New York je najpopulárnejšou metropolou miliardárov už päť rokov po sebe.Ľudia s bohatstvom v desaťciferných hodnotách si môžu dovoliť žiť takmer kdekoľvek zatúžia. Ako sa však ukazuje, viacerí z nich uprednostňujú rovnaké metropoly.
Na zozname miliardárov časopisu Forbes pre rok 2019 figuruje 2 153 jedincov s mimoriadne vysokou hodnotou majetku, pričom až 551 z nich žije iba v 10 z celkového počtu 1 860 miest na svete. Miliardári žijúci v tejto relatívne malej skupine svetových miest disponujú kolektívnym bohatstvom v hodnote 2,3 bilióna dolárov, čo prevyšuje hrubý domáci produkt všetkých krajín planéty, s výnimkou iba siedmych popredných ekonomík.
Zoznamu týchto miest dominuje New York, kde žije 84 miliardárov s pozoruhodnou súhrnnou hodnotou majetku 469,7 miliardy dolárov, čo je viac než HDP Rakúska. New York je najväčším mestom v Spojených štátoch, sídlia tu dve najväčšie svetové burzy, a prvenstvo v počte miliardárov si drží už piaty rok po sebe. Tento trend začal v roku 2015, keď americká metropola predbehla Moskvu, ktorá sa od roku 2016 drží na treťom mieste. V ruskom hlavnom meste v roku 2014 žilo 85 miliardárov, teda o 14 viac ako v súčasnosti.
Medzi desiatimi najvyhľadávanejšími miliardárskymi destináciami je najčastejšie zastúpená Čína, pričom až 145 miliardárov pôsobiacich v tejto krajine žije len v troch veľkých mestách – v Pekingu na 4. pozícii, Šanghaji na 6. mieste a Šen-čene na 8. priečke. Aj napriek tomu, že v týchto troch mestách v súčasnosti nájdete menej miliardárov ako v minulom roku, ešte stále im prináleží 45% miliardárov v rámci ázijskej veľmoci. Toto percento sa navyše v blízkej budúcnosti môže ďalej zväčšovať, keďže Čína má v pláne pokračovať vo svojej rozsiahlej urbanizácii – údaje o sčítaní čínskeho ľudu dokladujú, že mestská populácia krajiny sa v období od roku 2009 navýšila z hodnoty 48% až na 59%.
Treba tiež poznamenať, že rovnakých 10 destinácií, ktoré Vám predstavíme, bolo najobľúbenejších aj v rámci minuloročného zoznamu svetových miliardárov, aj keď s mierne rozdielnym poradím jednotlivých miest. Najväčší medziročný skok zaznamenalo mesto San Francisco, ktoré sa posunulo z 10. pozície na 7. priečku, a v radoch svojich obyvateľov zaznamenalo ôsmich nových miliardárov – medzi nich sa zaradil Brian Armstrong, spoluzakladateľ platformy Coinbase, ako aj Mimi Haas, dedička legendárnej spoločnosti Levi Strauss.
Súvisiace: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
Najväčší prepad naproti tomu zaznamenal Bombaj, ktorý klesol zo 7. miesta až na samý koniec prvej desiatky, čo je dôsledkom zmenšenia miliardárskej populácie v tejto krajine o ôsmich jedincov – zoznam úplne opustilo deväť ľudí, medzi ktorými sa ocitli aj Samprada Singh a Basudeo Singh, farmaceutickí magnáti zo spoločnosti Alkem Laboratories, ktorej akcie sa prepadli o kritických 20%. V najľudnatejšom meste Indie sa zároveň objavil iba jeden nový miliardár, ktorým sa stal Mahendra Choksi, dedič spoločnosti Asian Paints.
Predstavujeme Vám 10 metropol, v ktorých žije najviac miliardárov na svete.
10. Bombaj, 37 miliardárov (o 8 menej ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 184,4 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Mukesh Ambani, dedič ropného a plynárenského impéria, 50 miliárd dolárov
V Bombaji sa nachádza pravdepodobne najdrahšia súkromná rezidencia na svete. Jedná sa o 27-poschodový palác, v ktorom žije Mukesh Ambani. Rovnako ide o miesto konania jednej z najväčších a najdrahších svadieb v histórií, opäť vďaka spomenutému dedičovi miliardového impéria. Pompéznu slávnosť, ktorá trvala celý týždeň, zorganizoval v decembri minulého roka – jej hlavnými aktérmi bola jeho dcéra Isha a syn ďalšieho indického miliardára Ajaya Piramala.
