Táto rada Warrena Buffetta Vám môže zmeniť život

Warren Buffett a Bill Gates.

Warren Buffett je jedným z najbohatších ľudí na svete – konkrétne tretím, keďže pred ním stoja ešte Jeff Bezos a Bill Gates. Ale vedeli ste, že Buffett je zároveň aj najštedrejším miliardárom v Amerike?

Spravodajská agentúra CNBC uviedla, že Buffett sa postavil do čela rebríčku miliardárov, ktorí od roku 2000 darovali na charitu najviac peňazí – v prípade „Veštca z Omahy“ sa jednalo o viac ako 46 miliárd dolárov. To predstavuje ohromujúcich 71% jeho bohatstva. Pre porovnanie, Jeff Bezos, riaditeľ spoločnosti Amazon, v tomto rebríčku obsadil až posledné miesto – na charitu totiž usmernil menej ako 0,1% z čistej hodnoty svojho majetku.

Buffett sa svojou filantropiu netají, pričom v rámci jedného zo svojich slávnych príhovorov vyzval do boja priamo najbohatšiu vrstvu svetovej populácie, keď vyhlásil:

„Ak sa radíte medzi najšťastnejšie 1% svetovej populácie, potom je vaším záväzkom voči zvyšku ľudstva, aby ste sa postarali o ďalších 99% ľudí.“

Súvisiace: 6 hodnotných lekcií o peniazoch od najslávnejších miliardárov sveta

Rovnaký názor zdieľa aj Buffettov dobrý osobný priateľ Bill Gates, v dôsledku čoho spoločne založili charitatívnu inštitúciu známu ako The Giving Pledge. Jedná sa o záväzok viac než 100 miliardárov patriacich do slávneho 1%, ktorí prisľúbili, že drvivú väčšinu svojho ohromného bohatstva rozdajú svetu.

Ak však patríte do zvyšných 99% svetovej populácie, možno si kladiete otázku, čo to má vlastne spoločné s Vami.

Buffett sa totiž v skutočnosti snaží povedať, že v konečnom dôsledku nezáleží na výške Vášho príjmu – opätovné darovanie ľudskej spoločnosti a staranie sa o jej fungovanie je tým, čo je v živote skutočne dôležité.

Treba tiež poznamenať, že aj veda zastáva rovnaký názor. To znamená, že prostredníctvom veľkorysosti a pomoci druhým máme možnosť zlepšiť svoj vlastný život – bez ohľadu na to, akým spôsobom sa pričiníme o dobro iných ľudí, alebo koľko peňazí darujeme na zlepšovanie ich životných podmienok.

Darovanie v nás vyvoláva dobrý pocit, vďaka čomu sme šťastnejší

Štúdia podnikateľskej fakulty na Harvardovej univerzite z roku 2008 zistila, že ľudia sú oveľa šťastnejší, keď svoje peniaze míňajú na ostatných, namiesto seba. V priebehu tejto štúdie bolo oslovených 632 Američanov, ktorým boli kladené otázky o tom, aký je ich ročný príjem, koľko peňazí míňajú každý mesiac na vyplácanie účtov a ďalšie výdavky, koľko míňajú na darčeky pre seba a aký podiel zo svojho príjmu usmerňujú na darčeky pre svojich blízkych, prípadne na charitatívne účely. Respondenti boli okrem toho požiadaní, aby sami zhodnotili svoju úroveň osobného šťastia.

Ľudia, ktorí míňali viac peňazí na druhých, vykazovali vyššie úrovne šťastia ako tí, ktorí míňali prevažne na seba. Pri týchto šťastnejších respondentoch navyše nezohrával žiadnu úlohu objem prostriedkov, ktoré míňali na uspokojenie vlastných potrieb.

Harvardova univerzita zrealizovala aj ďalší podobný prieskum v rámci istej spoločnosti so sídlom v Bostone, ktorej zamestnanci získavali bonusy v priemernej výške 5 000 dolárov. Štúdia zistila, že zamestnanci, ktorí pomocou svojej odmeny spravili radosť niekomu inému, dosahovali omnoho vyššiu hladinu osobného šťastia ako tí, ktorí minuli peniaze pre vlastné potešenie. Navyše sa zdalo, že konkrétna hodnota peňažnej odmeny vôbec nemala vplyv na výsledný efekt šťastia.

Michael Norton, ktorý bol jedným z autorov štúdie, komentoval výsledky nasledovne: „Ľudia boli rovnako šťastní, či dostali 3 000 alebo 8 000 dolárov. Jediným dôležitým činiteľom bolo percento, ktoré z týchto peňazí investovali do ľudí okolo seba.“

Pocity, ktoré prežívame pri obdarovávaní iných, sú zakódované v základných črtách našej biológie. V štúdii amerického Národného inštitútu pre zdravie z roku 2006 sa zistilo, že keď ľudia darujú peniaze charitatívnym organizáciám, v mozgu sú aktivované oblasti spojené s potešením, sociálnou spolupatričnosťou a dôverou. Kombinácia týchto faktorov vedie v budovaniu toho príjemného a teplého pocitu, ktorý zažívate, keď niekomu odovzdávate vytúžený dar.

