Ruské peniaze vyzerajú byť pre Cyprus nevyhnutné

Prístav v Limassole.

Cyprus je krajinou, ktorá bola dlho považovaná za daňový raj bohatých ľudí. Boli to najmä ruskí oligarchovia a tzv. superboháči, ktorí ostrov využívali ako bezpečný úkryt pre svoje nazbierané majetky. Postupom času sa tento štát stal takmer závislým na peniazoch, ktoré sa doň rokmi zo zahraničia pumpovali.

Michael Peer, prispievateľ denníka Financial Times, v súvislosti s touto známou reputáciou ostrova nazval Cyprus „Moskvou v Stredozemnom mori“. Tento názov odkazuje na americký film z roku 1984, kde v hlavnej úlohe hviezdi Robin Williams ako sovietsky cirkusový hudobník, ktorý pri návšteve Spojených štátov dezertuje.

Na Cypre sa stále nachádza obrovské množstvo ruských finančných prostriedkov, a to aj napriek dvom historickým skutočnostiam. Jednou bola veľká konfiškácia bankových účtov (45% zo všetkých) v rámci vládnej razie na banky, ktorá sa uskutočnila za účelom podpory štátneho hospodárstva v roku 2013. Druhou skutočnosťou bola situácia, keď sa inštitúcie dostali takmer na pokraj krachu kvôli nešťastným pôžičkám, ktoré boli poskytnuté gréckym podnikom a veľkým holdingom vo forme gréckych dlhopisov. Tie totiž rýchlo strácali na hodnote, čo v konečnom dôsledku odlákalo až 74% superboháčov mimo krajiny.

Každopádne, super-bohatí jednotlivci sú v krajine stále prítomní a utrácajú, akoby zajtrajší deň ani nemal prísť. Cyperský klenotník, Michalis Constantinou z Limassolu, potvrdil dôležitosť ruských peňazí na ostrove, ktorú si uvedomil vo svojej brandži už pred 20 rokmi.

Súvisiace: Prečo sa najbohatší ľudia Indie zaujímajú o občianstvo na Cypre?

Rozpovedal, ako raz jedna žena z Ruska navštívila jeho obchod v záujme nákupu drahých hodiniek značky Omega, ktoré plánovala nosiť aj pri kúpaní v mori. Michalis jej vtedy jemne naznačil, že podľa neho sú príliš drahé na to, aby sa využili týmto spôsobom. Konkrétne sa jednalo o drahé hodinky v hodnote 20 000 eur (21 915 dolárov).

Žena sa zasmiala a poznamenala: „Nie, nie, nie,“ … „Tieto sú práveže lacné. Doma mám hodinky značky Patek Philippe za 150 000 eur (164 362 dolárov), len som si ich zabudla zobrať so sebou.“

Cyprus je taktiež krajinou, ktorá bola v minulosti obvinená zo strany protikorupčných síl z nedostatočného systému preverovania bohatých cudzincov, ktorí do krajiny prichádzajú so „zlatými vízami“. V období, kedy boli hlavné banky sovietskeho bloku zapletené v škandáloch prania ruských rubľov, Cyprus pochybil v jednej dôležitej veci. Z bohatých cudzincov, ktorí na ostrov prichádzali so zlatými vízami, nerozdeľoval bežných návštevníkov od tých, ktorí boli potenciálne podozriví z konania kriminálnej činnosti – pašovania peňazí.

Pre vysvetlenie, zlaté víza alebo „Golden Visa“ sú víza pre majetnejších, ktoré sú poskytované cez vízové programy. Tieto programy niektoré štáty ponúkajú bohatým cudzincom v očakávaní výraznej finančnej protihodnoty. Zlaté víza vedia zabezpečiť dlhodobý pobyt v atraktívnej krajine alebo dokonca občianstvo danej krajiny, ak sú bohatí cudzinci ochotní investovať milióny do miestnej ekonomiky. Vízové programy stoja na myšlienke: kto zaplatí, toho v našej krajine privítame. Ich cena je očividne vysoká, preto si ich môže dovoliť zväčša len 1% najbohatších jednotlivcov sveta. Často sú predmetom kritiky odporcov týchto programov, ktorí tvrdia, že zlaté víza napomáhajú korupčnému prostrediu a prehlbujú svetovú nerovnosť.

Cyperský prezident Nicos Anastasiades najskôr vízový program obhajoval. No potom, čo agentúra Reuters informovala o spomínaných trhlinách vo vízových programoch o tom, ako predstavujú potenciálny kanál pašovania peňazí, jeho vláda stiahla všetkých 26 pasov zahraničných investorov.

Cyprus sa v roku 2004 stal členom Európskej únie. Korektnejšie by bolo povedať, jeho legitímna vláda spolu so severnou časťou ostrova sa stala členom EÚ. V severnej časti ostrova je totiž dodnes svojvoľne menovaná Severocyperská turecká republika. Zhruba 40% severnej rozlohy je už od roku 1974 po tureckej invázií na ostrov, nezákonne okupovaná Tureckom. V roku 1983 Turecká republika severného Cypru vyhlásila nezávislosť, no dodnes ju uznáva len samotné Turecko. Všetky ostatné členské štáty EÚ uznávajú vládu Cyperskej republiky ako jedinej legitímnej vlády pre celý ostrov. To čo je pravdou “de jure“, však pravdou “de facto“ nie je a cyperská vláda reálne kontroluje iba južnú časť ostrova.

