Ruský miliardár otriasa vinárskou a kulinárskou scénou Londýna

Čičvarkinov obchod Hedonism ponúka víno prominentným zákazníkom.

Jevgenij Čičvarkin za posledné dve desaťročia pôsobil v mnohých úlohách – bol miliardárskym predajcom mobilných telefónov, cestovateľom, ktorý hrával pólo s princami, hľadanou osobou vo svojom rodnom Rusku, ako aj politickým vyhnancom. V súčasnosti je majiteľom obchodu – avšak presne takého obchodu, aký by ste čakali od muža s jeho životopisom. Prevádzkuje totiž predajňu vín a liehovín v celkovej hodnote viac ako 20 miliónov dolárov, medzi ktorej zákazníkov patria prominentné celebrity ako napríklad David Beckham či Mark Wahlberg.

44-ročný Čičvarkin je vlastníkom luxusného obchodu Hedonism, ktorý od svojho otvorenia v roku 2012 poriadne otriasol londýnskou vinárskou scénou. Už na prvý pohľad je zjavné, že táto prevádzka je vybavená uvoľnenou atmosférou plnou zábavy. Nad tepaným kovovým schodiskom visí luster vyrobený z vínnych pohárov značky Riedel. Steny jednej časti predajne sú zdobené desiatkami rúk, pazúrov a chápadiel, ktoré zvierajú fľaše kultového kalifornského vína Sine Qua Non. Priehľadný panel v podlahe odhaľuje neustále sa vlniace dynamické súsošie, ktoré má vyzerať ako korene stromov.

Čičvarkin a Fokina v reštaurácii Hide.

Ceny v tejto predajni sú však rovnako surrealistické. Fľaša magnum vína cabernet sauvignon 1992 Screaming Eagle z údolia Napa Valley stojí 42 000 libier, kým luxusné víno 1945 Chateau Mouton Rothschild si tu kúpite za 17 800 libier. V chladničke zase nájdete obľúbené šampanské Jamesa Bonda – Dom Perignon, s fľašami z ročníkov éry Rogera Moora. Netreba snáď ani zdôrazniť, že fľaša naplnená týmto šumivým pokladom z roku 1973 stojí 3 580 libier. Tequila Patron Extra Anejo Lalique vo fľaši z francúzskeho krištáľu je v tomto obchode dostupná v cene 9 100 libier.

Súvisiace: Miliardár Len Blavatnik a jeho hviezdny vzostup k úspechu

Jim Griffen, bývalý spolumajiteľ konkurenčného vinárskeho obchodu Uncorked v Londýne, povedal: „Je to jediný obchod s vínom, ktorý poznám, kde miniete viac ako v neďalekej predajni Porsche.“

Čičvarkin napriek kritike z rôznych strán skutočne dokázal, že tento obchod nie je iba rozmarným projektom bohatého imigranta so záľubou v okázalom míňaní peňazí. Hedonism totiž v roku 2017 vykázal zisk v hodnote viac než 2 milióny libier a Čičvarkin povedal, že často dostáva ponuky na expanziu svojej značky do Ázie alebo Spojených štátov. Obchod v poslednom čase diverzifikoval svoju ponuku o stovky nových fliaš v cene nižšej ako 30 libier.

Pivnica obchodu Hedonism je plná drahých burgundských vín a vzácnych fliaš Bordeaux.

Čičvarkin sám seba opisuje ako „anarchistického kapitalistu“ a nie je tajomstvom, že v minulosti si zahral pólo s mimoriadne prominentnými osobnosťami, medzi ktoré patrili aj princovia William a Harry. Namiesto expanzie svojho podnikania na ďalšie kontinenty však nedávno vo veľkom investoval do luxusného stravovania. Minulý rok totiž spolu so svojím obchodným partnerom, ktorým je britský šéfkuchár Ollie Dabbous, otvorili reštauráciu Hide. Tento podnik sa nachádza iba 10 minút chôdze od miliardárovho obchodu, pričom na tejto trase budete prechádzať okolo hedžových fondov a umeleckých galérií, ktoré lemujú ulice v londýnskej štvrti Mayfair.

Trojposchodová reštaurácia s ručne vyrobeným dubovým točitým schodiskom ponúka degustačné menu v cene od 115 do 610 libier pre osobu. Čičvarkin do svojich dvoch prevádzok v Londýne investoval súhrnne 31 miliónov libier, pričom reštaurácii Hide môže trvať až päť rokov, kým sa dopracuje k skutočnému zisku.

Čičvarkin uviedol: „V skutočnosti neexistuje veľký rozdiel medzi predajom mobilných telefónov a predajom vína – maloobchod je maloobchod. Ale reštaurácia? Uf. Ekonomické podmienky v centre Londýna sú zložité.“

Čičvarkin prehlbuje svoje väzby na Spojené kráľovstvo aj v čase, keď sa tu mnohí ďalší bohatí Rusi cítia oveľa menej vítaní. Keď v roku 2008 utiekol na územie tejto krajiny, usídlil sa v lokalite neskôr známej ako „Londongrad“ – jedná sa o akési ihrisko, kde sa oligarchovia oddávajú svojim záľubám vo futbalových tímoch, honosných vilách a drahých vínach. Potom však nastal marec roku 2018, keď podľa predstaviteľov britskej vlády pricestovali do Anglicka ruskí tajní agenti a otrávili bývalého špióna a jeho dcéru nervovým toxínom, ktorý zabil miestnu ženu a vážne zdravotne poškodil dvoch ďalších Britov.