Darovanie prospieva nášmu zdraviu

Stephen Post, profesor preventívnej medicíny na univerzite Stony Brook a autor knihy „Prečo sa dobré veci dejú dobrým ľuďom“, napísal: „Vo viacerých našich štúdiách sme sa dopracovali k úžasným zisteniam. Naše výsledky dokazujú, že ak sa zapojíte do dobročinných aktivít už v stredoškolskom veku, ešte aj vo veku 60 alebo 70 rokov si budete užívať výhody silného zdravia. Štedré a veľkorysé správanie je úzko spojené so znížením rizika vzniku ochorení, nižšou úmrtnosťou a potlačeným rizikom vzniku depresie.“

Odborný časopis Scientific American zase publikoval výskum, ktorý dokumentuje, že ľudia aktívne sa venujúci charitatívnej činnosti vykazujú podstatne nižšie hladiny kortizolu – teda stresového hormónu. Lakomí ľudia, ktorí sa na druhej strane zameriavajú na zhromažďovanie peňazí pre vlastné dobro, sú tiež veľmi často zahanbení svojou lakomosťou – a to vedie k neustálemu zvyšovaniu hladiny kortizolu.

Súvisiace: Prekvapivo striedme zvyky deviatich miliardárov

Obdarovávanie je prínosom pre všetkých

Keď niekoho obdarujete, je veľmi pravdepodobné, že Vaša štedrosť sa Vám v budúcnosti vráti. Viacero štúdií potvrdzuje, že štedrosť vedie k štedrosti – niekedy Vám to potvrdí človek, ktorého ste obdarovali v minulosti, inokedy možno niekto úplne náhodný. Je to jednoducho nákazlivé.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Science zistila, že veľkorysý čin vykonaný človekom môže spôsobiť dominový efekt veľkorysých skutkov, ktoré budú namierené na rôznych ľudí.

Jeden z autorov výskumu uviedol: „Každý človek je súčasťou obrovskej siete a každý dobročinný skutok môže mať v dôsledku reťazovej reakcie dopad na desiatky až stovky ďalších ľudí, s ktorými ste sa doteraz možno vôbec nestretli a nikoho z nich nepoznáte.“

9 kreatívnych spôsobov, ktorými môžete rozvíjať svoju veľkorysosť

Maya Angelou mala pravdu, keď povedala: „Nikto sa nikdy nestal chudobným kvôli tomu, že niečo daroval.“ Ak sú peniaze vo Vašej súčasnej situácii prekážkou, existuje veľa spôsobov, ako môžete vo Vašich mestách, komunitách a štvrtiach prejaviť svoju veľkorysosť „ďalším 99% populácie“. Zvážte nasledujúce spôsoby, ktorými môžete pomáhať menej šťastným ľuďom a začať meniť svet okolo seba:

  • Rozbehnite kampaň hromadného financovania na podporu miestnych neziskových organizácií a škôl prostredníctvom rôznych dobročinných programov.
  • Usporiadajte so svojimi susedmi a priateľmi finančnú zbierku na nákup potravín pre núdzový azyl či dobročinnú organizáciu vo Vašom meste.
  • Využite svoje schopnosti na pomoc uchádzačom o zamestnanie v rámci miestneho komunitného centra.
  • Určite si jeden náhodný deň, počas ktorého budete pomáhať doslova všetkým naokolo. Zmeňte si 20 eurovú bankovku na mince a darujte ich ľuďom na ulici, ktorým by sa najviac zišli.
  • Nakúpte si lístky na mestskú hromadnú dopravu a rozdávajte ich ľuďom na zastávkach, ktorým by pomohli.
  • Darujte veci, ktoré už nepotrebujete alebo nechcete. Vytrieďte nepoužívané predmety z Vašej garáže, podkrovia či pivnice.
  • Žijete fyzicky aktívnym životom? V súčasnosti poznáme viacero aplikácií, ktoré Vám umožňujú pomáhať iným tak, že pomôžete sebe. Aplikácia Charity Mile Vám napríklad poskytne možnosť získať dotácie pre miestnu charitu tým, že budete chodiť, behať alebo sa bicyklovať. Zabehnite kilometer a charita dostane 25 centov.
  • Darujte fotografiu. Aplikácia Donate A Photo Vám umožní zhotoviť ľubovoľnú fotografiu a zdieľať ju prostredníctvom tejto služby. Takýmto jednoduchým spôsobom môžete pre svoju vybranú charitu zarábať až jeden dolár každý deň.
  • Nakupujte cez Amazon Prime prostredníctvom služby AmazonSmile. Pred vykonaním nákupu si budete môcť zvoliť Vašu obľúbenú charitatívnu organizáciu a spoločnosť Amazon jej následne zašle 0,5% hodnoty z Vášho nákupu.

Zdroj: CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.