Turisti by si mali dať pozor na týchto 9 druhov podvodov

Turisti sú terčom podvodníkov na celom svete. Takémuto osudu sa často nevyhnú ani najskúsenejší cestovatelia.

Turisti sú často obľúbeným objektom pozornosti pouličných zlodejov a ďalších druhov vypočítavých podvodníkov. Obvykle sa totiž pohybujú v novom a neznámom prostredí, pričom nie sú dostatočne oboznámení s miestnymi zvykmi a spôsobom života. Navyše nie je výnimkou, že pri sebe nosia vysoké sumy hotovosti. Dokonca aj tí najskúsenejší cestovatelia sa môžu dostať do situácie, z ktorej sa iba veľmi ťažko dá vyviaznuť bez materiálnej ujmy.

Analyzovali sme príspevky na cestovateľských webstránkach a turistických blogoch a následne sme zostavili zoznam najbežnejších podvodov, s ktorými sa stretnete v rôznych destináciách naprieč celým svetom.

Naučte sa rozoznávať známky pochybnej činnosti vo Vašom okolí a úspešne sa vyhnite nasledujúcim podvodom.

Dajte si pozor na neprimerane atraktívne ponuky zmenární

Zmenárne v mnohých krajinách sa rozhodli profitovať z nevedomosti turistov, ktorí nie sú oboznámení s miestnymi výmennými kurzami.

Viaceré takéto podniky sa dokonca otvorene propagujú tím, že pri zamieňaní peňazí si neúčtujú žiadne dodatočné poplatky. V niektorých prípadoch to síce môže byť pravdou, ale takíto podvodníci často zatajujú skutočnosť, že ich výmenné kurzy sú v porovnaní s oficiálnymi hodnotami niekoľkonásobne vyššie.

Keď sa Vám zdá, že ponuka zmenárne je príliš dobrá na to, aby bola legitímnou, pravdepodobne sa jedná o podvod.

Súvisiace: 6 spôsobov, pomocou ktorých ušetríte počas návštevy drahej destinácie

Kontrolujte peniaze, ktoré Vám v zmenárni vydajú

Povedzme, že ste vyhľadali zmenáreň so všeobecne prijateľným výmenným kurzom a rozhodli ste sa zameniť si svoje peniaze za lokálnu menu. Ešte aj v tomto momente Vám však hrozí riziko. Ďalší populárny podvod sa totiž odohráva bezprostredne po tom, ako posuniete svoju hotovosť zamestnancovi zmenárne popod ochranné plexisklo. V niektorých prípadoch sa môže stať, že Vám vydá falošné bankovky. Inokedy jednoducho obdržíte menšiu sumu, akú ste očakávali. Pred odchodom zo zmenárne by ste si preto mali poriadne prepočítať nadobudnuté peniaze, prípadne skontrolovať ich pravosť.

Majte na pamäti, že banky a bankomaty obvykle ponúkajú omnoho výhodnejšie konverzné kurzy ako nezávislé stánky a zmenárne. Dobre preto zvážte, či Vám stres a potenciálna strata peňazí stojí za to.

Vždy trvajte na používaní taxametra

V niektorých krajinách pôsobia taxikári, ktorí sa budú chcieť obohatiť na Váš úkor hneď, keď si uvedomia, že narazili na turistu. Niektorí z nich sa budú snažiť vyjednávať o cene jazdy ešte predtým, ako sa s nimi vydáte na cestu do svojej destinácie. V takomto prípade Vám však nepochybne navrhnú cenu, ktorá bude v konečnom dôsledku omnoho vyššia ako za bežných okolností.

Vyhnúť sa tomuto typu podvodu však našťastie nie je náročné. Vždy by ste totiž mali trvať na tom, aby taxikár na začiatku cesty zapol taxameter svojho vozidla. Ak odmietne, nájdite si radšej iný spôsob dopravy.

Majte sa na pozore v prípade, že Vám taxikár navrhne nový cieľ

Ďalší podvod spojený s taxislužbou sa často vyskytuje napríklad na území Thajska a Indie. Taxikár bude v rámci tejto schémy síce súhlasiť s tým, že Vás vezme na Vami zvolené miesto, avšak cestou sa rozhodne spraviť neočakávanú zastávku – či už v klenotníctve, holičstve alebo v inom podniku, s ktorým má uzavretú pochybnú dohodu.

Pravdepodobne sa mu nepodarí prinútiť Vás kúpiť si niečo v tomto podniku, ale takýto zážitok nebude príjemným pre žiadnu zo zúčastnených strán. Od začiatku cesty by ste preto mali trvať na tom, aby taxikár zamieril priamo do Vami zvolenej destinácie.