Napriek prezidentovmu vyhláseniu o zmene postoja v otázke vízových programov (prísnejšia kontrola), sa na ostrov väčšina ľudí naďalej pozerá ako na bankomat pre bohatých cudzincov, teda perfektný úkryt pre miliónové objemy. Cyprus je stále ostrov, ktorý priťahuje nízkymi daňami, slabými reguláciami, domnelým právnym štátom a depozitnými zárukami od EÚ. Podľa novinárov, tieto skutočnosti naďalej pomáhajú poskytovať útočisko zbohatlíkom. Pri zohľadnení pôvodu, ide najmä o ruských investorov, ktorí po zániku ZSSR začali prichádzať do tohto raja kapitálu.

Peniaze napovedia

Ku koncu roku 2012, ratingová agentúra Moody´s odhadla veľkosť vkladov ruských bánk a korporácií na Cypre na 31 miliárd dolárov, čo je viac ako celý ročný hrubý domáci produkt (HDP) krajiny. Pritom cezhraničné pôžičky ruským spoločnostiam, majúcim sídlo na Cypre, predstavovali sumu okolo ďalších 30 až 40 miliárd dolárov.
Zaujímavosťou je, že veľká časť z tohto množstva peňazí sa neinvestuje do rozpolteného hlavného mesta Nicosia, ale do pobrežného mesta Limassol. Ide o historické centrum ruskej komunity na ostrove. Veľká početnosť Rusov v tomto pobrežnom meste je očividnou už pri prílete na medzinárodné letisko v Larnace, kde na vývesných tabuliach svietia samé destinácie z Ruska.

Kde sa kapitál v meste investuje? Odpoveď možno dostať pri letmom pohľade na Limassolské ulice, ktoré lemujú kancelárie právnických agentúr a podniky, napomáhajúce ruským obyvateľom a iným cudzincom na ostrove plnohodnotne žiť, podnikať alebo jednoducho uschovávať ich bohatstvo vo forme založeného podniku. Napríklad, jedna spoločnosť s názvom Limassolgrad, ponúka svojím klientom, ktorí majú záujem o kúpu nehnuteľnosti, okamžité presťahovanie bez čakania.

Život na vysokej nohe sa však na ostrove zastavil v roku 2013, kedy naň udrela finančná kríza. Vláda musela bojovať o 10 miliardovú eurovú záchranu (11 miliard dolárov), ktorá prišla ruka v ruke s neodmysliteľnými úspornými opatreniami a konfiškáciou bankových účtov.

Opatrenia výrazne tvrdo zasiahli najmä bohatých ruských obyvateľov a bohaté ruské spoločnosti. Ruska, Victoria Maltabar, pre tamojšiu tlač uviedla: „Samozrejme, že veľa ľudí trpelo, pretože veľa stratili,“ … „A stále o tom hovoria.“

Desiatky tisíc bankových účtov nejakým spôsobom prepojených s ruskými menami boli zrušené a výkonné rady spoločností sa otriasali v základoch. Kritici tvrdia, že konkrétne zmeny v protikorupčnej oblasti napriek tomu nezašli dostatočne ďaleko. Medzinárodný investor a protikorupčný aktivista – Bill Browder uviedol, že na Cypre sa držia peniaze z daňových podvodov ruských predstaviteľov, ktorých odhalil jeho bývalý účtovník Sergei Magnitsky, ktorý v roku 2009 skončil zatknutý a zbitý na smrť v moskovskej väznici.

Ruský manéver

Bill Browder ďalej poznamenal: „Pokiaľ ide o rokovania s Ruskom, situácia na Cypre stále nie je v poriadku,“ … „Dôvodom je konflikt záujmov, pretože príliš veľa ruských jednotlivcov a spoločností si vytvorí sídlo na Cypre, aby investovali svoje ziskové prostriedky z Ruska. Existuje tak množstvo právnikov, firemných agentov, realitných maklérov a ďalších, ktorí zarábajú peniaze tečúce do Ruska. A nešťastné je, že z toho profitujú aj vládni príslušníci alebo ich rodinní členovia.“

Podľa vyjadrenia vlády, takmer polovica z 3 153 držiteľov zlatých víz, udelených medzi rokom 2013 a februárom 2018, predstavovali ruskí investori a ich rodiny.

Cyperský investigatívny novinár, Stelios Orphanides, novinám povedal, že schéma občianstva prehĺbila ruské prepojenia na ostrove a vytvorila ďalšie. Podľa jeho slov „aktuálne pocítite aj vplyv miliardárov z iných krajín.“
Pod tlakom Spojených štátov Cyprus podnikol pár krokov k sprísneniu opatrení proti praniu špinavých peňazí a začal spolupracovať v oblasti zavádzania amerických sankcií proti Rusku. No v správe “Moneyval committee of the Council of Europe“ (Výbor expertov na hodnotenie opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu) sa uviedlo, že v týchto opatreniach sa stále nachádzajú „rôzne závažné nedostatky.“

Súvisiace: Ruskí miliardári budujú moderné školstvo

V správe od výboru sa píše, že zodpovedné orgány zatiaľ nedostatočne monitorujú ilegálne peňažné toky vytvorené mimo Cypru a prichádzajúc do krajiny, čo predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre cyperský finančný systém.

Hlavný obchod klenotníka Constantinou v Limassole sa opätovne otvoril po 6-týždňovom karanténnom uzavretí kvôli pandémií COVID-19 a priznal, že väčšina prvých zákazníkov boli práve Rusi, ktorí sú pripravení k razantnému míňaniu.

Constantinou nakoniec poznamenal: „Väčšina ľudí tu na Cypre má pocit, že Rusi sa v porovnaní s inými občanmi veľmi rýchlo vracajú,“ … „Tak sa dialo v minulosti. Snáď to teraz zopakujú.“

Zdroj: NationalHerald

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.