Dokonca aj deti z dobre zabezpečených rodín potrebujú finančnú pomoc, keď majú záujem o vstup na londýnsky trh s nehnuteľnosťami.
Na takýto predpoklad sa spoliehali dvaja škótski finanční veteráni, Ray Entwistle a Graeme Hartop, keď v roku 2015 založili svoju súkromnú banku Hampden & Co. Uvedomili si, že do sveta sa vydáva mnoho mladých ľudí s pozoruhodným majetkom, ktorí však majú problém zabezpečiť si svoje prvé samostatné bývanie – obzvlášť v prípade, že sa iba rozbiehajú v novom zamestnaní. Trh s nehnuteľnosťami v hlavnom meste Spojeného kráľovstva sa síce nedávno mierne spomalil v dôsledku interných mechanizmov a neistoty vyvolanej Brexitom, avšak ceny mestských bytov aj napriek tomu dosahujú priemernú hodnotu vo výške 482 000 libier.
Entwistle a Hartop teda začali podnikať na trhu s hypotékami, aby tak umožnili staršej generácii pomôcť svojim mladším nasledovníkom v začiatkoch ich životnej cesty. Obľúbeným produktom spoločnosti Hampden je napríklad hypotéka, v rámci ktorej za prijímateľa pôžičky ručí dôveryhodná osoba tretej strany. Tento postup bol v minulosti mimoriadne obľúbený, avšak momentálne sa mu väčšina finančných inštitúcií vyhýba. Škótski podnikatelia s ním zatiaľ zaznamenávajú pozoruhodný úspech.
V priebehu minulého roka sa klientkou spoločnosti stala napríklad módna návrhárka menom Annoushka Giltsoffová, ktorá si túžila kúpiť dom v štvrti Brook Green v západnej časti Londýna, ktorá je príznačná veľkým podielom mestskej zelene. Nemala však dostatočný príjem na ručenie pôžičky, no pre súkromnú banku to našťastie nebol žiadny problém. Spoločnosť Hampden totiž už v tom čase spolupracovala s jej staršou sestrou Katushkou, ktorá bola ochotná zaručiť sa za Annoushku a zabezpečiť jej tak poskytnutie hypotéky.
Flexibilné pôžičky
Spoločnosť Hampden dala tomuto typu úveru nový rozmer. V súčasnosti totiž akceptuje, aby napríklad rodič splácal časť úveru spolu so synom alebo dcérou. Súkromná banka okrem toho poskytuje úvery, ktoré rodinám umožňujú čerpať peniaze z rôznych zdrojov príjmu a takýmto spôsobom refinancovať svoje nehnuteľnosti.
Inštitúcia so sídlom v Edinburgu využíva svoju súvahu na financovanie úverov určených na nákup nehnuteľností, ako aj takzvaných preklenovacích úverov, ktoré predstavujú krátkodobú pôžičku na čas, kým klient získa zvolený konečný úver. Klienti banky môžu vďaka týmto možnostiam predávať svoje staré nehnuteľnosti ešte predtým, ako kúpia nové.
Súkromná banka si od tejto flexibility sľubuje, že jej pomôže uspokojiť aj často neštandardné požiadavky bohatých klientov, ktorým sa veľkí inštitucionálni hráči nedokážu dostatočne pohotovo prispôsobiť. Rodiny s mimoriadnym objemom majetku na území Spojeného kráľovstva sa totiž v súčasnosti v omnoho väčšej miere angažujú do komunitných a charitatívnych aktivít, čo následne komplikuje manažment ich bohatstva. Situácia sa ďalej komplikuje, keď členovia rodiny obchodujú aj s nehnuteľnosťami.
Hartop, výkonný riaditeľ spoločnosti Hampden, v rozhovore v londýnskej centrále banky v prestížnej štvrti Mayfair, povedal: „Trh s nehnuteľnosťami momentálne pre mnohých vytvára pomerne náročné podmienky a spôsoby, akými ľudia generujú a uchovávajú peniaze, sa stávajú čoraz rôznorodejšími.“
Súvisiace: Koľko peňazí potrebujete na to, aby Vás bankári považovali za bohatého
Počiatočný kapitál súkromnej banky dosahoval hodnotu 62 miliónov libier, ktoré podnikatelia zhromaždili pomocou finančných firiem Hampden Holdings a XL Group, ako aj vďaka podpore viacerých súkromných investorov. Spoločnosť Hampden & Co. si na ceste za úspechom v rámci britského sektora súkromného bankovníctva za svojich cieľových klientov označila takzvaných „masovo bohatých jedincov“, z ktorých mnohí sú odborníkmi z právneho a finančného sveta. Priemerný zákazník má v banke vklady vo výške približne 500 000 libier a s rozdielnou pravidelnosťou si vyberá pôžičky v hodnote 500 000 až 1 milión libier.
Nedá sa pochybovať o tom, že sa jedná o výnimočného hráča na scéne start-upových spoločností britského finančného sektora. Spoločnosť Hampden v súčasnosti uvádza na trh svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, no napriek tomu si naďalej zachováva svoj charakter banky ako zo „starej školy“ – úspešne sa jej darí odolávať implementácii umelej inteligencie, ktorá je v poslednej dobe hybnou silou takzvaných finančných robo-poradcov.
Spoločnosť Hampden sa okrem toho rozhodla, že v rámci svojho sortimentu nebude poskytovať žiadne investičné služby. Nie je totiž ničím výnimočným, že požičiavatelia, ako napríklad Barclays a Royal Bank of Scotland Group, bežne spájajú súkromné bankovníctvo s manažmentom bohatstva a investičných portfólií svojich prominentných klientov. Jedinou ďalšou nezávislou britskou súkromnou bankou, ktorá nerozvíjala svoju divíziu pre manažment aktív, bola spoločnosť C. Hoare & Co. – tá však už v roku 2016 predala svoje podnikanie spoločnosti Cazenove Capital.
Je pravdepodobné, že banka Hampden bude potrebovať zásadne zvýšiť svoje finančné toky, ak má v pláne stať sa naozaj úspešným aktérom v tomto sektore. Spoločnosť už zhromaždila vklady v celkovej hodnote 200 miliónov libier, ale v priebehu minulého roka stratila až 6,4 milióna libier.
Hartop povedal: „Klient nemusí byť ziskovým od svojho prvého dňa. V prvom rade si však chceme vytvoriť pozíciu na trhu a naviazať kontakt s atraktívnymi zákazníkmi,.“
Nakoniec dodal, že rastu banky by malo pomôcť aj rozbehnutie flexibilného poskytovania hypotekárnych úverov.
Zdroj: