Uznávané architektonické a dizajnérske štúdiá Zaha Hadid Architects a A-Lab v súčasnosti zostavujú návrh dvoch nových staníc metra pre hlavné mesto Nórska, Oslo. Jedinečný projekt je inšpirovaný zamrznutou krajinou polárnych regiónov a predstavuje najnovšiu developerskú senzáciu škandinávskej metropoly.
Linka metra s názvom Fornebubanen bude po dokončení reprezentovať podzemnú trasu s dĺžkou približne osem kilometrov, ktorá bude spájať novú štvrť na polostrove Fornebu so samotným centrom mesta Oslo.
Súvisiace: Agentúra Zaha Hadid Architects zmení výzor najväčšieho ruského prístavu
Popredná londýnska architektonická kancelária Zaha Hadid Architects (ZHA) a agentúra A-Lab sídliaca v Osle sa stali víťazmi súťaže na návrh dvoch z celkového počtu šiestich staníc pozdĺž tejto vznikajúcej linky.

Tieto dve štúdiá tak budú zodpovedné za dizajn nových zastávok metra s názvami Fornbuporten a Fornebu Senter. Zverejnené digitálne vizualizácie projektu jasne dokladujú, že nové budovy budú nápadne odkazovať ľadovcový pôvod nórskej krajiny.
Stanica Fornebu Senter bude charakteristická kaňonovitými štruktúrami, ktorých úlohou bude usmerňovať príliv ľudí smerom dovnútra a von zo samotnej stanice – celkový dizajn tak bude už na prvý pohľad pripomínať pohoria a fjordy severskej krajiny. V bezprostrednom okolí stavby sa na úrovni ulice budú nachádzať priestranné verejné priestory, ktoré budú plynulo prechádzať do elegantných vstupných brán budovy stanice.

Stanica Fornbuporten bude naproti tomu vybavená dvojicou vstupných pavilónov, ktoré budú zakomponované do priľahlých verejných priestorov na oboch stranách stanice. Obe tieto štruktúry budú disponovať reflexnými povrchmi, ktoré sú navrhnuté tak, aby do priestoru naokolo odrážali celé farebné spektrum slnečných lúčov.
Severný vchod sa bude nachádzať v blízkosti ortogonálneho (pravouhlého) pavilónu a námestia, zatiaľ čo z juhu sa bude do podzemnej stanice vstupovať cez oválnu dáždnikovú štruktúru postavenú uprostred parku.
Obe stanice metra budú okrem toho vybavené dynamickým osvetlením, ktoré bude meniť svoju farbu a intenzitu v závislosti od času a fázy dňa. Toto dizajnové riešenie má údajne „prispieť k celkovej pohode cestujúcich“.

Počet obyvateľov Osla síce v poslednej dobe vzrástol takmer na počet jedného milióna, ale expanzia mestskej zástavby je obmedzená chránenými biotopmi a prírodnými geografickými oblasťami Oslofjordu na juhu, ako aj okolitými horami a lesmi.
Nová mestská časť s názvom Fornebu sa aktuálne buduje na parcelách bývalého letiska a poskytne nový domov až 6 000 obyvateľom mesta. Linka Fornebubanen spojí túto oblasť s hlavným uzlom metra Majorstuen v centre Osla, pričom doprava touto linkou bude trvať necelých 12 minút.

Gianluca Racana, ktorý je riaditeľom kancelárie Zaha Hadid Architects, povedal: „Linka Fornebubanen bude pre Oslo novým kľúčovým dopravným spojom.“
Geir Haaversen, zakladateľ spoločnosti A-Lab, k tomu dodal: „Obyvatelia Osla už dlho čakali na novú štvrť, ktorou súčasťou je linka Fornebubanen. Dizajn vznikajúcich staníc metra bude vo veľkej miere ovplyvňovať rozvoj okolitých obytných lokalít.“

Na polostrove Fornebu však v súčasnosti vzniká aj zástup ďalších pozoruhodných budov. Jednou z nich je napríklad New Aquarium. Jedná sa o projekt londýnskeho štúdia Haptic, ktorý je príznačný vlnitou kupolou korunujúcou strechu budovy.
Súvisiace: Agentúra Zaha Hadid Architects zverejnila video futuristického výskumného strediska v Rijáde
Spoločnosť Haptic je okrem toho zodpovedná aj za návrh nového trvalo udržateľného letiska pre Oslo, pričom v rámci tejto iniciatívy spolupracuje s architektonickou skupinou Nordic Office of Architecture so sídlom v hlavnom meste. Údajne sa bude jednať o „najväčšie letisko na svete“ a jeho dokončenie je plánované na rok 2020.
Výstavba linky metra Fornebubanen sa spustí v roku 2020, pričom finalizácie projektu by sme sa mali dočkať v priebehu roka 2025.
Zdroj: ArchPaper, CityLab