Napriek vysokým cenám, dopyt po exkluzívnych značkách pánskych a dámskych šperkov je práve naopak, na vzostupe. S ročným obratom približne jednej miliardy dolárov stojí určite za úvahu zaobstarať si svoj prvý luxusný kúsok, alebo si doplniť svoju kolekciu novým. Otázne je, ktoré sú tie najobľúbenejšie značky šperkov?
V tomto článku sa dozviete:
- Ktoré šperky patria medzi top najluxusnejšie značky roku 2020?
- Ako sa dajú identifikovať značkové šperky?
- Čo pridáva na cene značkovým šperkom?
- Ako sa dajú predávať značkové šperky online?
Ktoré značky v roku 2020 partia medzi 10 najúspešnejších?
- Tiffany & Co.
- Harry Winston
- Cartier
- Chopard
- Van Cleef & Arpels
- Graff
- David Yurman
- Buccellati
- Bvlgari
- Boucheron
1. Tiffany & Co.
Na prvom mieste zoznamu desiatich najluxusnejších značiek šperkov je pochopiteľne Tiffany & Co.
Spoločnosť začínala pod názvom Tiffany & Young, Tiffany & Co. ako obchod s kancelárskymi potrebami a luxusným tovarom v New Yorku. Napriek tomu, dnes patrí spoločnosť medzi renomované mená, a to už od roku 1837. Spoločnosť bola viackrát ocenená vďaka svojmu umeniu zo striebra a v USA aj naďalej zostáva poprednou značkou v tomto odvetví.
Tiffany & Co. prezentuje svoje najojedinelejšie a najprestížnejšie kúsky vo svojej každoročnej brožúre “Blue book collection”, ktorá bola prvykrát vydaná v roku 1845. Medzi tie najobľúbenejšie kúsky patria: Return to Tiffany, Tiffany Key, Tiffany Soleste a samozrejme ich povestné 6-vetvové zásnubné prstene. Spoločnosť je taktiež známa svojou typickou modrou krabičkou, ktorá je synonymom kvality, dizajnu a luxusu.
Najznámejšie nositeľky: Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Reese Witherspoon
Cenové rozpätie: 15 500 dolárov až 15 miliónov dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Tiffany & Co. predaný na aukcii: Platinový, zaoblený, 3.09 karátový prsteň s kameňom uprostred, s ostrosťou kvality VS1, predaný v roku 2016 za 60,000$.
2. Harry Winston
Spoločnosť bola založená v roku 1932 v New Yorku a zakladateľom bol Harry Winston.
Vďaka jeho prepychovým kreáciám bol Harry Winston čoskoro korunovaný za “kráľa diamantov“ a “klenotníkom hviezd“. Medzi najviac pozoruhodné kúsky, ktoré zhotovil, patrí 45,42 karátová koruna z diamantov sivomodrej farby v tvare srdca, známa tiež pod názvom “Hope Diamond“. Koruna bola odovzdaná anglickému kráľovi Georgovi IV, no v súčasnosti sa nachádza vo Washingtone DC, ako súčasť výstavy Smithsonian Institution.
Najznámejšie nositeľky: Jennifer Lopez, Madonna, Julie Andrews, Natalie Portman
Cenové rozpätie: 4000 dolárov až 20 miliónov dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Harry Winston predaný na aukcii: “The Gulf Pearl Parure“ – 325 prírodne karátový náhrdelník z diamantov a perál, predaný v roku 2006 za 4 189 165 dolárov.
Súvisiace: Prečo pútajú diamanty a drahokamy pozornosť serióznych investorov?
3. Cartier
Spoločnosť Cartier vznikla v roku 1847 a jej zakladateľom bol Louis François Cartier, vďaka ktorému si značka získala reputáciu “klenotníka kráľov“.
Cartier bol priekopníkom hlavne v kombinovaní platiny s diamantom. Jednou z najmarkantnejším z rady bola “Love Collection“ a “Juste un Clou and Panthere“. Tieto dve značne odlišné kolekcie rôznych farieb zo zlata, či už s diamantovou ozdobou, alebo bez, sú populárne hlavne medzi celebritami.
Najznámejší nositelia: Andy Warhol, Tom Cruise, Angelina Jolie, Kate Middleton
Cenové rozpätie: 1000 dolárov až 2,76 milióna dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Cartier predaný na aukcii: 25.6 karátový barmský rubín, známy tiež ako “Sunrise Ruby“. Vo svete mal reputáciu ako najdrahší rubín, polodrahokam a drahokam neobsahujúci diamanty. Bol predaný v roku 2015 za 30 335 698 dolárov.
