Zažite vzrušujúci výlet do luxusného rezortu na Madagaskare

Úžasná príroda Madagaskaru.

Keď sme po prvýkrát vkročili do džungle na ostrove Madagaskar, vlhký vzduch nad hlavami nám v pravidelných intervaloch pretínala vrtuľa helikoptéry. Rytmický zvuk rotora doliehal na naše ušné bubienky a bez ostychu krájal pokojné ticho okolitého pralesa. Nedá sa povedať, že náš príchod bol taký nenápadný, ako by si vyžadovala dôsledná príprava na výpravu za lemurmi. Na druhej strane bol však o to pôsobivejší. Už po prvých krokoch sme si uvedomili, že nás obklopuje pozoruhodne rozsiahla škála odtieňov zelenej farby, z ktorých niektoré sme dokonca ešte nikdy nevideli. Od smaragdovo zelených listov až po nenápadný zelený nádych rôznych druhov machov. V tej chvíli na seba znovu upozornil zavíjajúci vrtuľník, ktorý sa začal dvíhať k oblohe. Inštinktívne sme sa prikrčili bližšie k zemi, ale rozbehnutá vrtuľa nebrala ohľad na vrcholky paliem a obrovských papradí, ktoré sa divoko zmietali vo vzdušnom víre.

Čoskoro sme sa ocitli uprostred exotického lesa, ktorý so zatajeným dychom očakával náš ďalší ťah. Zamerali sme sa na cestičku vlniacu sa medzi kmeňmi majestátnych stromov a rýchlym krokom sme nasledovali vodcu našej skupiny. Bol ním Simon Andrianiaina, ktorý je v súčasnosti hlavným sprievodcom nedávno otvoreného madagaskarského rezortu s názvom Time + Tide Miavana. Potvrdil nám, že v predchádzajúci deň práve na tejto trase spozoroval lemura, ktorý sa ukrýval v spleti lián a prerastenej vegetácie. Tieto hanblivé tvory s veľkými očami sú endemitmi ostrova pri pobreží južnej Afriky, čo znamená, že sa nevyskytujú nikde inde na svete. Táto skutočnosť je dôsledkom oddelenia sa Madagaskaru od superkontinentu s názvom Gondwana pred viac než 160 miliónmi rokov. Tieto primáty nemajú na ostrove žiadnych prirodzených predátorov, vďaka čomu boli schopné osídliť takmer každú etáž exotického pralesa. Madagaskar je domovom 33 jedinečných druhov lemurov. Patrí medzi ne najmenší druh známy ako Maki trpasličí, ktorý meria bez chvosta iba 11 centimetrov, pričom najväčší druh Indri indri môže dorastať až do dĺžky 80 centimetrov. Andrianiaina nás však napriek tomu varoval, že spozorovať tieto živočíchy v košatých korunách miestnych stromov je pomerne náročné.

Súvisiace: Belize už navštevujú turisti aj pre luxusné rezorty a pláže

Náš sprievodca sa následne vnoril do hustého porastu, ktorému dominoval tropický strom známy ako kanárium (Canarium ovatum). Ešte predtým však stihol poznamenať: „Máme veľkú šancu, že dnes nejakého zbadáme. No tieto tvory sú veľmi tajnostkárske a rýchle.“ On sám však pôsobil dojmom, že pozná každý meter okolitej džungle. Rýchlo sme ho nasledovali, kráčali sme v jeho šľapajach a napodobňovali sme každý jeho pohyb, ktorým sa vyhýbal konárom a ostrým čepeliam listov. Keď sme o chvíľu začuli zvieracie zvuky, Andrianiaina zrýchlil tempo a my sme sa rozbehli za ním. Keď sme však prišli na miesto, odkiaľ sme iba pred niekoľkými okamihmi počuli výkriky primátov, našli sme iba prázdne konáre a listy tancujúce v teplom vánku.

Ohromná príroda Madagaskaru je domovom viacerých vzácnych druhov, medzi ktoré patrí aj takzvaný Sifaka malý (Propithecus verreauxi).

Keby ste boli účastníkmi akéhokoľvek iného safari, neúspešné pozorovanie vášho objektu by ste považovali za absolútne zlyhanie. Na Madagaskare to však pravdepodobne neplatí, pretože na každom kroku máte možnosť zažiť jedinečnú príležitosť. Tyrkysová voda a jagavý piesok poskytujú prinajmenšom rovnako pútavý zážitok ako stretnutie s lemurom či chameleónom.

