Vzostup udržateľnej architektúry v luxusných nehnuteľnostiach

Nárast spoločensky uvedomelých zainteresovaných strán v oblasti luxusných nehnuteľností posunul definíciu luxusného života z viditeľne extravagantnej na jedinečnú cestu inovatívneho, ​​kultúrne relevantného a premysleného dizajnu. Tento trend je čoraz výraznejší aj v súčasnej architektúre v Indii.

Rozširujúca sa skupina progresívnych projektantov, architektov a majiteľov domov, odsudzuje myšlienku oslepujúceho bohatstva ako sú napríklad dovážané materiály, impozantné stavebné prvky a pestované záhrady. Tento nový experimentálny a progresívny štýl práce uprednostňuje použitie miestnych materiálov za pomoci lokálnych remeselníkov novovymyslenými spôsobmi. Príkladom je umiestnenie červených tehál z Mangaloreanu v sochárskom formáte na vytvorenie textúrovaných, geometrických stien alebo experimentovanie s procesom liatia betónových podláh pre vytvorenie mozaikových prvkov z bronzu a skla.

Miestne materiály a procesy sa rozširujú, aby nimi dokázali vytvoriť pozoruhodné priestory, ktoré sú zároveň ohľaduplné k životnému prostrediu a miestnym komunitám. Táto inovácia testuje vznešenejšie princípy luxusného remeselného spracovania a odborných znalostí a zároveň vytvára úplne nový formát luxusného života.

Pohlcujúce a na mieru vytvárané priestory, prihliadajúce na sociálnu a environmentálnu citlivosť, čerpajú z historicky vplyvných „zelených architektov“, ako sú Renzo Piano, Frank Lloyd Wright a Geoffrey Bawa. Títo veľkí géniovia boli medzi prvými, ktorí hľadali harmóniu medzi ľudským rozvojom a okolitou krajinou.

Uznávaná budova od Renza Piana, Kalifornská akadémia vied v San Franciscu, zahŕňa 2,5-akrovú „živú“ zelenú strechu, ktorá pôsobí proti skleníkovému efektu a každý rok zhromaždí 2 milióny galónov dažďovej vody. Filozofia organickej architektúry Franka Lloyda Wrighta je stelesnená renomovanou rezidenciou „Fallingwater“, ktorá obratne spája kontúry a materiálnu paletu prírodného vodopádu. Obzvlášť dôležitou inšpiráciou pre architektúru na indických pobrežiach je tropický modernizmus Geoffreyho Bawu a jeho dôraz na prechody z exteriéru do interiéru a naopak.

Ich práca je zapamätaniahodná nielen pre svoju ďalekosiahlu vynaliezavosť, ale značí aj to, že aspiračný rozvoj si môže dovoliť privilégium takéhoto rýchleho pokroku. Architekti a dizajnéri môžu byť priekopníkmi experimentovania, môžu stimulovať inovácie a ovplyvňovať budúcnosť dizajnu.

Takýto prístup, podobne ako vznikajúce nápady na indickom trhu s luxusnými nehnuteľnosťami, umožnila prebiehajúca aliancia medzi projektantmi, architektmi, dizajnérmi a konečným spotrebiteľom. Táto spoločná koalícia je nevyhnutná pri zavádzaní najlepších postupov, vďaka ktorým sa ekologické vlastnost ako sú strechy na zachytávanie dažďovej vody, solárne panely a mikroklíma, stanú bežným príslušenstvom v ďalších rezidenciách, komerčných budovách a verejných priestoroch.

Náročný kupujúci mal vždy možnosť vlastniť exkluzívny a výnimočný domov, ktorý bol definovaný všetkým tým žiarivým pôvabom v dovážaných tradičných doplnkoch a plyšových materiáloch. V súčasnosti si môže vysoko informovaný a náročný kupujúci vybrať bývanie, ktoré je prirodzene štruktúrované tak, aby umožňovalo sebavedomé živobytie. Tieto domy majú v záhrade domorodé rastliny. Na terénne úpravy využívajú recyklovanú dažďovú vodu. Zahŕňajú tiež vnútorné nádvoria, ktoré majú zabrániť výrubu stromov a smerovať prirodzené svetlo pre zníženie nákladov na energiu.

Príčinou tohto pokračujúceho prechodu od bežného luxusu k uvedomelému, je dôležitá otázka: Je luxusný život definovaný výdavkami alebo skúsenosťami? Stále viac a viac sa nám ako správna javí druhá možnosť. Remeselníci popri svojom vytváraní umenia sledujú spôsob samotnej interakcie ľudí s priestorom okolo nich. A pretože tieto interakcie začínajú brať zodpovednosť za životné prostredie a spoločenstvá ovplyvnené rozvojom, samotné priestory sa začínajú transformovať.

Stojíme na križovatke trhu rôznych zainteresovaných strán – kupujúcich, architektov, dizajnérov, projektantov, spisovateľov a aktivistov a môžeme sa pripojiť k rastúcej skupine ľudí s pokrokovým myslením, ktorá bude formovať podpis indickej uvedomelej a luxusnej architektúry. A keďže diskusie o sociálnej a environmentálnej udržateľnosti sú vo všetkých odvetviach stále hlasnejšie, musí priemysel predstavujúci základný kameň ľudského rozvoja viesť dialóg smerom k strategickým a rozsiahlym zmenám.

Zdroj: BusinessWorld

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.