4. Chopard
Švajčiarska značka Chopard, začínajúca v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, bola založená Louis-Ulysse Chopardom. Spočiatku bola známa výrobou hodiniek a dámskych vreckových hodiniek. Po roku 1963, keď bola spoločnosť predaná podnikateľovi Karlovi Scheufelemu, dostala sa do povedomia hlavne vďaka kolekcii z radu “Happy Diamonds“, inšpirovanou štýlom Art-deco. V polovici sedemdesiatych rokoch minulého storočia značka Chopard predstavila svoje znamenité hodinky, ktoré sú vnútri vykladané diamantmi. Značka je v dnešnej dobe partnerom filmového festivalu v Cannes, Grand Prix v Monaku a pretekov Mille Miglia.
Spoločnosť Chopard sa pýši hlavne používaním lokálne získaného zlata. V najbližšej dobe si dáva spoločnosť za cieľ používať toto ľahko udržateľné zlato vo všetkých svojich produktoch.
Najznámejší nositelia: Javier Barden, Colin Firth
Cenové rozpätie: 2000 – 16,26 miliónov dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Chopard predaný na aukcii: Súprava drahokamov obsahujúca smaragdy a diamanty, predaná za 1 171 932 51 dolárov.
5. Van Cleef & Arpels
Manželia Alfred van Cleef a Estelle Arpels, krátko po ich sobáši v roku 1895, predstavili ich luxusnú radu šperkov, ktorá existuje dodnes. Po otvorení ich prvej predajne na Námestí Vendome v Paríži v štyridsiatych rokoch minulého storočia, sa krátko na to rozhodli expandovať do Spojených štátov, najprv do Palm Beach a neskôr do New Yorku.
Medzi najväčšie úspechy tohto impéria patria hlavne patentované a inovatívne kreácie, známe tiež pod označením “Mystery Set“. Tento výnimočný kúsok obsahujúci sponu, je náročný na výrobu a aj tým najzručnejším klenotníkom trvá výroba vyše 300 hodín.
Van Cleef & Arpels sa preslávili hlavne používaním hravých motívov, ako sú napríklad zvieratá, kvety a iné prírodné vzory.
Najznámejší nositelia: Kráľovná Marie Jose of Italy, Cameron Diaz, Mariah Carey
Cenové rozpätie: 1500 dolárov až 490 000 dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Van Cleef & Arpels predaný na aukcii: 8.24 karátový prsteň obsahujúci rubíny a diamanty, predaný v roku 2011 za 4 226 500 dolárov.
6. Graff
Vznik spoločnosti Graff sa datuje od roku 1960, keď ju v Anglicku založil Laurence Graff.
Značka sa dostala do povedomia ľudí hlavne vďaka dizajnom s veľkými diamantmi a taktiež vďaka kúpe a obnove popredných diamantov. Medzi najznámejšie diamanty patria: ružový smaragdový diamant s veľkosťou 20 milimetrov “Graff Pink“ a “Delaire Sunrise“, ktorý je najväčším smaragdovožltým diamantom na svete.
Najznámejší nositelia: Melania Trump, LMFAO, Princezná Diana
Cenové rozpätie: 1350 dolárov až 46,2 miliónov dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Graff predaný na aukcii: “Graff Pink“, 24,78 karátový diamant, predaný v roku 2017 za 46 miliónov dolárov.
7. David Yurman
Túto značku založili v roku 1980 David Yurman a Sybil Yurman. Dizajn značky je známy predovšetkým tradičným rezbárstvom v štýle “American Craft Movement“. Medzi tie najznámejšie patrí hlavne znamenitý náramok zo zlata, striebra a farebných diamantov.
Spoločnosť najviac používa jasné a hravé farby a štruktúrovaný dizajn. Náramky sa hodia na bežné nosenie u žien, ako aj u mužov.
Najznámejší nositelia: Kate Hudson, Shakira, Brad Pitt
Cenové rozpätie: 300 dolárov ža 50 000 dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti David Yurman predaný na aukcii: 18 karátový náhrdelník zo zlata, striebra a citrinového kameňa, predaný za 7380 dolárov.
8. Buccellati
Talianska spoločnosť, ktorá navrhuje šperky v kombinácii s diamantmi, zlatom, striebrom a platinou, vznikla v roku 1919 v Miláne. V päťdesiatych rokoch minulého storočia rozšírila svoju výrobu do Spojených štátov, konkrétne na Floridu a do New Yorku. Značka sa zameriava predovšetkým na klasický Hollywoodsky dizajn, no inšpiráciou sú tiež zvieratá a hmyz. Ich prvá kolekcia hodiniek bola uvedená počas roku 2001, v Ženeve.
