Svet vína sa môže meniť omnoho rýchlejšie, ako by ste predpokladali. Turbulentná politická scéna roku 2018 rozvírila vodu aj v tomto odvetví priemyslu – minulý rok bol plný obchodných vojen, pretrvávajúcej nestability spojenej s Brexitom a chaotickými odchýlkami v počasí, ktoré boli spôsobené nepopierateľnými klimatickými zmenami na celosvetovej mierke. Všetky tieto činitele viedli k tomu, že niektoré vinárske regióny prežili uplynulé mesiace v úlohe víťazov, kým ďalšie bolestivo zlyhali. Medzinárodná vinárska burza Liv-Ex tiež potvrdila, že minulý rok bol mimoriadne prajným obdobím pre investorov do vína. Luxusné a vyhľadávané druhy tohto nápoja totiž z pohľadu investičných výnosov prekonali aj akcie a dlhopisy.
Rok 2019 sľubuje podobné kontrasty, prekvapenia a pretrvávanie niektorých trendov z minulého roka. Ak si napríklad myslíte, že ružovému vínu už odzvonilo, pravdepodobne sa mýlite. Na trhu sa totiž objaví pivo vyrobené na báze tohto nápoja, pričom ružovému vínu sa podarilo osloviť aj niektoré z najvýznamnejších osobností súčasného športu – ideálnym príkladom je basketbalová hviezda Dwyane Wade. Ten sa totiž spojil s vinárom Jaysonom Pahlmeyerom z údolia Napa a spoločne uviedli na trh rosé v pomerne vysokej cene 75 dolárov.
Súvisiace: Mýty o pohároch na víno
Pripravte sa tiež na to, že víno sa bude v roku 2019 spomínať v spojení s rôznymi pokrokmi modernej technológie. Obchodovanie s luxusným vínom budú sprostredkovať nové aplikácie, na scéne sa objaví umelá inteligencia a vinice budú spravované inteligentnými robotmi. Rovnako sa stretneme s novými a zaujímavými druhmi šampanského, ktoré bude reprezentovať snáď každý vinársky región na svete.
Pozrime sa na ďalšie trendy, ktoré budú vládnuť svetu vína v roku 2019.
Staré sa stane novým
Objavovanie starých opustených viníc a spoznávanie zabudnutých odrôd bude v nadchádzajúcich mesiacoch prevládajúcim trendom, ktorý nám prinesie chute ďaleko presahujúce známu klasiku. Takýmto spôsobom budeme okrem toho spoznávať potenciálne spôsoby, akými je možné prispôsobiť pestovanie vína meniacim sa klimatickým podmienkam.
Čile už v súčasnosti pracuje na zachraňovaní starých viníc vysadených španielskymi prieskumníkmi pred mnohými storočiami, ako aj na postupnej obnove zabudnutých techník výroby vína. Jednou z popredných osobností vo výrobe nových druhov vín bude nepochybne poľnohospodársky inžinier Max Morales.
Budúcnosťou vinárskeho remesla sú neznáme lokálne a hybridné druhy viniča, medzi ktoré patria odrody ako pais, Marquette, petite arvine a zibibbo.
Dočkáme sa kombinácie vína a marihuany

Víno obohatené o marihuanu sa po prvýkrát objavilo už pred celým desaťročím vo vinárskej oblasti Mendocino v Kalifornii. Niekoľko vinárov vtedy takýmto spôsobom spestrilo svoje cuvée pre seba a svojich priateľov – samozrejme iba tajne.
V minulom roku sme však boli svedkami legalizácie marihuany v Kalifornii, Kanade a ďalších regiónoch, čo znamená, že na trhu sa bude postupne objavovať čoraz viac vín s prídavkom konope. Kanadská investičná banka Canaccord Genuity dokonca odhadla, že nápoje kombinované s marihuanou by sa v najbližších štyroch rokoch mohli stať v Spojených štátoch trhom s celkovou hodnotou 600 miliónov dolárov. Spoločnosť Constellation Brands už investovala do niekoľkých konopných spoločností.
Medzi prvými priekopníkmi tohto trendu nájdete napríklad víno Rebel Coast Cannabis Infused Sauvignon Blanc, ktoré pochádza z vinárskej oblasti Sonoma v Kalifornii, predáva sa za 60 dolárov a každá fľaša obsahuje približne 20 miligramov THC. Z legálneho hľadiska nie je možné miešať alkohol s THC, takže z tohto produktu bol alkohol úplne odstránený. Výsledkom je skutočnosť, že pohár tohto vína obsahuje iba 35 kalórií – nie 150, ako u bežného vína – a predáva sa iba prostredníctvom licencovaných kalifornských predajcov marihuany.
Klimatické zmeny doženú vinice do extrémov
Niektoré vinice, ako napríklad tá v správe rodiny Catena v Argentíne, vidia riešenie v pestovaní viniča v omnoho vyšších nadmorských výškach. Ďalší pestovatelia sa zase sťahujú do marginálnych oblastí smerom na sever. V priebehu roka 2019 sa budete častejšie stretávať s vínami z oboch druhov lokalít.
Súvisiace: Pozrite sa do najväčšej vínnej pivnice sveta dlhej 240 km
Konzumácia vína v lietadle dosiahne novú úroveň
Predstavte si, že niekoľko hodín sedíte v kabíne na svojej ceste za vzdialeným cieľom a pozeranie filmov Vás už pomaly začína nudiť. Prečo by ste si aj v takejto situácii nemohli dopriať jedinečný vinársky zážitok?
VistaJet je globálnou spoločnosťou sprostredkujúcou lety súkromnými lietadlami a ako prvá odpovedala na požiadavky milovníkov vína aj v niekoľkokilometrovej výške medzi oblakmi. Zároveň je veľmi pravdepodobné, že v priebehu roka 2019 budú jej príklad nasledovať aj ďalšie letecké podniky.
Spoločnosť VistaJet dôsledne preskúmala vplyv tlaku a kvality vzduchu na jednotlivé druhy vína a na základe výsledkov zostavila svoj vínny lístok na palube. Jej nový vínny program zahŕňa aj slepé ochutnávky, na mieru šité vínne zájazdy a dokonca aj služby školeného odborníka na víno, ktorý Vám pomôže s výberom toho správneho vína pre Vaše chuťové poháriky a investovaním do tejto exkluzívnej komodity.
Zdroj: Decanter, VinePair