Zápis na zoznam najbohatších ľudí magazínu Forbes pre Rusov už nie je atraktívnym úspechom
Zápis do zoznamu najbohatších jedincov, ktorý zostavuje magazín Forbes, bol v minulosti univerzálnym symbolom prominentného spoločenského postavenia. Bohatí ruskí podnikatelia však v súčasnosti považujú tento úspech za neželaný. Dôvodom je skutočnosť, že americké ministerstvo financií využilo tento zoznam na spísanie čiernej listiny oligarchov, ktorí sú úzko prepojení s ruským Kremľom.
Ruský denník RBK 31. januára uviedol, že podnikatelia zahrnutí na čiernej listine prišli v priebehu 24 hodín po jej publikovaní o majetok v súhrnnej hodnote až 1,06 miliardy dolárov.
Najväčšie straty údajne zaznamenal Vagit Alekperov, majiteľ spoločnosti Lukoil. Jedná sa o najväčšiu ruskú verejne obchodovanú spoločnosť a Alekperov stratil 226 miliónov dolárov. Magazín Forbes odhaduje, že celková hodnota majetku tohto podnikateľa predstavuje viac než 14 miliárd dolárov. Denník RBK uviedol, že Roman Abramovič, majiteľ futbalového klubu Chelsea, prišiel o 60 miliónov dolárov. Okrem toho však disponuje bohatstvom v hodnote približne 9 miliárd dolárov.
Súvisiace: Ako jedna z najbohatších amerických dynastií stratila celý svoj majetok
Nikolaj Mazurin, hlavný editor ruského vydania časopisu Forbes, napísal: „Rebríček magazínu Forbes sa zmenil zo zoznamu prestíže na zoznam ‚toxicity‘.“ Ďalej uviedol, že mnohí ruskí podnikatelia v minulosti ochotne poskytovali magazínu rozhovory a vyjadrenia. V súčasnosti zaujímajú k médiu nevrlý postoj.

Americké ministerstvo financií magazínu Forbes potvrdilo, že pri zostavovaní čiernej listiny ruských oligarchov využilo údaje zverejnené v rebríčku. Je však pravdou, že nie všetci jednotlivci zahrnutí v listine budú čeliť okamžitým sankciám, medzi ktoré môže patriť zamietnutie žiadosti o víza alebo zmrazenie aktív v zahraničí. Mnohí z podozrivých hráčov sa však budú takmer s istotou stretávať s problémami pri jednaní s americkými a európskymi bankami.
Mazurin potvrdil, že viacerých ľudí zahrnutých na čiernej listine v žiadnom prípade nemožno označiť za oligarchov napojených na Kremeľ. Radí sa medzi nich napríklad Arkady Volozh, zakladateľ a generálny riaditeľ internetového vyhľadávača Yandex, alebo Valentin Gapontsev. Ten je v súčasnosti americkým občanom a jeho spoločnosť IPG Photonics sa venuje vývoju optických a laserových technológií.
Denník RBK vyhlásil, že je náročné posúdiť skutočný dopad zverejnenia čiernej listiny na majetky ruských prominentov. Niektorí s nich totiž zaznamenali výrazný nárast svojho bohatstva. Ališer Usmanov, ktorý vlastní významný podiel vo futbalovom klube Arsenal, vykázal po zverejnení listiny nárast vlastného majetku až o 16 miliónov dolárov.
Súvisiace: Vrchné 1% – demokracia či oligarchia?
Denník RBK posudzoval finančné straty oligarchov na základe údajov magazínu Forbes, ktorý v reálnom čase monitoruje vývoj hodnoty akcií naviazaných na verejný akciový trh.
Britský denník The Guardian 30. januára uviedol, že čierna listina ruských oligarchov bola zostavená americkými vládnymi agentúrami. Následne však bola zamietnutá, revidovaná a doplnená súhrnnými údajmi prameniacimi z prieskumu magazínu Forbes.
Zdroj: TheGuardian