 

Neprijímajte dary od cudzincov

Jeden z najčastejších podvodov, s ktorým sa môžete stretnúť snáď kdekoľvek na svete, zahŕňa falošných budhistických mníchov. Tí sa k Vám väčšinou nenápadne priblížia a ponúknu Vám dar v podobe korálkového náramku či ozdobného medailónu. Keď sa však konečne rozhodnete tento „dar“ prijať, agresívnym spôsobom si od Vás začnú pýtať peniaze. To môže vyústiť do skutočne nepríjemných situácií.

Denník The New York Times hovorí o tom, že tento druh podvodu sa Vám môže prihodiť kdekoľvek od New Yorku až po Nepál a zneužíva dobré úmysly ľudí, ktorí sa snažia prejaviť rešpekt iným náboženstvám.

Vyvarujte sa ľudí, ktorí predstierajú hluchotu a žiadajú o peniaze

Na území Európy sa obzvlášť vysokej popularite teší podvod, v rámci ktorého jednotlivec či skupina ľudí predstiera hluchotu či nemotu. V mnohých prípadoch sa jedná dokonca o deti, ktoré Vám začnú strkať pod nos formulár žiadajúci o Vaše osobné údaje a nakoniec od Vás agresívnym spôsobom začnú pýtať peniaze.

Prinajlepšom sa takto ocitnete iba v nepríjemnej situácii. V tom horšom prípade sa však môžete stať obeťou krádeže, keďže takáto skupina podvodníkov Vás obkľúči a rozptýli, kým niektorí jej členovia sa pokúsia získať obsah Vašich vreciek. Kanál na portáli YouTube s názvom Honest Guide však zistil, že podvodníci v drvivej väčšine prípadov nie sú vôbec hluchí ani nemí.

Nenechajte sa oklamať príbehom o stratenom prsteni

Podvod spojený so „strateným prsteňom“ je obzvlášť populárny v turisticky vyhľadávanom Paríži. Jedná sa o to, že podvodník Vás osloví s prsteňom v ruke a tvrdí, že na vlastné oči videl, ako Vám tento šperk vypadol na zem. Keď však začnete namietať, že prsteň nie je Váš, podvodník začne trvať na tom, aby ste si ho nechali. Keď prijmete túto ponuku, táto osoba sa Vám zdôverí so svojou biednou finančnou situáciou a začne od Vás žiadať peniaze. Protiargumentom podvodníka bude skutočnosť, že Vám predsa iba pred chvíľou „dal“ prsteň úplne zadarmo.

Portál Corporate Travel Safety nazýva príbeh o stratenom prsteni ako „jeden z najstarších a najpopulárnejších podvodov na turistoch v uliciach Paríža“. Keď sa ocitnete v podobnej situácii, neoblomne odmietnite prijať prsteň a radšej odkráčajte.

Dajte si pozor na vreckových zlodejov a ľudí, ktorí Vás pred nimi varujú

Vreckový zlodej pri práci.

Turisti pohybujúci sa v neznámom prostredí by si mali dávať mimoriadny pozor na vreckových zlodejov.

Tohto sú si však vedomí aj samotní podvodníci a preto sa niekedy postavia na vysoko frekventované miesto – zastávky mestskej hromadnej dopravy alebo turistické destinácie – a sami varujú cestovateľov pred takzvanými vreckármi.

Oslovení turisti si po takomto varovaní väčšinou skontrolujú svoje vrecká a cennosti. Nepochybne sa upokoja, keď zistia, že im nič nebolo odcudzené. Takýmto spôsobom však iba upozornia zlodejov na to, kde skrývajú predmety hodné krádeže.

Súvisiace: 10 najlepších destinácií pre ľudí, ktorí cestujú sami

Neverte nikomu, kto Vás zašpiní kečupom

Rutinnou stratégiou pouličných podvodníkov je zdanlivá nehoda, pri ktorej na Vás „náhodne“ zaútočia kečupom či horčicou zo svojho pokrmu a následne sa nemotorne snažia očistiť Váš odev.

Portál Travel + Leisure však vysvetľuje, že celé toto divadlo je iba rozptýlením a v priebehu vzniknutej situácie sa k Vám priblíži komplic tohto nešikovníka a pokúsi sa odcudziť Vám obsah vreciek alebo priamo Vašu batožinu. Alternatívne stratégie tohto typu zahŕňajú podvodníkov, ktorí do Vás „náhodou“ narazia a rozsypú okolo seba hŕbu papierov, prípadne Vám dokonca nechajú postrážiť svoje dieťa.

Zdroj: LATimes, TheIndependent

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.