@ShoeIcons je najväčším pokladom milovníkov historických topánok na Instagrame

Instagram: @ShoeIcons

Zakladateľ: Nazim Mustafaev

Aktuálna poloha: Mustafaev žije momentálne v Moskve, ale je známym svetobežníkom. Narodil sa v Azerbajdžane v meste Baku v čase sovietskej vlády a neskôr sa presťahoval do Turkmenistanu. Študoval v St. Petersburgu aj v Minsku a pracoval napríklad aj v Etiópii.

Nasledovatelia: okolo 3100

Významní fanúšikovia: Jeho príspevky horlivo komentuje historik venujúci sa oblečeniu pod menom @the_art_of_dress.

Hlavná myšlienka: Módny priemysel miluje výstrednosti v oblasti topánok, od prstových topánok až po dohora vytočené botasky. No všetky tieto trendy musia niekde vzniknúť. Dobrým miestom pre nové nápady je práve @ShoeIcons, Instagramový účet, ktorý je akoby virtuálnym múzeom topánok. Každý pár, ktorý je súčasťou Mustafaevovej kolekcie, je odfotený z rôznych uhlov a detailne popísaný. Zaujímavá je napríklad čižma s drzým zakriveným opätkom, lemovaná girlandami a ukončená 17 gombíkmi, ktorá pochádza z roku 1890 z Belgicka, či bolívijské strieborné kožené sandále na platforme so sponou v tvare ryby zo začiatku 20.storočia.

Ako to začalo: Mustafaev pôvodne pracoval ako organizátor vedeckých konferencií. Neskôr prijal prácu v spoločnosti organizujúcej výstavy, potom začal spolupracovať so spoločnosťou z východnej Európy, ktorá predáva topánky. Práve táto práca vzbudila jeho záujem o obuv. Postupne zistil, že v Rusku veľa poznatkov z tohto odvetvia nenájde, preto začal zbierať knihy v angličtine dúfajúc, že raz napíše vlastnú po rusky. Mustafaev napísal: „Mojím cieľom bolo dať tomuto odvetviu, ktoré sa v tom čase začínalo v Rusku iba formovať, prvotný pohľad, nejaké poznatky o obuvníctve a jeho histórii, predstaviť trendy a najznámejších dizajnérov.“ Keďže sa mu nedarilo nájsť fotografie starovekých topánok, rozhodol sa vytvoriť vlastnú kolekciu.

Takže, aká veľká je táto zbierka?

Mustafaev má 2 500 párov, plus asi 300 spon na topánky a 250 háčikov na gombíky. Z jeho zbierky nesmú chýbať ani akékoľvek doplnky týkajúce sa topánok, ako napríklad reklamy, známky, pohľadnice či katalógy.

Niektoré topánky sú staré ako… veľmi staré.

Mustafaev rozdeľuje zbierku na dve časti: etnické a civilné topánky. Civilné topánky korešpondujú s módou a históriou daného obdobia, kým etnické kúsky zobrazujú kultúru jednotlivých národov. Jeho najstarší pár civilných topánok pochádza z obdobia medzi rokmi 1690 a 1710, naopak najstaršie topánky z etnickej zbierky sú zo 17.storočia. Jedna zaujímavosť: „Etnické topánky môžu vyzerať takmer rovnako, je jedno či boli vyrobené pred 300 rokmi alebo v minulom storočí.“

Kde prebieha honba na topánky?

Topánky kupuje na živých alebo virtuálnych aukciách, alebo na blších trhoch v Paríži a Londýne.

Jeho najzaujímavejší kúsok pochádza z portálu eBay.

Mustafaev našiel 2 páry topánok z roku 1920 pri prechádzaní stránky eBay. Zaujal ho na nich materiál, z ktorého boli vyrobené, lebo mu pripomínal Benátky. Zároveň dodal: „Kúpil som ich za celkom priaznivú cenu.“ Keď ich dostal, prehliadol si podrážku, na ktorej našiel čísla označenia z múzea. O niekoľko rokov neskôr zahliadol topánky podobného vzhľadu v kalendári Metropolitného múzea umenia. Tie boli navrhnuté parížskym dizajnérom Pietrom Yantornym (1874-1936), ktorý bol vyhlásený za najdrahšieho výrobcu topánok na svete. Neskôr dostal list od kurátora múzea Met, ktorý potvrdil, že topánky sú naozaj od slávneho Yantornyho.

Je náročné rozhodnúť sa, ktoré obdobie je jeho najobľúbenejšie.

Mustafaev miluje všetky svoje topánky rovnako: „Topánky sú vlastne ako deti, nemôžete milovať iba niektoré.“ Jeho slabosťou je obdobie okolo roku 1920, kedy sa topánky dostávali do popredia módneho priemyslu a dizajnéri topánok vytvárali trendy. Najobľúbenejšie medzi jeho fanúšikmi sú topánky Art Deco. Mustafaev povedal: „Stále vzbudzujú na výstavách verejný obdiv tým, že sú zo zlatej či striebornej kože, kombinovanej s červenou a čiernou, s bohatým brokátom a lemovaním, zdobené gombíkmi a prackami.“

Na @ShoeIcon nenájdete iba staré topánky.

Nájdete tam aj divoké kúsky z tohto storočia, napríklad pár ružových semišových črievičiek s opätkami obloženými falošnými diamantmi značky Casadei z roku 2009 alebo topánky vyrobené z celého hada aj s jeho hlavou od Giovanny Zanella z roku 2010.

Súvisiace: Najväčšie a najkurióznejšie trendy na Instagrame pre leto 2018

@ShoeIcons je priateľské miesto!

Mustafaev často odpovedá na komentáre k svojim fotkám. Navyše popis jeho profilu je veľmi milý: „Jedna fotka topánok denne odplaví všetok smútok.“

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.