
Mnohé francúzske dámy sa v priebehu 20. rokov minulého storočia zbavili svojich korzetov a buržoáznych manierov a zamierili rovno do slávnej umeleckej štvrte Quartier du Montparnasse v Paríži, kde hľadali potešenie bohémskeho života. Nebolo ničím nezvyčajným, že z času na čas sa rozhodli pozdĺžne rozstrihnúť svoje šaty, vzniknuté polovice rozdeliť na štyri diely, tieto diely poprehadzovať a šaty následne znovu zošiť. V týchto divokých módnych kreáciách sa potom sebavedomo a s noblesou premávali po terasách reštaurácie La Rotunde.
Tieto mimoriadne rôznorodé vlastnoručne vyrobené odevy nepochybne konkurovali surrealistickým umelcom. Tento nezvyčajný módny trend totiž dokonale korešpondoval s ich grafickými kolážami, experimentálnymi filmami a ďalšími nekonvenčnými dielami. Módne založené dámy však pri svojej umeleckej práci potrebovali iba nožnice, ihlu a niť. Belgický surrealistický maliar René Magritte namaľoval obraz fajky, na ktorom sa píše „Ceci n’est pas une pipe“ – teda „Nie som fajka“. Takisto aj inovatívne kombinované modely šiat kričali „Nie sme šaty“. Ale v skutočnosti nimi boli.
Súvisiace: Nová výstava v Miláne oslavuje históriu talianskej módy
Tento módny trend zažíva v súčasnosti svoju renesanciu. V poslednej dobe sa totiž na módnych mólach objavili modely, ktoré sa dajú prirovnať jedine k surrealistickým dielam. Nadšenci sveta módy ich zvyknú nazývať pojmom „Frankensteinove šaty“, pretože sa zrodili z túžby strihať a kombinovať rôzne časti, ktoré by k sebe za bežných okolností vôbec nepasovali. Podobne ako mýtický tvor zostavený z častí, ktoré sa nikdy nemali ocitnúť v rámci jedného celku.
Chitose Abe, kreatívna riaditeľka značky Sacai, sa vo všeobecnosti považuje za autorku prvých Frankensteinových šiat modernej doby. Na módnej scéne sa objavila už v roku 1999 a predstavila svetu modely, ktoré v sebe kombinovali najrôznejšie druhy materiálov. Ale nejednalo sa iba o kožu a čipky. Oblečenie tejto návrhárky spája jemný bavlnený úplet, tkanina s metalickými niťami známa ako lamé, ale aj robustný tvíd s ľahkými tylovými látkami. Dizajnérka povedala: „Vždy som zastávala názor, že dobrá kolekcia musí byť kombináciou zrady tradičných štýlov a zároveň stability.“
Chitose Abe však nie je jedinou postavou módneho priemyslu, ktorá sa tento uletený trend rozhodla oživiť. Značka Vetements predstavila svoju kolekciu Jeseň 2015 v pivnici parížskeho baru Le Depot. A aj táto kolekcia bola charakteristická mimoriadnou úrovňou zrady a stability. Na prehliadke v netradičnom prostredí sa totiž predstavili rovnako unikátne modely. Niektoré z nich mali prednú stranu posiatu kvetinovými vzormi, pričom zozadu vyzerali ako teplákové mikiny.

Frankensteinove šaty však od svojho moderného debutu zaznamenali mimoriadny nárast popularity. Môžeme jedine uvažovať o tom, či sa takéto šaty stávajú symbolom rozporuplných časov, v ktorých žijeme. Súčasné svetové dianie často naberá surreálne rozmery a možno práve to zvyšuje atraktivitu netradičných odevov. Raf Simons, kreatívny riaditeľ značky Calvin Klein, predstavil minulý mesiac na svojej módnej prehliadke v New Yorku kolekciu štýlových záster. Francesco Risso zo značky Marni zase v Miláne predviedol bohémsku parížsku módu v podobe vertikálne nesúmerných šiat, pričom jednej polovici modelov dominovala žiarivá ružová farba a druhá strana bola vyrobená z nenápadného tvídu.
Súvisiace: Značka Roucha prináša oblečenie pre všetky typy ženskej postavy
Risso vysvetlil, že jeho modely symbolizujú konflikt medzi modernou technológiou a túžbou po spoznávaní ľudskej duše. Rovnakým smerom sa vydala aj značka Koché, ktorá v Paríži predviedla svoju kolekciu Jar 2018, a tiež japonská módna návrhára Junya Watanabe, ktorá skombinovala hrubé škandinávske svetre s jemnými a ľahkými tkaninami. Novým objavom módnej scény sa v priebehu minulého roka stala francúzska dizajnérka Marine Serre, ktorá sa rozhodla skĺbiť hodvábne šály, športovú módu a zamatové tkaniny.
Salvador Dalí, ktorý sa na verejnosti objavoval v saku zdobenom skutočnými vínovými pohármi, raz povedal: „Surrealizmus je deštruktívnym štýlom, ale ničí iba okovy, ktoré obmedzujú našu predstavivosť.“ V nadchádzajúcich sezónach by sme sa preto mali odhodlať zničiť svoje okovy a ohúriť okolie niektorým modelom z kolekcie najnovších Frankensteinových šiat.
Zdroj: Yahoo, Vogue