Ruský miliardár príde na základe rozvodového konania o jachtu v hodnote $492 mil.

Spoločnosť napojená na Farkhada Akhmedova si v apríli roku 2014 kúpila luxusnú jachtu s názvom Luna od Romana Abramoviča. Obaja miliardári sú blízkymi priateľmi.

Britský súd nedávno uzavrel najväčšie rozvodové konanie vo svojej histórii. Konečný výsledok procesu pojednával aj o luxusnej jachte v hodnote 492 miliónov dolárov, ktorej sa ruský miliardár musel vzdať v prospech svojej bývalej manželky.

Ruský miliardár Farkhad Akhmedov bol iba donedávna majiteľom 115 metrov dlhej luxusnej jachty s názvom MV Luna, ktorá kotvila v suchom doku mesta Dubaj. Súd však na základe dokazovania miliardárovi udelil povinnosť vzdať sa vlastníctva tejto lode v prospech svojej bývalej manželky Tatiany Akhmedovej. Sudca týmto nariadením potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie, na základe ktorého mal Akhmedov vyplatiť svojej bývalej manželke sumu 646 miliónov dolárov.

Ruský miliardár Farkhad Akhmedov viní britských politikov z toho, že ovplyvnili rozhodnutie rozvodového súdu.

Sudca Charles Haddon-Cave uviedol, že Akhmedov sa snažil zatajiť vlastníctvo luxusnej jachty Luna pomocou skupiny niekoľkých spoločností. Plavidlo navyše premiestnil do Dubaja a domnieval sa, že tu bude zakotvené „mimo dosahu britskej súdnej moci“. Jachta disponuje celkovo deviatimi palubami, posádkou zloženou z 50 členov a dvoma pristávacími plochami pre helikoptéry. Luxusná loď bola pôvodne skonštruovaná na požiadavku ruského oligarchu Romana Abramoviča a Akhmedov si ju v roku 2014 od neho kúpil.

Súvisiace: Ruskí miliardári budujú moderné školstvo

Bankári a ďalší profesionáli z finančného sektora sú často aktérmi najväčších rozvodových konaní v rámci britského súdneho systému. Londýnske súdy si zaslúžili reputáciu spojenú s miernym prístupom a mnoho prominentných ľudí tak pri svojich vysoko profilových rozvodoch vyhľadáva práve inštitúcie v hlavnom meste Spojeného kráľovstva. Miestni sudcovia totiž preferujú porozvodové delenie spoločného majetku rovnakým dielom, pričom pripisujú rovnakú dôležitosť pôvodcovi bohatstva, ako aj osobe, ktorá sa starala o domácnosť.

Zahraničná „sieť“

Ruský miliardár v priebehu posledných dní rozvodového konania prepísal vlastníctvo jachty na jednu zo svojich zahraničných spoločností. Sudca Haddon-Cave vo vyhlásení napísal, že táto transakcia bola „iba ďalším krokom miliardára v rámci jeho stratégie, prostredníctvom ktorej sa snažil zatajiť skutočnú hodnotu svojich aktív a týmto spôsobom poraziť v procese svoju bývalú manželku“. Konečný rozsudok pojednáva o tom, že vybavenie luxusnej lode zahŕňa aj vonkajší bazén dlhý 20 metrov, osem menších člnov a jednu miniatúrnu ponorku kotviacu priamo v podpalubí jachty. Celková hodnota jachty Luna predstavuje 492 miliónov dolárov (346 miliónov britských libier).

Tatiana Akhmedova bojuje o svoju časť majetku v rámci rozvodového konania už od roku 2014.

Akhmedov vyhlásil, že po oficiálnom rozvode na ruskej pôde v plnej miere svoju bývalú manželku podporoval. Cynických právnikov však obvinil z toho, že podali žiadosť o rozvod aj na londýnskom súde a tvrdil, že britskí politici následne ovplyvnili rozhodnutie tohto súdu. Povedal, že britskí sudcovia zneužili súdy v Dubaji a vzniknutý konflikt spojil s negatívnymi vzťahmi medzi britskými ministrami a ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Akhmedov v e-mailovom vyhlásení napísal: „Je skutočne náhodou, že tejto situácii čelíme práve v čase, keď sa anglický minister zahraničných vecí Boris Johnson jasne vyjadril, že britská vláda má v pláne konfiškovať majetok bohatých ruských občanov?“.

Dlhý proces

Nariadenie britského súdu vstúpilo do platnosti bezprostredne po tom, čo sudca v decembri roku 2016 udelil miliardárovi povinnosť vyplatiť 41% osobných aktív v prospech svojej bývalej manželky. Záznam a rozsudok súdneho konania z roku 2016 dokladuje, že manželia sa zoznámili v roku 1989, zosobášili sa o štyri roky neskôr a následne sa presťahovali do Londýna, kde Tatiana Akhmedova žije a vychováva svoje deti dodnes. Manželstvo bolo oficiálne rozvedené v roku 2014.

Akhmedov v ďalšom vyhlásení uviedol: „Rozhodnutie o tom, že jachta má byť predaná alebo prepísaná do vlastníctva mojej bývalej manželky, je jednoducho neprijateľné. Realizácia všetkých právnych procesov v tejto veci môže totiž trvať aj niekoľko rokov. Hodnota jachty sa môže v priebehu tejto doby výrazne znížiť.“

Súvisiace: Zápis na zoznam najbohatších ľudí magazínu Forbes pre Rusov už nie je atraktívnym úspechom

Akhmedov sa odmietol zúčastniť pojednávania na londýnskom súde a odsťahoval sa naspäť do Ruska. Jeho bývalá manželka v priebehu pojednávania vyhlásila, že Akhmedov vlastní pozoruhodnú zbierku moderného umenia v hodnote 90,5 milióna britských libier, ktorú pohotovo presunul do zabezpečeného objektu v Lichtenštajnsku.

Sudca potvrdil, že ak má súd v úmysle presadiť svoje rozhodnutie týkajúce sa vlastníctva jachty, musí konať skutočne promptne. Akhmedov totiž „v priebehu uplynulých 18 mesiacov nespochybniteľne a opakovane dokázal, že je ochotný uchýliť sa k zásadným a vynaliezavým riešeniam, len aby sa tak vyhol dodržiavaniu akýchkoľvek súdnych nariadení“.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.