Saudská Arábia plánuje postaviť 170 kilometrov dlhé mesto – The Line

Predstavenie mesta v Saudskej Arábií – The Line.

Mohammed bin Salman, korunný princ Saudskej Arábie, predstavil plány na postavenie siete komunít, ktorá má dosiahnuť dĺžku až 170 kilometrov. V novej metropole Saudskej Arábie pritom nebudú jazdiť žiadne automobily a bývať tam má milión obyvateľov. Predstavenie projektu prilákalo množstvo medzinárodného záujmu. Projekt je mimoriadne populárny aj medzi Saudmi, ktorí ho považujú za najambicióznejší projekt krajiny.

V lineárnom meste nebudú jazdiť žiadne automobily a preto sa v ňom nebudú nachádzať ani cesty. Všetci obyvatelia budú bývať 5 minút chôdze od dôležitých zariadení. Bin Salman oznámil plány pre mesto The Line vo videu, kde mesto opísal ako “civilizačnú revolúciu, ktorá stavia obyvateľov krajiny na prvé miesto.

Mesto bude pozostávať z prepojených komunít nazývaných mestské moduly.

170 kilometrov dlhé mega-mesto bude pozostávať z prepojených komunít, ktoré sa nazývajú “mestské moduly”. Toto mesto bude spájať pobrežie Červeného mora so severozápadnou časťou krajiny. Mesto sa stane súčasťou plne automatizovaného regiónu s označením NEOM, ktorého hodnota dosahuje 500 miliárd amerických dolárov. Tento región bude poháňaný výlučne energiou získanou z obnoviteľných zdrojov.

V meste nebudú premávať žiadne vozidlá a nebudú na ňom ani cesty. Potrebná občianska vybavenosť má byť dostupná za maximálne päť minút chôdze. Podľa Bin Salmana sa výstavba mesta The Line začne v prvom kvartáli roku 2021.

V meste nebudú premávať žiadne autá.

Vysokorýchlostná doprava, verejné služby, digitálna infraštruktúra a logistika mesta bude hladko integrovaná do vyhradených priestorov. Výkresy projektu zobrazujú, že cesty pre autonómne vozidlá, linku metra a vysokorýchlostnú nákladnú dopravu, sú umiestnené v podzemí. Nadzemná časť mesta bude iba pre peších. Prvé podzemné poschodie bude vyhradené pre zásobovanie. Druhé poschodie bude zasa prispôsobené pre vozidlá a metro.

Druhé podzemné poschodie bude spájať rôzne komunity, v ktorých by podľa odhadov mal žiť až jeden milión obyvateľov. Komunity sa budú rozprestierať po trase dlhej 170 kilometrov. Preprava z jedného konca na druhý by však nemala podľa vývojárov trvať viac ako 20 minút.

Výstavba mesta sa začne ešte v tomto roku.

Bin Salman dal projekt vybudovať ako reakciu na kritiku týkajúcu sa znečisťovania prostredia a vysoký počet dopravných nehôd. Bin Salman povedal: “Do roku 2050 sa bude musieť jedna miliarda ľudí presťahovať kvôli zhoršujúcim sa emisiám oxidu uhličitého a stúpajúcim hladinám mora. 90 percent obyvateľov dýcha znečistený vzduch. Prečo by sme kvôli rozvoju mali obetovať prírodu? Prečo by malo kvôli znečisteniu ovzdušia umrieť ročne až sedem miliónov ľudí? Prečo by mal každý rok zomrieť kvôli dopravným nehodám jeden milión ľudí?”

Komunity podporované umelou inteligenciou

Preprava monitorovaná a ovládaná umelou inteligenciou bude možná vďaka masívnemu využívaniu dát. Vývojári vo svojom vyhlásení uviedli, že komunity budú “kognitívne” a poháňané umelou inteligenciou, ktorá sa “bude neustále zlepšovať v tom, ako môže obyvateľom komunít uľahčiť život”.

Lokalizácia mesta The Line.

Odhaduje sa, že až 90 percent dostupných údajov bude využitých na zlepšenie infraštruktúry. Už existujúce inteligentné mestá využívajú iba 1 percento z dostupných dát. Budovy budú uhlíkovo pozitívne a budú poháňané zdrojmi čistej energie.