9. Soul, 38 miliardárov (o 3 menej ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 99,9 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Lee Kun-hee, predseda spoločnosti Samsung, 16,9 miliardy dolárov
Všetci miliardári z Južnej Kórey žijú v najväčšom meste krajiny – s výnimkou jediného mimoriadne bohatého človeka – a všetci z nich sú juhokórejskými občanmi. Najbohatší ľudia zo Soulu spravujú tie najväčšie podniky v krajine, vrátane globálnych gigantov ako Samsung a Hyundai. Južná Kórea je zároveň štvrtým najväčším trhom v sektore online hier na svete. Krajina v tejto oblasti generuje ročné príjmy na úrovni 5,7 miliardy dolárov a vďaka videohrám v Soule vzniklo až päť miliardárov – jedným z nich je aj Kim Jung-ju, autor hry Maple Story.
8. Šen-čen, 39 miliardárov (o 5 menej ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 190,5 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Ma Huateng, generálny riaditeľ spoločnosti Tencent, 38,8 miliardy dolárov
Na základe čínskych hospodárskych reforiem v 80. rokoch 20. storočia bol Šen-čen označený za „špeciálnu ekonomickú zónu“ a mesto susediace s Hongkongom sa následne stalo uznávaným ekonomickým a turistickým centrom. Všetci miliardári žijúci v Šen-čene nadobudli svoj majetok vlastnými silami – Hui Ka Yan, druhý najbohatší človek tohto regiónu, dokonca po dobu desiatich rokov pracoval ako továrenský technik a až potom sa stal jedným z najvýznamnejších developerov nehnuteľností v Číne. Zakladateľ siete ubytovacích zariadení Frank Wang sa stal prvým svetovým miliardárom, ktorý v roku 2016 vybudoval svoje bohatstvo na komerčnom predali lietajúcich dronov – spolu s raným investorom a marketingovým šéfom jeho podniku, pričom obaja pochádzajú priamo zo Šen-čenu.
7. San Francisco, 42 miliardárov (o 8 viac ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 109,2 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Dustin Moskowitz, spoluzakladateľ spoločnosti Facebook, 11,1 miliardy dolárov
Mesto San Francisco je srdcom americkej technologickej revolúcie a domovom zakladateľov prevratných spoločností ako Uber, Airbnb a Pinterest. Vzostup spoločností v rámci digitálneho ekosystému viedol k skutočnosti, že tento región v súčasnosti disponuje najväčším súhrnným bohatstvom v USA – celá oblasť Bay Area, vrátane San Francisca a blízkych miest, zastrešuje 82 miliardárov, čo je však menej ako v New Yorku. V San Franciscu pôvodne žil aj Peter Thiel, spoluzakladateľ spoločnosti PayPal a podporovateľ prezidenta Trumpa, ktorý sa však v roku 2018 nedávno presťahoval do Los Angeles, údajne v dôsledku väčšej politickej rozmanitosti tejto metropoly.
6. Šanghaj, 45 miliardárov (o 5 menej ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 110,7 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Colin Huang, podnikateľ v oblasti elektronického predaja, 13,5 miliardy dolárov
Podnikanie v rámci elektronického predaja je na vzostupe po celej planéte, čo nevyhnutne vedie k vzniku jedincov s pozoruhodným majetkom, akým je aj Huang, generálny riaditeľ spoločnosti Pinduoduo. Obrovský objem produktov predávaných v online prostredí zároveň podnietil vznik masívneho trhu spojeného s dodávaním zásielok. Šanghaj, ktorý je tiež najväčším prístavom na svete, je domovom štyroch veľkých špedičných spoločností, z ktorých v každej pôsobí dvojica miliardárov. Najbohatšie logistické duo regiónu je spojené so spoločnosťou Yunda Express, ktorú založili manželia Nie Tengyun a Chen Liying so spoločným bohatstvom na úrovni 5,1 miliardy dolárov.
5. Londýn, 55 miliardárov (rovnako ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 226 miliárd dolárov
Najbohatší obyvateľ: Mikhail Fridman, ruský zakladateľ banky, 15 miliárd dolárov
V Londýne sa nachádza viac päťhviezdičkových hotelov ako kdekoľvek na svete, s čím korešponduje skutočnosť, že toto mesto je vyhľadávanou Mekkou najbohatších ľudí na svete. Medzi miliardármi žijúcimi v Londýne je 20 Britov a 35 ďalších jedincov z 23 krajín po celom svete, vrátane Indie, Islandu a Ruska. Zo Švédska sa do kozmopolitného hlavného mesta Spojeného kráľovstva presťahovalo až päť miliardárov, z ktorých dvaja sú dediči spoločnosti Ikea. Štyria ďalší miliardári pochádzajú z Ruska a jednou z nich je najbohatšia ruská žena Elena Baturina, ktorej manžel bol do roku 2010 starostom Moskvy. Ken Griffin, manažér hedžového fondu z Chicaga, nie je síce obyvateľom Londýna, no v januári tohto roka si tu kúpil nehnuteľnosť v hodnote 122 miliónov dolárov, situovanú iba desať minút chôdze od Buckinghamského paláca.