Najznámejší nositelia: Dwayne Wade, Sheika Mozah, Celine Dion
Cenové rozpätie: 2000 dolárov až 50 000 dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Buccellati predaný na aukcii: Zlatý náramok, predaný za 72 100 dolárov.
9. Bvlgari
Často vyslovovaná ako “Bulgari“, sa táto značka vyznačuje hlavne používaním farebných diamantov a polodrahokamov. Odkedy spoločnosť Bvlgari v roku 1884 vznikla, stala sa veľmi uznávanou a obľúbenou medzi ľuďmi po celom svete, ktorí vyhľadávajú výrazné farby a motívy s pestrofarebnými efektmi. Uznávaná je taktiež vďaka obnove remesla brúsenia drahých kameňov, ktoré sa datuje až do antických čias.
Najznámejší nositelia: Elizabeth Taylor, Gina Lollobrigida, Keira Knightley
Cenové rozpätie: 1000 dolárov až 12 miliónov dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Bvlgari predaný na aukcii: 57,72 karátový náhrdelník “Bvlgari Sapphire Suitor“ predaný v roku 2011 za 5 906 500 dolárov.
10. Boucheron
Poslednou na zozname 10 najluxusnejších značiek šperkov je Boucheron. Bola založená v roku 1858 v Paríži Frédéricom Boucheronom, ktorý sa rád inšpiroval dizajnom zo starovekého Egypta a Ázie. Vytváral netradičné kombinácie používaním kameňa ónyx, či diamantov. Bol taktiež prvým, kto zlúčil bronz, slonovinu a zlato.
Najznámejší nositelia: Kráľovná Alžbeta, Salma Hayek, Charlotte Le Bon
Cenové rozpätie: 1000 dolárov až 285 000 dolárov
Najdrahší kúsok od spoločnosti Boucheron predaný na aukcii: Brošňa vyrobená zo zlata, smaragdu a smaltu, predaná za 55 974 dolárov.
Ako zistiť, či sú značkové šperky pravé?
Je potrebné nájsť logo, alebo nálepku značky: Luxusné značky majú väčšinou názov alebo meno vytlačené priamo na danom kúsku.
Puncová značka: Najbežnejšie puncové značky zlata sú: 18K, 14K, 10, 750, 585, 375. Pre platinu: 950, PLATINUM, PLAT. Pre Striebro: 925, Silver, 800 a Sterling.
Diamantové osvedčenia: Autentické diamantové šperky majú svoje diamantové osvedčenie od uznávaného laboratória na klasifikáciu diamantov, ktoré udávajú svoju osobnú značku, ako napríklad GIA, či IGI.
Ohodnotenie položky: Ak má niekto pochybnosti o autentickosti šperkov, je potrebné ho profesionálne ohodnotiť. Treba brať na vedomie, že certifikovaní klenotníci si účtujú poplatky za ohodnotenie.
Čo pridáva na cene značkovému drahokamu?
Luxusné značkové šperky, ako napríklad jedny z vyššie uvedených, sú dlhodobo uznávané na trhu s luxusným tovarom a už dekády si udržiavajú svoju popularitu. Ako? Vďaka početným marketingovým kampaniam, profesionálnou výrobou a v niektorých prípadoch udržiavaním exklizivity a vysokého dopytu.
Súvisiace: Všetko čo potrebujete vedieť o diamantoch
Akú majú šperky hodnotu?
Trh: Hodnota používaného šperku záleží od dopytu na trhu. Klasický, nadčasový dizajn sa bežne predá rýchlejšie, ako ten menej známy dizajn. Z jednoduchého dôvodu, po klasickom dizajne je stále väčší dopyt.
Stav: Akékoľvek poškodenie drahých kameňov alebo kovov ma značný vplyv na nižšiu cenu, keďže náklady na opravu nie sú zahrnuté.
Jedinečnosť: Vzácne a netradičné kúsky sa odzrkadľujú vyššou cenou.
Ako predávať značkové šperky online?
V prípade inšpirácie zoznamom najluxusnejších značiek šperkov, pri kúpe jedného zo spomínaných, je možné sa poradiť na portáli “WP Diamonds “, kde môže užívateľ komunikovať s odborníkmi, ako najvýhodnejšie predať značkové náušnice, náramky, náhrdelníky, či prstene. Spoločnosť “WP Diamonds “, so sídlom v New Yorku ponúka rýchly a bezpečný online proces a taktiež je možné aj osobné stretnutie na Piatej Avenue v New Yorku, kde je k dispozícii expert na šperky, ktorý je ochotný poradiť každému vlastníkovi šperkov.