Obrovská posteľ je ustlaná, hodvábne závesy okolo nej odtiahnuté a v zlatom zdobenej kúpeľni čaká holičská stolička na svojho zákazníka. Iracký diktátor však na palubu 82 metrov dlhej jachty ‚Basrah Breeze‘, ktorú pre neho vyrobili v roku 1981, nikdy nenastúpil.
Saddám Husajn bol zvrhnutý počas americkej invázie v Iraku v roku 2003, pričom ho o tri roky neskôr obesili za zločiny proti ľudskosti. Nasledujúca vláda však len ťažko hľadala pre jeho loď a ďalšie zanechané poklady nejaké využitie. Odkedy sa plavidlo v roku 2010 po súdnom spore a tridsiatich rokoch neistého osudu vrátilo späť do Iraku, väčšinu času kotvilo v Basre.
Honosne vybavenú a zdobenú jachtu sa nová vláda pokúsila predať za 30 miliónov dolárov. Napriek tomu, že ponúka prezidentský apartmán s množstvom súkromia, spálne, jedálne, sedemnásť hosťovských miestností, osemnásť kajút pre posádku, či dokonca kliniku, záujem o ňu nik neprejavil. Posledné dva roky tak ‚Basrah Breeze‘ slúžila Univerzite v Basre ako pomôcka pre výskum a štúdium námorného života.
Kapitán lode Abdul-Zahra Abdul Mahdi Saleh sa na adresu plavidla vyjadril: „Prezidentská jachta je vo veľmi dobrom stave. Motory aj generátory sú plne funkčné. Potrebuje len pravidelnú údržbu.”
Úrady sa však nedávno rozhodli, že loď bude na svojom mieste kotviť dlhodobo. Mala by slúžiť ako hotel a rekreačné zariadenie pre námorníkov, keďže veľa z tých, ktorí v blízkosti pracujú, žije vo vzdialených mestách. Hovorca prístavu v meste Basra situáciu priblížil nasledovne: „Prístav potrebuje záchytný bod, kde si námorníci a lodivodi budú môcť oddýchnuť.”
Súvisiace: Kúpte si superjachtu za zlomok jej ceny
Jachtu v čase vojny medzi Irakom a Iránom pôvodne vyrobili dánske lodenice. Po dokončení ju odovzdali Saudskej Arábii (toho času Husajnovým spojencom), aby ju ochránili pred leteckými útokmi na mesto Basra. Kráľovstvo, ktoré padlo spolu so Saddámom, po tom, ako Irak v roku 1990 napadol Kuvajt, odovzdalo plavidlo Jordánsku. Nasledujúce pohyby neboli celkom jasné až do chvíle, kedy Irak zaregistroval jachtu vo Francúzskom letovisku Nice. Tam ju potom súd zabavil a poslal späť domov.
Zatiaľ, čo ‚Basrah Breeze‘ prežila Husajnov úpadok a zánik jeho režimu, jej sesterskú loď ‚al-Mansur‘, na ktorú Husajn taktiež nikdy nenastúpil, postretol úplne iný osud. Potopila sa v kanáli Shatt al-Arab, priamo v meste Basra, po tom, čo ju zasiahli americké lietadlá a v následnom chaose z nej demontovali všetko, čo sa dalo. V roku 2003 Saddám nariadil jej stiahnutie z Umm Qasr, najväčšieho irackého prístavu mimo Basry, kde dovtedy kotvila, práve aby ju ochránil pred leteckými útokmi.
Súvisiace: V Monaku sa predstavila úchvatná luxusná superjachta menom Nature
Ali Husajn, lodivod, ktorý v tom čase loď v prístave navádzal, uviedol: „Povedal som kapitánovi jachty, aby sa zbavil vojenského vybavenia, uniforiem, zbraní a munície. Navrhoval som, aby ju prezentoval ako civilnú loď, pre prípad vpádu amerických vojnových lodí.”
Pokiaľ ide o ‚Basrah Breeze‘, múzeum v Basre sa stále nevzdalo nádeje na to, že by mohli predstaviteľov prístavu presvedčiť, aby plavidlo kotvilo v blízkosti výstavných hál priamo v jednom z bývalých Husajnových palácov, s výhľadom na Shatt al-Arab. Zástupca riaditeľa múzea v Basre, Jawal Abdul Kadhim, túto myšlienku komentuje: „Budúce generácie by mohli vidieť, ako diktátor žil.”
Zdroj: AOL