Tento ostrov sa veľkosťou podobá Keni a ukrýva jedinečnú kombináciu vzácnych druhov živočíchov, úžasnej džungle, majestátnych pohorí a panenských pláží. Vystupuje v úlohe prírodného laboratória, ihriska pre dobrodruhov a zároveň nepoškvrneného raja. Odkedy bola spustená prevádzka súkromného dovolenkového rezortu Miavana na súostroví Nosy Ankao, ktoré sa nachádza neďaleko pobrežia hlavného ostrova, Madagaskar sa stal aj novou luxusnou destináciou.

Rezort Time + Tide Miavana sa nachádza na súostroví Nosy Ankao a ponúka hosťom na výber zo 14 plážových domov.

Rezort Miavana po prvýkrát otvoril svoje brány verejnosti už v priebehu mája minulého roku. Zahŕňa areál s celkovou rozlohou 1 011 hektárov, v rámci ktorého sa nachádza 14 dovolenkových domčekov a takmer päť kilometrov dlhá súkromná pláž s nádhernou zátokou. Ubytovacie priestory predstavujú kombináciu kovu a kameňa, presklených stien a sviežich interiérov ladených do odtieňov modrej a bielej.

Vo výbave jednotlivých domov nechýbajú priestranné terasy a súkromné bazény, z ktorých môžete vykročiť priamo na horúci piesok. Súčasťou areálu rezortu sú tri reštaurácie, tá na pláži sa špecializuje na dokonalú pizzu. Svoj čas na ostrove môžete tráviť aj v strešnom bare či vínnej pivnici. K dispozícii budete mať navyše aj dva päťmiestne ľahké vrtuľníky modelu Robinson R66, ktoré sú farebne zladené k vnútorným priestorom rezortu. Keď sa budete prechádzať medzi bazénom na pláži, barom a Vašou vilou, veľmi rýchlo nadobudnete pocit, že sa možno skutočne nachádzate v poprednom rezorte na Maldivách či Seychelách. Prírodná utópia na Madagaskare Vás totiž okrem najvzácnejších druhov rastlinstva a živočíšstva prekvapí aj mimoriadne luxusným zariadením a prvotriednymi službami.

Interiér luxusného dovolenkového rezortu.

Služby rezortu sa však nezameriavajú výhradne na komfort a luxus v rámci jeho areálu. Nenechajte si ujsť návštevu malého múzea s názvom „Cabinet de Curiosites“. Nájdete tu totiž mnohé unikátne artefakty tropického ostrova, medzi ktoré sa radí napríklad gigantické vajce dávno vyhynutého Vurona obrieho, nazývaného aj ako sloní vták. Múzeum Vám však okrem prehliadky stálej expozície môže sprostredkovať aj celodennú exkurziu na ostrov Manamphao, kde si budete môcť vyskúšať lov rýb z druhu Kranasov modroplutvých (Caranx melampygus), alebo sledovať hniezdiace zvyky tropických korytnačiek.

Samozrejme sa môžete rozhodnúť aj pre dobrodružstvo v podobe safari, ktoré Vás zavedie do útrob ostrovnej džungle. Hľadať a sledovať plaché tvory prekvitajúceho pralesa je jedným z najúžasnejších zážitkov v ponuke Madagaskaru.

Pohľad z helikoptéry na rezort Time + Tide Miavana.

Aj naša výprava za lemurmi bola nakoniec úspešná. Andrianiaina nás ešte nejaký čas sprevádzal hustou vegetáciou džungle a striedavo stúpajúcim a klesajúcim terénom. Čoskoro však zmeravel a s nadšením v očiach nás nasmeroval k mimoriadne strmému svahu. Štverali sme sa takmer štvornožky, využívali sme oporu obrovských balvanov a tenkých kmeňov drevnatejúcich rastlín. Stálo to však za to, pretože na vrchole svahu sme sa dočkali svojej trofeje.

Súvisiace: 5 populárnych destinácií v Karibiku a ako ich nahradiť

Na jednom z konárov tam sedel kriticky ohrozený druh lemura známy ako Sifaka malý. Je charakteristický prenikavo oranžovým až zlatistým sfarbením srsti, čiernou tvárou a veľkými oranžovými očami, ktoré dodávajú tomuto obyvateľovi najvyšších korún stromov konštantne prekvapený výraz. Za zmienku stojí aj jeho dlhý chvost, ktorý sa často vlní a ovíja okolo konárov, ako keby mal vlastné vedomie. Sifaka si tam len tak sedel a užíval si bezpečie svojho ostrova. Nakoniec sa naše pohľady stretli, všetci sme ostali v nemom úžase po dobu niekoľkých okamihov a lemur sa potom vydal vlastnou cestou. Huňatý oranžový chvost sme sledovali až kým sa nestratil v záplave zelene a ostala nám po ňom iba spomienka na jedinečný úkaz, ktorý nezažijete nikde inde na Zemi.

Zdroj: ArchitecturalDigest, CNN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.