
Obyvatelia štátu Connecticut však značný podiel svojho príjmu strácajú v dôsledku zdanenia. Manželský pár s príjmom jeden milión dolárov musí v rámci dani z príjmu zaplatiť štátu 62 982 dolárov.
Dáta a metodika
Uvedená štúdia definuje milionára ako jednotlivca alebo pár, ktorý súhrnne vykazuje hrubý ročný príjem v hodnote prinajmenšom 1 milión dolárov. Pri posudzovaní štátov s najväčším počtom milionárov sa štúdia zamerala na údaje zo všetkých 50 štátov USA spolu s Washingtonom. Predmetom prieskumu boli predovšetkým dva činitele:
- Celkový počet daňových priznaní s hodnotou hrubého ročného príjmu minimálne jeden milión dolárov.
- Celkový počet daňových priznaní v danom štáte.
Všetky údaje pochádzajú od Vnútornej daňovej služby a pojednávajú o stave z roku 2015.
Miliónové daňové priznania boli v rámci posudzovania výsledkov vydelené celkovým počtom všetkých daňových priznaní podaných v danom štáte. Výsledkom bolo percento obyvateľov každého štátu, ktorí disponujú príjmom vyšším ako 1 milión dolárov. Na základe tohto údaju boli štáty následne zoradené do vzostupného poradia.
Zdroj: SmartAsset