Projekt NEOM bol ohlásený v roku 2017 a je súčasťou saudskoarabského projektu Vision 2030. Projekt Vision sa zameriava na diverzifikáciu ekonomiky a zníženie závislosti krajiny na rope. V oblasti sa bude využívať čoraz viac robotov. Energia bude získavaná výlučne zo solárnych panelov a veterných elektrární.

Názory odborníkov

Britský architekt Norman Foster, ktorý sa výrazne podieľal na plánovaní projektu NOEM, dočasne pozastavil svoje pôsobenie na projekte v roku 2018, kedy bol zavraždený novinár Džamál Chášakdží.

Spravodajská spoločnosť Arab News uskutočnila niekoľko rozhovorov s odborníkmi, ktorí zohrávali pri rozvoji infraštruktúry kráľovstva zásadnú rolu. Cieľom týchto rozhovorov bolo zistiť, čím je projekt The Line taký významný a ako sa odlišuje od ostatných projektov inteligentných miest.

Saudský inžinier Faisal Abdul Azziz Abdullah Alzaibag má viac ako dvanásť rokov skúseností v oblasti riadenia a implementácie mega-projektov. Alzaibag získal kvalifikáciu v plánovanom riadení inteligentných miest na Massachusettskom technologickom inštitúte. Alzaibag verí, že projekt The Line nám priblíži, ako bude vyzerať svet budúcnosti.

Alzaibag uviedol: “Na Zemi žije viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Mestá sú povinné vyrovnať sa s novými požiadavkami na život. Štúdie naznačujú, že pri súčasnej miere expanzie a súčasnom systéme, akým sa projektujú mestá, nebudú mestá v blízkej budúcnosti schopné fungovať.” Podľa Alzaibaga je skvelé vidieť, že Saudská Arábia prišla s takým priekopníckym a bezkonkurenčným projektom.

“The Line je vôbec prvý projekt inteligentného mesta, v ktorom sa spájajú prelomové vedecké a inžinierske technológie. Inteligentné mesto má byť mestom, ktoré stelesňuje predefinovanie dizajnu, inovácie a nové technológie. Projekt The Line je postavený na piatich pilieroch: blízkosť, hustota, rozmanitosť, mobilita a udržateľnosť.”

Podľa Alzaibaga je veľmi vzrušujúce pozorovať, ako sa Saudská Arábia stala lídrom v riešení problémov s veľkými mestami a priekopníkom v posune k inteligentným mestám. Predchádzajúce automobilové revolúcie spôsobili obrovský nárast miest, ktoré sa stali trvalo neudržateľnými a nepriaznivo ovplyvnili životné podmienky svojich obyvateľov.

Tom Hudson, výkonný riaditeľ strategickej poradenskej spoločnosti Kestrel Global a poradca niektorých z najinovatívnejších technologických spoločností na svete, sa zúčastnil predstavovania projektu NEOM v roku 2017 v Rijáde. Podľa jeho slov ide o prázdne plátno, ktoré sa tiahne od ostrovov v krištáľovo čistom Červenom mori na západe, cez púšť až po hory na východe. NEOM je krajina v krajine. Keďže je však tento región postavený od úplných základov, prináša so sebou množstvo príležitostí.

Hudson uviedol: “Počas predchádzajúcich troch rokov viedli takmer všetci moji klienti, pôsobiaci v oblastiach ako mobilita, energie alebo zbavovanie sa odpadu, fascinujúce rozhovory s rôznymi divíziami projektu NEOM o tom, ako túto víziu premeniť na realitu. Oznámenie projektu The Line je vzrušujúcim príbehom jedného z najväčších projektov na svete. Verím, že sa mesto The Line stane skutočným majákom, ktorý zvyšku sveta ukáže, ako môžu ľudia žiť v harmónii s prírodou a zároveň využívať najmodernejšie technológie.”

V regióne NEOM sa na odsoľovanie vody bude používať prelomová technológia spoločnosti Solar Water. Generálny riaditeľ spoločnosti, David Reavley, uviedol, že “sa cíti byť súčasťou obrovského projektu plného inovácií. Naša technológia odsoľovania vody je stopercentne uhlíkovo neutrálna a trvalo udržateľná. Vďaka projektu NEOM sme našli partnera, ktorý má silnú víziu toho, že nová budúcnosť má byť v súlade s prírodou.”

Zdroj: Deezen, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.