Štyri spôsoby, akými zažiť unikátnu dovolenku aj bez porušenia domácej karantény

Nakoľko v súčanosti môže človek opustiť svoj domov len v obmedzenej miere a drvivá väčšina spoločnosti sa tak stala „väzňom“ svojich domácností, je možné konštatovať, že koronavírus sa v oblasti cestovného ruchu stal omnoho efektívnejšou zbraňou ako akékoľvek iné cestovateľské obmedzenia.

Majte však na pamäti, že vo svojom domove nie ste uväznení. Ste v ňom v bezpečí. A navyše aj napriek celosvetovému rušeniu letov a vládnych inštrukcií ostávať doma, existuje mnoho spôsobov, ako aspoň psychicky uniknúť z domova bez toho, aby ste vôbec prekročili prah dverí a stali sa tak nezdopovednými voči sebe a zároveň aj voči spoločnosti.

Najlepšie knihy pre uspokojenie vašej cestovateľskej vášne

Slovami tak často citovaného svätého Augustína: „Svet je jedna veľká kniha a tí, ktorí necestujú, z nej prečítajú iba jednu stranu.“

Avšak dokonca aj v prípade, že fyzicky cestovať nemôžete, stále existuje niekoľko skvelých spôsobov, ako sa aspoň mysľou preniesť do exotických destinácií. Jedným z nich sú práve knihy a ich nekonečné príbehy. Navyše v dnešných časoch disponujeme obrovskou výhodou, pretože takmer každá kniha, ktorá bola kedy publikovaná, je dostupná už aj online, a teda pre jej zakúpenie stačí jeden klik či už na notebooku alebo v mobilnom telefóne.

Príbehy zamerané na cestovanie, alebo tie, ktoré sa odohrávajú na vzdialených miestach, možno nájsť v rôznych žánroch a rôznej dĺžke. Vynikajúcimi príkladmi očarujúcich príbehov je napríklad „Jedz, modli sa a miluj“ od autorky Elizabeth Gilbertovej alebo aj dielo Frances Mayesovej „Pod toskánskym slnkom: Môj taliansky domov“.

Súvisiace: Stále túžite po cestovaní? Teraz prídu luxusné hotely za vami

Na pozdvihnutie nálady a odľahčenie súčasnej situácie si môžete dopriať nemalú dávku smiechu s humornými pozorovaniami Billa Brysona, alebo sa taktiež môžete vydať na potulky zaujímavým Mexikom a severozápadným mestom Maroka s názvom Tangier v diele „Nahý obed“ od Billa Burroughsa.

„Pod toskánskym slnkom: Môj taliansky domov“ predstavuje skutočný príbeh založený na kúpe schátralej vily Bramasole v talianskom meste Cortona americkou autorkou Frances Mayesovou.

Preskúmajte klasické diela dôb minulých s knihami E.M. Forstera „Cesta do Indie“ alebo „Izba s vyhliadkou“. Môžete sa ponoriť aj do epickej zbierky príbehov dobrodruha Richarda Francisa Burtona. Tento autor by si pritom určite skvelo rozumel s autorom Paulom Therouxom, ktorý je dnes považovaný za jedného z najlepších autorov cestopisov. Jeho dielo z roku 1975 s názvom „Veľký železničný bazár: Vlakom po Ázii“ čitateľom približuje osamelú cestu autora z Londýna cez Európu a Stredný východ, následne skrz Indiu a juhovýchodnú Áziu až do bývalého Sovietskeho zväzu. Vo veku 65 rokov si túto cestu autor dokonca statočne zopakoval a následne ju svojim čitateľom opísal v roku 2008 vo svojom ďalšom diele s názvom „Vlak duchov k hviezde východu“.

Fotografia Stevea McCurryho s názvom „Afgánske dievča“ na výstave jeho prác v bolonskom múzeu Collezioni Comunali d’Arte dňa 30. novembra 2018.

