Prehľad správ týchto dní: miliardári schovávajú seba a svoje rodiny v luxusných bunkroch a prepúšťajú stovky pracovníkov s minimálnym upozornením. Sťahujú sa do ústrania v časoch, keď sa my ostatní snažíme čeliť súčasnej pandémii. Prevaha týchto negatívnych príbehov by skutočne nemala nikoho prekvapiť. Dramatické správy predávajú. Zdá sa, že dobré správy a pozitívnejšie príbehy nevytvárajú rovnakú odozvu. Táto perspektíva môže viesť k deprimujúcemu pesimizmu.
V skutočnosti existuje veľa ľudí, ktorí robia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli ostatným v tejto kríze. Patria sem každodenní hrdinovia, ako sú lekári a zdravotné sestry, ktorí riskujú život pri liečbe nakazených. Zahŕňa to pracovníkov v obchodoch s potravinami a lekárnikov, ktorí sa vystavujú riziku, aby zabezpečili, že ich zákazníci nebudú hladní a dostanú lieky, ako aj rodičov, ktorí sa snažia vymyslieť, ako pracovať a zároveň vzdelávať z domu svoje deti. Patria sem aj niektorí miliardári, ktorí neutekajú, ale radšej sa rozhodnú robiť, čo môžu, aby pomohli v boji proti pandémii. Tu je niekoľko privilegovaných ľudí, ktorí v tomto období krízy skutočne robia zmeny tým, že svoje peniaze umiestnia tam, kde je to potrebné, a zintenzívňujú toľko potrebnú podporu pre svoje firmy, spoločnosť a svet.
James Dyson
James Dyson, britský vynálezca a predseda spoločnosti Dyson, je známy svojím vývojom vylepšených verzií niektorých obľúbených spotrebiteľských výrobkov. Medzi produkty spoločnosti patrí elegantný sušič vlasov, čističe vzduchu a vysávače. Nedávno sa Dyson zaviazal, že vybavenie jeho spoločnosti a jeho zamestnancov poskytne Spojenému kráľovstvu v boji s koronavírusom. Na objednávku britskej vlády vyrobia 15 000 plúcnych ventilátorov. Ventilátory patria medzi najdôležitejšie prístroje na celom svete, pretože choroba spôsobená novým koronavírusom s označením COVID-19 u niektorých pacientov spôsobuje zápal pľúc a akútny respiračný syndróm. Spoločnosť bude vyrábať tieto ventilátory podľa Dysonovho nového návrhu.
Jack Ma
Jack Ma je najbohatším človekom Číny a zakladateľom medzinárodného technologického konglomerátu – Alibaba Group. Po tom, ako Rusko vo februári zásobovalo Čínu, im Jack Ma oplatil láskavosť tým, že zaslal ruskej armáde viac ako 1 milión rúšok a 200 000 testov na koronavírus. Ma tiež daroval rúška a testy na koronavírus iným krajinám vrátane Rwandy, Japonska, Južnej Kórey, Iránu a USA.
Elon Musk
Tesla v polovici marca okrem dôležitých častí svojho dodávateľského reťazca zatvorila aj svoje výrobné závody v Buffale v štáte New York a v meste Fremont v štáte Kalifornia, v snahe obmedziť prenos choroby a udržať svojich zamestnancov v bezpečí. O týždeň neskôr sa generálny riaditeľ Elon Musk verejne zaviazal, že otvorí megatováreň v Buffale, kde sa budú vyrábať pľúcne ventilátory.
Steve a Connie Ballmer
Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft a majiteľ basketbalového klubu Los Angeles Clippers, Steve Ballmer a jeho manželka, venujú 25 miliónov dolárov, aby pomohli zmierniť už aj tak veľký sociálnoekonomický dopad pandémie. Peniaze budú darované prostredníctvom filantropickej nadácie tohto páru s názvom Ballmer Group a budú pridelené rôznym komunitám a organizáciám v Seattli, Los Angeles a Michigane. Celková suma zahŕňa aj 10 miliónov dolárov vyčlenených pre Washingtonskú univerzitu na pomoc s vývojom vakcín proti koronavírusu.
Marc Benioff
8 step to address this crisis:
1. Stay home. All citizens stay home for 20 day national lock down, review every 5 days for extension.
2. Buy masks. Establish supply chain management system and hierarchy for PPE and make a direct nation state request.— Marc Benioff (@Benioff) March 25, 2020
Marc Benioff, generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce na Twitter napísal osembodový plán riešenia pandémie. Jeho odporúčania zahŕňali riešenie kritického nedostatku osobných ochranných prostriedkov a ventilátorov, urýchlenie výroby terapeutických liekov a vakcín a zvýšenie testovania. Plán takisto zahŕňal výzvu všetkým generálnym riaditeľom, aby 90 dní nikoho neprepúšťali. Nasledujúci deň Benioff potvrdil, že má v úmysle dodržať to, čo sľúbil. Spoločnosť Salesforce nebude v nasledujúcich troch mesiacoch výrazne prepúšťať svojich zamestnancov, ktorých má až 50 000. Uviedol tiež, že spoločnosť bude naďalej vyplácať mzdy všetkým svojim zamestnancom, zatiaľ čo jej kancelárie zostanú zatvorené.
Bill Gates
Bill Gates prostredníctvom svojej nadácie vyčlenil 50 miliónov dolárov na svoj terapeutický urýchľovač liečby vírusu COVID-19, ktorý skúma potenciálne antivírusové lieky, ktoré by mohli pomôcť v boji proti tejto chorobe a jej šíreniu. Peniaze poskytne príjemcom, dvanástim farmaceutickým a biotechnologickým spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú vývojom vakcín, pod jednou podmienkou. Príjemcovia musia súhlasiť s tým, že výsledná vakcína bude cenovo dostupná a prístupná všetkým.
Mark Zuckerberg a Priscilla Chen
Generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chen, namiesto vytvorenia vlastnej nadácie, ktorá by financovala boj s koronavírusom, prispejú 25 miliónov dolárov do programu Gatesovho “urýchľovača” liečby vírusu COVID-19, ktorý sa zaoberá hľadaním funkčnej vakcíny a účinných spôsobov liečby. Tieto peňažné prostriedky sú súčasťou podnikového fondu zriadeného spoločnosťou Facebook pre malé podniky.
Prekážka alebo príležitosť
Niet pochýb o tom, že súčasná kríza v oblasti verejného zdravia vyvolala chaos v čoraz chaotickejšom svete. Obchodné a ekonomické záujmy samozrejme nie sú také dôležité ako životy ľudí. Svet podnikania môže a snaží sa zabezpečiť živobytie a život pre ľudí. Platiť a zamestnávať pracovníkov znamená, že si zachovávajú prístup k zdravotnej starostlivosti a životným potrebám. To znamená, že je pre nás všetkých lepšie nájsť útočisko v našich domovoch, a vydržať, kým pandémia neprejde. Tým, že na plnenie svojich sľubov využívajú svoje peniaze, títo miliardári dokazujú, že je možné konať dobro aj počas pandémie.
Zdroj: Entrepreneur