Trend spojený s ekologickými stavbami sa v Spojených štátoch rozšíril už na začiatku 90. rokov minulého storočia. Výbor pre životné prostredie Amerického architektonického inštitútu sa v tom čase totiž vo zvýšenej miere snažil propagovať výstavbu zelených budov a zvýšiť povedomie všeobecnej verejnosti o environmentálnych otázkach spojených s mestskou architektúrou.
Americký koncil pre zelené staviteľstvo („U.S. Green Building Council; USGBC“) v priebehu roka 1996 vyvinul celosvetový certifikát známy ako Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), ktorého cieľom je znižovanie uhlíkových emisií, zníženie produkovaného objemu odpadových vôd, redukcia energetických nákladov a konštrukcia zdraviu prospešných pracovných a obytných priestorov. Mahesh Ramanujam, prezident a generálny riaditeľ organizácie USGBC, uviedol: „Zelené staviteľstvo je predovšetkým o ľuďoch. Práve v tomto princípe spočíva skutočný luxus. Naším cieľom je zvyšovanie kvality života obyvateľov miest, zlepšovanie životných podmienok celej spoločnosti a zavádzanie rovnosti medzi jej členmi.“
Tento trend sa postupne zakorenil aj na mainstreamovom trhu s nehnuteľnosťami a v súčasnosti sa projekty v súlade s certifikátom LEED realizujú v 147 krajinách po celom svete, čo predstavuje približne 1,6 milióna registrovaných alebo certifikovaných obytných jednotiek. Agentúra SmartMarket Report v priebehu roka 2016 zverejnila analytickú správu s názvom World Green Building Trends, podľa ktorej by mal iba trh so zelenými stavebnými materiálmi narásť do roku 2019 až na hodnotu 250 miliárd dolárov. Zelená architektúra sa aktuálne stáva veľmi dynamickým hnutím, ktoré si kladie za cieľ zregenerovať poškodené časti našej planéty a poskytnúť ľuďom plnohodnotné zážitky spojené s prírodou.
Nehnuteľnosti s certifikátom LEED vyžadujú omnoho menšie náklady na prevádzku – spotreba vody je v takomto prípade nižšia až o 40% a spotreba elektrickej energie klesá o 25%. Pri konštrukcií takýchto budov sa navyše vo veľkej miere uplatňujú recyklované materiály, vďaka čomu bol objem svetových skládok odpadu znížený už o pozoruhodných 80 miliónov ton materiálu.
Anne Morettiová, realitná maklérka spoločnosti Sotheby’s International Realty v New Yorku, vyhlásila: „Myslím si, že trh s nehnuteľnosťami je v súčasnosti na prahu novej éry, ktorej bude dominovať zelená architektúra. Popularita tohto trendu pramení aj z vysokej environmentálnej gramotnosti moderných spotrebiteľov a ich dopyte po energeticky efektívnych systémoch. Druhým zásadným činiteľom je neustále napredujúci pokrok súčasných technológií a ich narastajúca dostupnosť.“
Súvisiace:
Najvyšší drevený mrakodrap na svete vyrastie v Tokiu
Spojené arabské emiráty stavajú mesto budúcnosti za $354 miliónov
Developerská spoločnosť Modern Net Zero stavia v meste New York moderné obydlia, ktoré sú navrhnuté tak, aby produkovali toľko energie, koľko jej spotrebujú. Sú schopné dosahovať to vďaka LED svetelným systémom, efektívnej izolačnej technológii a vykurovacím systémom, ktoré sú založené na geotermálnej energii. Majitelia takýchto nehnuteľností ušetria na účtoch za energiu až 20 000 dolárov ročne. Developerská spoločnosť Prime Five Homes síce pôsobí na opačnom konci Spojených štátov, ale rovnaký prístup sa snaží aplikovať aj v meste Los Angeles. Do svojich projektov vo veľkej miere integruje strechy pokryté solárnymi panelmi, systémy zachytávajúce dažďovú vodu, recyklované stavebné materiály a drevené prvky.
Ramanujam potvrdil, že v súčasnosti existuje viacero trhov s nehnuteľnosťami po celom svete, ktoré zaznamenávajú mimoriadny nárast dopytu po environmentálne zameraných stavbách. Zelené domy sa v porovnaní s tradičnými konštrukciami predávajú omnoho rýchlejšie a obvykle za výrazne vyššie ceny. Táto skutočnosť spoľahlivo dokazuje, že trend zelenej architektúry prekvitá aj naďalej.
Zdroj: Interestingengineering