Top 5 mrakodrapov, ktoré sa v tomto roku stali najvyššími budovami vo svojej krajine

- Stavby, ktoré svojou výškou prekonávajú miestne rekordy, boli v tomto roku dokončené hneď v niekoľkých krajinách. Napríklad na Srí Lanke pribudol 240 metrov vysoký mrakodrap s názvom Altair, pozostávajúci z dvoch veží, z ktorých sa tá nižšia akoby opierala o tú vyššiu.
- Ďalšou krajinou je Rusko so svojím rotujúcim mrakodrapom s názvom Lachta Center, ktorý je zároveň aj najvyššou budovou v Európe.
- Na druhej strane, najväčší mrakodrapoví giganti Čína a USA postavili v roku 2019 oveľa menej mrakodrapov ako v predchádzajúcom roku.
Tento rok bol pre počet najvyšších budov sveta prelomový. Podľa neziskovej organizácie CTBUH, čo predstavuje tzv. radu sledujúcu výstavbu mrakodrapov vo svete, bolo na celom svete spolu dokončených až 26 veľmi vysokých budov ( t.j. vyšších ako 300 metrov ), zatiaľ čo v minulom roku to bolo len 18.
Dohromady až päť krajín si postavilo svoje najvyššie budovy. Celková výška svetových mrakodrapov takisto dosiahla svoj zatiaľ najvyšší bod. Priemerná výška 100 najvyšších mrakodrapov je 393 metrov, čo sa rovná veľkosti približne troch futbalových ihrísk.
Niektoré krajiny tak svoj rekord z minulého roku neprekonali. Čína, ktorá už niekoľko rokov drží prvenstvo vo výstavbe mrakodrapov, dokončila v tomto roku len 57 výškových budov (200 metrov a viac), pričom v predošlom roku ich bolo 92. Rovnako stagnuje výstavba mrakodrapov aj v USA, kde v rokoch 2018 a 2019 postavili celkovo len 14 výškových budov.
Pozrite sa bližšie na 5 mrakodrapov, ktoré sa vo svojej krajine stali v roku 2019 najvyššími budovami.
Mrakodrap Lachta Center v ruskom Petrohrade, ktorý je zároveň najvyššou budovou v Európe.
So svojimi 462 metrami je tento mrakodrap aj 13 najvyššou budovou na svete. V budúcnosti ju plánuje využívať ruská plynárenská spoločnosť Gazprom.
Konštrukcia tejto stavby sa otáča o 90 stupňov a pripomína plameň, ktorým sa jej architekti inšpirovali. Keďže ľudská predstavivosť nepozná hranice, niektorí ju prirovnávajú aj ku špirále alebo kvetu.
Stavba sa nachádza približne 8 kilometrov severozápadne od centra Petrohradu, čo ju robí najsevernejším mrakodrapom na svete. Pôvodne mala stáť priamo v historickom centre, proti čomu sa ohradili miestni obyvateľia, ktorí sa obávali, že by svojou výškou priveľmi zmenila miestnu panorámu. V roku 2008 sa nezisková organizácia World Monuments Fund tohto “mega-mrakodrapu Gazpromu“ natoľko obávala, že zaradila petrohradskú panorámu na zoznam ohrozených pamiatok.
Súvisiace: Na návšteve v Burj Khalifa, najvyššom mrakodrape sveta
Najvyššia budova v Juhoafrickej republike s názvom Leonardo s trojpodlažným strešným bytom.
230 metrov vysoká stavba má na vrchole trojpodlažný veľký strešný byt s rozlohou 2100 metrov, ktorý bol ešte pred dokončením vyhlásený za najdrahší apartmán v Juhoafrickej republike ( ohodnotený v roku 2015 na 12,4 miliónov dolárov ).
Okrem tohto obrovského strešného bytu v tejto budove sídli hotel so 128 izbami a jedenásť poschodí je určených na kancelárske účely.
Podľa jedného z jej developerov – spoločnosti Legacy Group, má mrakodrap výhľad na najbohatšiu časť Afriky – johannesburgskú finančnú štvrť.
Markodrap s názvom Altair v meste Colombo na Srí Lanke.
Táto stavba upúta nielen svojou výškou, ale aj dvoma vežami, z ktorých tá nižšia vyzerá, akoby sa opierala o tú vyššiu. Zatiaľ čo 240 metrov vysoká vertikálna veža prekonáva svojou výškou rekord krajiny, tá naklonená sa tiahne do výšky 209 metrov. Tento vzhľad však nie je náhodný. Konštrukcia, ktorá nesie 400 luxusných apartmánov, bola takto navrhnutá preto, aby vydržala zemetrasenie s magnitúdou 7.
Nová najvyššia stavba v Brazílii s názvom Infinity Coast Tower vďačí za svoj titul náhode.
Toninho Roncaglio, komerčný riaditeľ developerskej spoločnosti FG Empreendimentos, ktorá postavila mrakodrap pomenovaný Infinity Coast Tower s vyškou 235 metrov, sa v miestnych novinách Folha de S.Paulo vyjadril, že prekonanie rekordu najvyššej budovy krajiny bolo čisto náhodné: „Chceli sme čo najviac vyťažiť z terénu bez toho, aby sme pomýšľali na získanie titulu najvyššej budovy v krajine.“
Súvisiace: Ako sa býva v mrakodrape od Porsche
Veľká mešita Algiers v Alžírsku je vďaka svojmu minaretu najvyššou stavbou v Afrike.
Minaret, veža pripojená k mešite a vypínajúca sa do výšky 265 metrov, je najvyšším minaretom na svete. Čo sa týka odolnosti voči zemetraseniu, konštrukcia je dokonca pevnejšia ako tá v mrakodrape Infinity Coast Tower. Je navrhnutá tak, aby vydržala zemetrasenie s magnitúdou 9.
Zdroj: Skyricities