Úspech spoločnosti Alibaba stojí za zrodom aspoň desiatich miliardárov

Jack Ma.

Jack Ma pred dvoma desaťročiami založil najväčšiu čínsku spoločnosť, ktorá podniká v oblasti predaja produktov na internete. Jej úspech mu priniesol majetok v hodnote $ 47,6 miliardy. Treba tiež poznamenať, že spolu s ním sa na výslnie dostali aj prinajmenšom desiati ďalší jedinci, ktorých majetok sa vďaka internetovej spoločnosti navýšil o miliardy dolárov. Súhrnne zarobili takmer $100 miliárd.

Ma a jeho spoločnosť Alibaba Group Holding buď priamo investuje, alebo nadväzuje partnerstvá s ďalšími firmami, ktoré poskytujú služby pre jeho online predajnú platformu. Spolupráca často zahŕňa všetko, počnúc platobných systémov až po distribučné spoločnosti. Zoznam miliardárov agentúry Bloomberg, známy ako Billionaires Index uvádza, že takýmto spôsobom vznikla sieť ľudí, ktorých súhrnný majetok prekračuje hodnotu $52 miliárd. Spolu s majetkom Jacka Ma prevyšuje celkové bohatstvo tejto skupiny jedincov výšku hrubého domáceho produktu u 136 krajín na svete.

Duncan Clark, bývalý poradcom spoločnosti a autor knihy „Alibaba: The House That Jack Ma Built“, vraví: „Jack Ma je dlhodobým vizionárom. Sieť firiem, ktoré sú hybnou silou spoločnosti Alibaba, sú dielom, ktoré Jack Ma naplánoval už kedysi veľmi dávno.“

Súvisiace: Ázia má už viac miliardárov ako USA

Zúčastnení hráči svoje majetky vybudovali pomocou sektorov, ktoré priamo podporujú činnosť spoločnosti Alibaba. Jedná sa o oblasti elektronických platieb, poistenia, distribúcie a predajné spoločnosti, medzi ktoré patria napríklad siete supermarketov.

Svet Jacka Ma. Týchto desať majetkov bolo vybudovaných v rámci vzostupu spoločnosti Alibaba.

Počas tohto roka sa na scéne objavili aspoň dvaja noví miliardári zo sektora finančných technológií (FinTech), ktorí priamo spolupracujú so spoločnosťou Alibaba. Jedným z nich je Ou Yafei zo spoločnosti ZhongAn Online P&C Insurance, ktorá poskytuje zákazníkom online obchodu Taobao poistenie spätných zásielok reklamovaného tovaru. Taobao je jedným z internetových obchodov, ktorý spadá pod spoločnosť Alibaba a zákazníci si túto službu môžu aktivovať jednoduchým kliknutím na tlačidlo, ktoré sa nachádza priamo pri nákupe konkrétneho tovaru. Spoločnosť ZhongAn v septembri tohto roku, na hongkonskej burze vykonala svoju počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO). Najväčším akcionárom spoločnosti ZhongAn je firma Ant Financial. Jedným z partnerov firmy Ant Financial je Min Luo zo spoločnosti Qudian, ktorá ponúka zákazníkom úvery pri nákupoch v online obchodoch. Táto firma v októbri zrealizovala svoje IPO na burze v USA.

Šiesti noví miliardári sa objavili aj v rámci sektoru prepravy balíkov. Wang Wei, ktorý je zakladateľom najväčšej čínskej kuriérskej služby s názvom SF Express, si počas tohto roka pripísal na účet viac než $15,4 miliardy. Stalo sa tak po tom, ako sa jeho spoločnosť SF Holdings stala verejne obchodovaným podnikom na burze cenných papierov v Šen-čene.

Distribúcia tovarov

Spoločnosť SF Holdings zarábala predovšetkým distribúciou zásielok online obchodu Alibaba. Rovnakým spôsobom sa k bohatstvu dostali aj spoločnosti ZTO Express Cayman, STO Express, Yunda Holding a YTO Express Group, ktorá navyše vlastní 11% podiel v samotnej spoločnosti Alibaba. Tieto dve firmy spolupracujú aj v rámci logistickej siete s názvom Cainiao Smart Logistics Network, ktorej väčšinovým vlastníkom je spoločnosť Alibaba.

John Wu, bývalý technologický riaditeľ skupiny Alibaba a spoluzakladateľ investičnej spoločnosti a hedžového fondu v Singapure s názvom FengHe Fund Management poznamenal: „Spoločnosť Alibaba vytvorila platformu elektronického predaja, ktorá je otvoreným ekosystémom. Spája viacerých účastníkov z rôznych úrovní dodávateľského reťazca.“

Wu prirovnáva spoločnosť Alibaba k spoločnosti Tencent Hodings, ktorá je najväčším čínskym prevádzkovateľom online videohier. Spolu so spoločnosťami Alibaba a Baidu ovládajú celý technologický priemysel v Číne. Wu tvrdí: „Tencent sa spolieha na podnikanie v oblasti videohier, ktoré je založené na efektívnom dizajne a vývoji zo strany schopných inžinierov.“

Joseph Tsai je spoluzakladateľom a podpredsedom spoločnosti Alibaba. Zároveň je druhým najbohatším človekom, ktorý z tejto spoločnosti vzišiel. Index miliardárov agentúry Bloomberg uvádza, že výška jeho majetku dosahuje hodnotu $11,5 miliardy. Nedávno si kúpil podiel v newyorskom basketbalovom tíme Brooklyn Nets a predtým sa stal majiteľom lakrosového tímu v štáte Kalifornia.