Priestor pre súkromné stretnutia v reštaurácii Hide.

Britská vláda v rámci celoštátneho rozhorčenia v priebehu minulého roka vyhnala z krajiny 23 ruských diplomatov a zakročila proti takzvaným „zlatým vízam“, ktoré predstavujú povolenia na pobyt v Spojenom kráľovstve pre bohatých emigrantov, ktorí investujú na území krajiny. Úrady v súlade s týmito opatreniami neobnovili víza pre Romana Abramoviča, miliardárskeho majiteľa futbalového klubu Chelsea a spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina. Odmietnutie Abramoviča, ktorý sa okamžite presťahoval do Izraela, bolo zjavným signálom pre postupný úpadok zlatého veku Londongradu.

Katya Zenkovich, ruská emigrantka a partnerka v londýnskej realitnej kancelárii Knight Frank, vysvetlila: „Vyzeralo to, ako keby nás všetkých hodili do jedného vreca. Dokonca aj tých z nás, ktorí sme slobodne opustili Rusko už dávno predtým. Ale Jevgenij sa začal prezentovať ako veľký anglofil a nebojí sa vyhlasovať to verejne.“

Čičvarkin sa na verejnosti prezentuje svojou pompéznou osobnosťou, pričom veľa času trávi vo svojom obchode. S neopakovateľným štýlom si natáča svoje fúzy podľa vzoru Salvadora Dalího a oblieka sa do netradičných modelov oblečenia. Nie je tak ničím nezvyčajným, keď sa pred svojich prominentných zákazníkov postaví v krikľavo červených nohaviciach, bielom pletenom svetri s precízne umiestnenými dierami a v žltých topánkach, ktoré by mu mohol závidieť sám Aladdin.

Luxusné šampanské vystavené v obchode Hedonism.

Čičvarkinova priateľka a podnikateľská partnerka Tatiana Fokina ja známa o niečo serióznejšou povahou. Je bývalou čašníčkou a zamestnankyňou umeleckej galérie z Petrohradu, ktorá sa v roku 2009 presťahovala do Londýna a už o rok neskôr sa stala prvou zamestnankyňou Čičvarkinovho obchodu Hedonism. V súčasnosti pôsobí ako výkonná riaditeľka reštaurácie aj obchodu s vínom, pričom zohrala kľúčovú úlohu vo vytváraní obchodného modelu reštaurácie Hide – jej vínny lístok totiž zahŕňa fľaše zo samotného obchodu s dodatočným poplatkom iba 40 libier.

Súčasné Čičvarkinove podnikateľské projekty by sa snáď ani nemohli viac odlišovať od jeho prvého podnikania, ktorým bola sieť predajní elektroniky s názvom Evroset. Túto spoločnosť rozvinul do najväčšieho ruského maloobchodného predajcu mobilných telefónov a do roku 2008 zaznamenával tržby v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov. Na základe dostupných informácií sa odhaduje, že Čičvarkin, ktorý vlastnil polovicu spoločnosti, v tom čase disponoval majetkom v čistej hodnote na úrovni viac ako 1,5 miliardy dolárov.

Podnikateľ spolu so svojím vtedajším obchodným partnerom v septembri roku 2008 plánovali počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) svojej spoločnosti, keď ju však ruské úrady obvinili z vyhýbania sa colným poplatkom na dovážané produkty. Čičvarkin bol neskôr obvinený z únosu bývalého riaditeľa logistického oddelenia spoločnosti Evroset, pričom miliardár tieto obvinenia rázne odmietol. S ďalšími objavujúcimi sa právnymi problémami sa Čičvarkin a jeho podnikateľský partner rozhodli predať spoločnosť Evroset ďalšiemu ruskému miliardárovi za 400 miliónov dolárov.

Ručne vyrobené točité schodisko v reštaurácii Hide.

Čičvarkin minulý rok pred Vianocami cestoval so svojím priateľom naprieč Moskvou, keď ho náhle prepadol strach, že sa ho snaží chytiť miestna polícia. Ukryl sa na zadnom sedadle vozidla a nechal sa odviesť na najbližšie letisko, kde bez akejkoľvek batožiny nastúpil na nasledujúci let do Londýna.

Súvisiace: Najbohatší človek Európy – Bernault Arnault

Ruská vláda sa už po celé roky snaží dolapiť Čičvarkina, ktorý sa stal otvoreným kritikom Vladimíra Putina. Keďže zotrváva v exile v Spojenom kráľovstve, v roku 2012 sa iba z diaľky mohol pozerať na to, ako sa jeho bývalá spoločnosť predala za 2,6 miliardy dolárov.

Čičvarkin v súčasnosti disponuje čistým majetkom v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov – čo je síce oveľa menej, než by mohol mať, no na druhej strane dosť na to, aby sa stal gastronomickým kráľom londýnskej štvrte Mayfair. V konečnom dôsledku však túži po svojej vlasti, kam sa bojí vrátiť aj napriek tomu, že Putinova vláda v roku 2011 stiahla proti nemu vznesené obvinenia.

Fokina povedala: „Stále miluje Rusko. Všetci naši priatelia a rodinný príslušníci tu v Anglicku pochádzajú z Ruska. Ale v skutočnosti sa mu cnie za krajinou, ktorá už neexistuje.“

Zdroj: NYTimes, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.