Táto animovaná vizualizácia, ktorá predstavuje ,,preteky v grafe“ , zobrazuje desať naj svetových miliardárov za každý rok, od 2000 až po rok 2019. Základom sú dáta z ročných zoznamov Svetových miliardárov časopisu Forbes, stiahnuté prostredníctvom Wikipédie. Vizualizácia je spomalená na štyri sekundy za rok z dôvodu absorbovaniu ročných zmien. Pri mene každého miliardára je tiež umiestená vlajka krajiny, z ktorej pochádza. Ďalej sú v tabuľke uvedené súhrnné štatistiky, ukazujúce počet miliardárov za daný rok a ich kombinovaný čistý majetok.
Niekoľko pozorovaní:
- Bill Gates bol za toto obdobie veľakrát označený za najbohatšiu osobu sveta a každým rokom sa nachádza stále v Top 3.
- Mark Zuckerberg a Jeff Bezos sa prvýkrát objavili na popredných miestach v roku 2016 a Jeff Bezos veľmi rýchlo napredoval, až sa tento rok stal najbohatším jednotlivcom na svete s čistým majetkom 131 miliárd dolárov, čo je o 36% viac ako je hodnota majetku Billa Gatesa. ( 96,5 miliárd dolárov ) a 59% viac ako majetok Warrena Buffetta ( 82,5 miliárd dolárov ).
- Bratia Kochovci sa prvýkrát objavili na zozname v roku 2013.
- Rôzni členovia rodiny Waltonovcov sa na zozname objavujú vo viacerých rokoch z dôvodu úspechu a ziskovosti siete obchodov Walmart.
- Karl Albrecht je nemecký podnikateľ, ktorý so svojím bratom Theom založil reťazec supermarketov Aldi. Ingvar Kamprad je švédsky podnikateľ, ktorý v roku 1943 založil spoločnosť Ikea vo veku 17 rokov.
- Americkí miliardári sú vo väčšine dominantnou národnosťou, najmä v prvých a posledných rokoch časového obdobia. Začiatkom roku 2000 Američania zastupovali 8 alebo 9 z desiatich miest. V priebehu tohto desaťročia sa táto desiatka stala medzinárodne rozmanitejšou, keďže sa sem dostalo viac miliardárov z Indie. Do roku 2008 boli len traja z desiatich najväčších svetových miliardárov z Indie. V roku 2019 Američania zastupujú sedem z desiatich miest.
- V roku 2009, počas Veľkej krízy, môžete vidieť pokles bohatstva miliardárov.
Zhrnutie
Mnoho ľudí z tohto zoznamu sú úspešní podnikatelia, ktorí nazhromaždili veľké bohatstvo poskytovaním lacného tovaru v rámci maloobchodu s kamennými predajňami, ako sú Aldi, Trader Joe, Walmart a Ikea, alebo prostredníctvom online platforiem elektronického obchodu ako Amazon. Tento proces priniesol úsporu nákladov a hodnotu pre spotrebiteľov (najmä domácnosti s nízkymi a strednými príjmami) v množstvách, ktoré spolu ďaleko presahujú ich osobný majetok.
Súvisiace: Najbohatší človek Európy – Bernault Arnault
Ďalší úspešní miliardári, alebo podnikatelia ako Bill Gates, vytvorili úplne nové odvetvia, ktoré spotrebiteľom tiež dodali hodnotu, ďaleko presahujúcu osobné bohatstvo inovátorov, ako je sám Gates. To, že spotrebitelia „využili“ miliardárov tým, že z nich „vyťažili“ viac hodnôt, úspor a bohatstva ako je hodnota ich osobného majetku, sa dá opísať aj ako druh zvráteného marxizmu. Bohatstvo a hodnota, ktorú pre spoločnosť títo úspešní podnikatelia vytvárajú, sú prepojené s ich majetkami, ktoré zlepšili životy miliónov spotrebiteľov.
Zdroj: Yahoo