Značka Breguet vyrobila repliku vreckových hodiniek Winstona Churchilla

Švajčiarska hodinárska značka Breguet nedávno otvorila svoju predajňu v priestoroch newyorského hotela St. Regis. Podobne ako pri väčšine podobných významných udalostí, aj tentokrát navštívil predajňu hollywoodsky veľvyslanec tejto značky. V tomto prípade sa však nejedná o žiadnu osobu. V novootvorenom obchode bola totiž vystavená replika legendárnych vreckových hodiniek značky Breguet, ktoré boli kedysi v cenenom osobnom vlastníctve Sira Winstona Churchilla. Tentokrát boli vyrobené pre nový film „Darkest Hour“, v ktorom si zahral herec Gary Oldman a dôverne napodobňujú všetky exteriérové detaily pôvodného kúsku. Podobnosť je nanešťastie iba povrchová. Výrobca pri tomto modeli totiž neskopíroval pôvodný chronograf s minútovým opakovačom.

Pôvodné vreckové hodinky boli vyrobené v 90. rokoch 19. storočia pre Churchillovho starého otca, siedmeho Vojvodu z Marlborough, ktorého erb je vygravírovaný na zadnej strane doplnku. Hodinky neskôr získal Churchill, ktorý sa z nich tešil po väčšinu svojho dospelého života. Štýlový doplnok robil spoločnosť Churchillovi počas väčšiny jeho verejných vystúpení, vrátane prejavov v priebehu vojnových rokov. Ikonickú retiazku hodiniek je možné vidieť na mnohých jeho najznámejších portrétoch.

Značka Breguet je v súčasnosti známa niekoľkými precíznymi kópiami svojich minulých produktov. Patria medzi ne napríklad hodinky modelu No. 5 či Marie Antoinette. Oba kúsky boli zreprodukované až do najmenších detailov. Churchillovým vreckovým hodinkám sa však nedostalo toľko pozornosti, ako ďalším uvedeným modelom. Dôvodom je snáď skutočnosť, že sa jedná o filmovú rekvizitu. Je pravdou, že pôvodné hodinky sú charakteristické jedinečnými komplikáciami a úžasnou historickou hodnotou. Napriek tomu sa však nejedná o vzorovú ukážku majstrovstva značky Breguet.

Súvisiace: Investovanie do klasických hodiniek sa oplatí

Bohatstvo a prestíž hodinárskej spoločnosti začali upadať v roku 1890. Zakladateľom značky bol Abraham-Louis Breguet. Jeho vnuk predal v roku 1870 spoločnosť Edwardovi Brownovi, ktorý bol v tom čase hlavným hodinárom podniku. Jeho rodina spravovala spoločnosť v priebehu celého nasledujúceho storočia. Produkty hodinárskej spoločnosti sa po tejto transakcii výrazne odklonili od pôvodného štýlu zakladateľa a nadobudli vzhľad typický pre tradičné švajčiarske hodinky toho obdobia. Značka Breguet sa v priebehu 20. storočia stretávala s ďalšími výzvami a úspechmi.

Ikonickú historickú relikviu si môžete pozrieť v rámci expozície „Churchill War Rooms“, ktorú spravuje Imperiálne vojnové múzeum v Londýne.

Zdroj: Luxury Trine Art Magazine

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.