Aj napriek tomu, že Theroux preferuje cestovanie bez akýchkoľvek spoločníkov, v priebehu posledných troch desaťročí sa pri viacerých príležitostiach spojil s popredným fotografom Steveom McCurrym, ktorý sa stal autorom známej fotografie „Afgánske dievča“. Poslednými výsledkami spolupráce tejto dvojice sú cestopisy s názvom „Dômyselný juh“ (2015) a „Na planine hadov: Cesta Mexikom“ (2019), ktoré McCurry poctivo zdokumentoval prostredníctvom úchvatných fotografií.

Filmy, ktoré vás unesú do vzdialených krajov

Ak ste väčším milovníkom kinematografie ako literatúry, potom pre vás bude pozitívnou správou fakt, že existuje obrovské množstvo perfektných filmov, ktorými si počas domácej karantény môžete skrátiť čas.

Dennis Hopper a Peter Fonda počas jazdy púšťou zo scény vo filme „Bezstarostná jazda“.

Ak máte chuť na trocha Indie, určite si zapnite film „Darjeeling s ručením obmedzeným“. Aj napriek tomu, že akékoľvek návštevy Tokia a Kjóta nie sú v súčasnosti odporúčanými, rozhodne ich stále môžete vykonať aspoň prostredníctvom filmu „Stratení v preklade“. Skvelými snímkami pre uzretie amerického kontinentu sú napríklad „Prázdniny v Amerike“ a „Bezstarostná jazda“.

Za východnou exotikou sa pritom môžete vydať prostredníctvom filmu „Pláž“ alebo James Bond klasiky „Muž so zlatou zbraňou“.

Robert Redford, Meryl Streepová a Klaus-Maria Brandauer počas natáčania filmu „Spomienky na Afriku“, ktorý bol vytvorený podľa knižnej predlohy Karen Blixenovej.

Navštíviť africký kontinent v tejto dobe je neľahkou ( ak nie priamo nemožnou ) úlohou, avšak s filmom „Spomienky na Afriku“ je to hračka. Film „Talentovaný pán Ripley“ vás zasa zavedie do Talianska, zatiaľ čo „Amélia z Montmartru“ vám predstaví okúzľujúci Paríž. Čo sa týka Londýna, môžete si vybrať buď ponurejšiu atmosféru filmu „O 28 dní…“ alebo o niečo veselšiu klasiku „Denník Bridget Jonesovej“.

Vezmite na výlet svoje chuťové bunky

Počas domácej karantény sa nebojte experimentov v kuchyni a vyhľadajte si zaujímavé recepty z rôznych krajín sveta. Na každý deň si tak môžete pripraviť chutné svetové menu pozostávajúce napríklad z thajského predjedla, peruánskeho hlavného jedla a španielskeho dezertu.

Objednajte si mix fliaš vína z celého sveta.

Objednajte si tucet rôznych fliaš vína a zorganizujte si priamo v pohodlí svojho domova unikátnu degustáciu tohto lahodného moku.

Súvisiace: Tri luxusné spoločnosti, ktoré vás vezmú na online safari jazdu

Využite aplikáciu Facetime na spojenie sa s rodinou a priateľmi

V súčasnosti už pravdepodobne nie ste v kontakte s rodinou a priateľmi v takej miere, na akú ste boli doteraz zvyknutí. Rozhodne preto neváhajte a dajte im najavo svoj záujem o nich tým, že im zavoláte.

Dobrým dôvodom pre takéto rozhodnutie je pritom aj fakt, že dnes môžete už volať a uskutočňovať videohovory absolútne bezplatne. Smutnou skutočnosťou však je, že aj napriek tomu sa často omnoho radšej uchyľujeme výhradne k SMS správam a chatovaniu na online sociálnych platformách.

Využime preto túto príležitosť na to, aby sme svoje doterajšie zvyky zmenili. Ak sociálny dištanc znamená, že už viac nemôžeme cestovať a osobne navštevovať tých, ktorých milujeme – k lepšej nálade nám tak môže pomôcť fakt, že riešenie máme doslova priamo pod nosom.

Zdroj: CNBC, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.