4. Peking, 61 miliardárov (o 3 menej ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 193,3 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Wang Jianlin, gigant na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami, 22,6 miliardy dolárov
Peking je domovom dvoch najmladších čínskych miliardárov, pričom obaja sú produktom digitálnej éry – sú nimi 33-ročný krypto miner Jihan Wu a 35-ročný Zhang Yiming, predseda predstavenstva spoločnosti ByteDance. Zhang sa vďaka nevídanému úspechu svojej internetovej spoločnosti s hodnotou 75 miliárd dolárov vyšvihol z pozície 13. najbohatšieho človeka v Pekingu až na 2. priečku. Pred ním sa nachádza už iba Wang, ktorého bohatstvo pochádza z obchodovania s nehnuteľnosťami. Práve technologický a realitný sektor sú najobľúbenejšími odvetviami miliardárov v hlavnom meste Číny.
3. Moskva, 71 miliardárov (o 6 menej ako minulý rok)
Súhrnná hodnota bohatstva: 336,5 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Leonid Mikhelson, oligarcha v plynárenskom priemysle, 24 miliárd dolárov
Takmer 80% všetkých ruských miliardárov žije v hlavnom meste, ktoré je tiež najľudnatejšou metropolou krajiny. Moskva je domovom piatich miliardárov, ktorí boli v apríli roku 2018 sankciovaní americkým ministerstvom financií – Oleg Deripaska, podozrivý z manipulovania s voľbami; Viktor Vekselberg s väzbami na advokáta Michaela Cohena; člen legislatívneho orgánu Andrei Skoch; Arkady Rotenberg, ktorý kedysi praktizoval judo s Vladimirom Putinom; a ekonóm Suleiman Kerimov. Kerimov, ktorého nazývajú ako „Veľký Gatsby Ruska“, čelil obvineniu z prania špinavých peňazí vo Francúzsku, avšak tieto obvinenia boli stiahnuté v júni minulého roka.
Súvisiace: Ruskí miliardári budujú moderné školstvo
2. Hongkong, 79 miliardárov (o 2 viac ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 355,5 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Li Ka-shing, podnikateľský magnát, 31,7 miliardy dolárov
Ceny obytných nehnuteľností v Hongkongu sa od Veľkej recesie zvýšili takmer štvornásobne, čoho dôvodom bola prísna kontrola ponuky na trhu zo strany vlády. Vďaka prekvitajúcemu trhu sa na scéne objavili noví miliardári ako Lee Shau Kee a Peter Woo, pričom na nehnuteľnostiach zbohatlo aj ďalších 29 hongkonských miliardárov. Je však veľmi pravdepodobné, že čoskoro sa dočkáme korekcie trhu – prieskum spoločnosti Citigroup potvrdil, že až 57% obyvateľov Hongkongu predpokladá na rok 2019 výrazný pokles cien obytných nehnuteľností v regióne.
1. New York, 84 miliardárov (o 1 viac ako v roku 2018)
Súhrnná hodnota bohatstva: 469,7 miliardy dolárov
Najbohatší obyvateľ: Michael Bloomberg, mediálny magnát, 55,5 miliardy dolárov
Niektorí newyorskí miliardári sa tu narodili aj vyrastali, ako napríklad Ronald Lauder, dedič značky Estee Lauder; Jamie Dimon, generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase; alebo Henry Swieca, spoluzakladateľ spoločnosti Highbridge Capital. Dimon a Swieca sú dvomi zo 40 miliardárov v New Yorku, ktorých bohatstvo bolo vybudované v rámci finančného sektora. Najbohatším finančníkom je však Carl Icahn, jeden z mála manažérov hedžových fondov, ktorý v roku 2018 úspešne zvýšil svoj majetok. Najznámejší podnikateľ s nehnuteľnosťami v súčasnosti sídli v Bielom dome, no v New Yorku žije ďalších 17 miliardárov pôsobiacich v realitnom sektore. Medzi nich patrí aj Steven Roth, ktorého realitná spoločnosť Vornado vlastní 70% Trumpovho mrakodrapu na adrese 1290 Avenue of Americas. Avšak podobne ako v Londýne, aj najdrahšia obytná nehnuteľnosť New Yorku – luxusný strešný apartmán s výhľadom na Central Park v cene 238 miliónov dolárov – spadá do vlastníctva Kena Griffina, ktorý žije v Chicagu.
Zdroj: NYTimes, MSN