Joseph Tsai.

Ant Financial

Okrem spomenutých 10 miliardárov, je spoločnosť Ant Financial zodpovedná za vzostup prinajmenšom ďalšieho tuctu bohatých ľudí. Uviedla to agentúra Bloomberg v roku 2015, kedy táto spoločnosť bola ohodnotená na $ 50 miliárd. Odvtedy sa však štruktúra akcionárov nepochybne zmenila a ich totožnosť v súčasnosti nie je známa.

Pravdepodobne sa o nej nedozvieme žiadne detaily až do okamihu, v ktorom Ant Financial uverejní svoje IPO na niektorej zo svetových búrz. To znamená, že nevieme posúdiť, koľko z jedincov spolupracujúcich s touto firmou v poslednom roku dosiahlo status miliardára. Alibaba má právo na odkup 33% spoločnosti Ant, ktorá je podľa najnovších údajov ohodnotená na $ 60 miliárd.

Jack Ma založil spoločnosť Alibaba v roku 1999 a jej hlavným sídlom sa stalo mesto Hangzhou. Spolu so spoločnosťou vzniklo partnerstvo nazvané ako „Alibaba Partnership“. Údaje z roku 2014 uvádzajú, že na tomto partnerskom vzťahu sa zúčastňujú štyria výkonní členovia firmy Ant Financial a jeden člen prepravnej spoločnosti China Smart Logistics. Všetci účastníci partnerstva vlastnia 350 miliónov akcií, ktoré majú v súčasnosti celkovú hodnotu $ 65,2 miliardy. Ma a Tsai vlastnia podiel v hodnote $ 38,9 miliardy.

Súvisiace: 2 130 najbohatších obyvateľov Číny vlastní majetok v hodnote HDP Británie

Hovorca spoločností Alibaba a Ant Financial sa odmietol vyjadriť k zhromažďovaniu bohatstva svojich zamestnávateľov. Rovnaký postoj zaujali aj zástupcovia spoločností YTO, STO, Yunda, SF Express, ZhongAn a Qudian. Christian Arnell zo spoločnosti ZTO povedal: „Ani jedna zo zúčastnených strán by nedokázala narastať súčasným tempom, keby nemala možnosť opierať sa o svojich partnerov.“

Spoločný úspech

Rob Sanderson, výkonný riaditeľ spoločnosti MKM Partners v Stanforde, štáte Connecticut, v e-maile napísal: „Spoločnosť sa často uisťuje v tom, aby všetky jej pobočky a partneri mali rovnakú motiváciu na dosahovanie spoločného úspechu. Obrovské rozmery ekosystému v rámci internetového predaja spôsobujú, že ak sa konkrétnemu podnikaniu darí, má potenciál stať sa skutočne veľkou spoločnosťou. Všetci jednotlivci napojení na túto spoločnosť sa následne stávajú veľmi bohatými.“

Populárne predajné stránky Tmall a Taobao, ktoré prevádzkuje spoločnosť Alibaba spôsobili, že Čína sa stala najväčším svetovým trhom elektronického obchodu. Čo sa týka trhovej hodnoty, Alibaba je plnohodnotným konkurentom spoločnosti Amazon. Takzvaný „Singles’ Day“ (Sviatok nezadaných) je v Číne propagovaný ako nákupný deň najväčších zliav a výpredajov. Každoročne sa koná 11. novembra a minulý rok dokonca prekonal predaje Amazonu počas dní „Black Friday“ (Čierny piatok) a „Cyber Monday“ (Kybernetický pondelok). Tohtoročný Sviatok nezadaných bol v porovnaní s minulým rokom úspešnejší až o 40%, pričom spoločnosti Alibaba priniesol zisky v hodnote viac než $ 25 miliárd.

Duncan Clark vraví: „Spoločnosti Amazon a Alibaba menia povahu internetového nakupovania, médií a ďalších oblastí moderného života. Jack Ma sa však riadi intuíciou pre podnikanie, ktorú získal v časoch, keď bol pouličným predajcom. Jeff Bezos vyštudoval školu v Princetone, pracoval na Wall Street a predaju kníh sa venoval na základe analýzy trhu. Jack Ma je poháňaný prirodzeným talentom, nie analytickými metódami.“

Rozsah podnikania spoločnosti Alibaba v rámci jednotlivých sektorov.

Čínski zákazníci v internetových obchodoch, počas každého uplynulého roka v priemere minuli 11 404 juanov ($1 718). Analytická spoločnosť iResearch predpovedá, že táto hodnota sa do roku 2019 zvýši o 17%. Spoločnosť Goldman Sachs zase tvrdí, že čínsky trh v rámci online obchodu sa do roku 2020 takmer zdvojnásobí a dosiahne hodnotu $ 1,7 bilióna. Dôvodom je zvyšovanie životného štandardu spotrebiteľov v Číne a dopyt po čoraz kvalitnejších výrobkoch.

Jack Ma sa medzitým vyjadril, že aj naďalej sa bude snažiť byť hybnou silou inovácie. Povedal: „Nechcem, aby sa z našej spoločnosti stal stroj na peniaze. Naším cieľom by mala byť propagácia inovatívneho myslenia a pokroku v tomto storočí.“

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.