Čokoládu si môžete vychutnávať mnohými spôsobmi. Môžete ňou poliať zmrzlinu, posypať si dezert čokoládovými hoblinami, či bezmyšlienkovito ujedať z tabuľky jeden kúsok za druhým. Najopojnejším zážitkom je však vychutnávanie si prvotriedneho kakaa s tou správnou kombináciou najkvalitnejších ingrediencií. Tu vstupujú na scénu majstrovskí výrobcovia čokolády, medzi ktorých nepochybne patrí Nicolas Cloiseau, kreatívny riaditeľ spoločnosti La Maison du Chocolate, ktorá pozdvihuje čokoládu na jej právoplatné miesto v panteóne kulinárskych výrobkov.
Súvisiace: Luxusné bary v meste Macao miešajú nápoje s miestnymi bylinkami
Spoločnosť La Maison du Chocolat vznikla v roku 1977 ako prvá luxusná čokoládovňa v Paríži. Odvtedy sa neúnavne zameriava na neustále zdokonaľovanie rovnováhy medzi čokoládou, ovocím, koreninami a arómami. Spoločnosť založil Robert Linxe, ktorý už na začiatku svojej kariéry miešal čokoládu s čerstvou smotanou a naplnil ju svojou prvou legendárnou ovocnou náplňou. Náplň s čerstvou malinovou dužinou je dodnes známa pod názvom Salvador. Jeho druhým najvýznamnejším dielom je citrónová náplň so sviežou chuťou, známa ako Andalousie.
Nicolas Cloiseau sa stal hlavným šéfkuchárom spoločnosti La Maison du Chocolat v roku 2012. Linxe opustil tento svet o dva roky neskôr a Cloiseau sa stal zodpovedným za všetky oblasti produkcie tejto spoločnosti. Dodnes zodpovedne pokračuje v tradícií prestížnej francúzskej čokoládovne. Cloiseau vraví: „Zážitok by mal spočívať v postupnom objavovaní všetkých príchutí, ktoré by však nikdy nemali prekryť chuť samotnej čokolády. V tomto prípade je kľúčová delikátna rovnováha jednotlivých chutí, ktorú si budete užívať od prvého sústa až po posledné.“ Spoločnosť zamestnáva prinajmenšom desiatich degustátorov, ktorí posudzujú intenzitu, textúru, šťavnatosť a krémovosť každej vyrobenej čokolády. V konečnom dôsledku hodnotia dojem z toho, akú príchuť zanecháva daná čokoláda na podnebí zákazníka.
Cloiseau osobne navštevuje všetky oblasti, z ktorých jeho spoločnosť získava kakaové bôby. Stretáva a rozpráva sa tak so zamestnancami plantáží a producentmi vo Venezuele, Ekvádore, karibskej oblasti, Afrike a Madagaskare. Spoločnosť La Maison du Chocolat si následne vyberá výlučne tie najkvalitnejšie kakaové bôby a vyrába z nich svoje legendárne čokoládové polevy. Práca zamestnanca čokoládovne by sa dala prirovnať k poslaniu pivničného majstra z popredného vinárstva, ktorý trávi čas miešaním a testovaním rôznych odrôd vína. Vývoj novej čokoládovej polevy si niekedy vyžaduje viac než jeden a pol roka experimentovania. Je totiž kľúčové nájsť tú najideálnejšiu kombináciu horkosti, kyslosti a ovocnej a kvetovej intenzity. Rovnaká pozornosť pre detaily sa uplatňuje pri výbere lieskových orieškov, mandlí, vhodného ovocia, korenín a smotany, ktoré budú použité pri výrobe prvotriednych náplní praliniek a dezertov. Cloiseau vysvetľuje: „Keď tvorím nový druh sladkosti, zameriavam sa omnoho viac na charakteristiky jednotlivých chutí, než na samotný pôvod kakaa.“
Súvisiace: Bohatí prikladajú väčší význam zdanlivej „prirodzenosti“ potravín
Pri výrobe každej sladkosti sa čokoládová zmes vyleje na mramorovú pracovnú dosku, ktorá pochádza od spoločnosti Maison. Čokoláda sa následne ručne vyhladí a nareže na pláty, hrubé jeden milimeter. Potom je pokrytá ďalšou vrstvou a ozdobená špeciálnou vidličkou či iným patričným nástrojom. Toto majstrovské umenie sa v konečnom dôsledku odráža na kvalite polevy a dokonalej kombinácii textúry, arómy a chute. Keď sa zahľadíte na čokoládu pri zahryznutí do jemného smotanového povrchu, odhalí sa Vám tajomstvo pozoruhodnej umeleckej zručnosti, ktorá bola uplatnená pri výrobe každého jedného kúska.
Spoločnosť La Maison du Chocolat dnes oslavuje svoje 40. narodeniny. Pri tejto príležitosti uviedla na trh luxusnú kolekciu Grands Carrés, ktorá zahŕňa tri klasické a tri moderné kúsky čokolády. Sú uložené v na mieru vyrobených metalických krabiciach. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí druh Dentelle, ktorý sa vyznačuje chrumkavou ľahkosťou a delikátnou chuťou čistej pralinky s lieskovými orieškami. Ďalším favoritom je tmavá čokoláda Neroli, ktorej náplň Vám pripomenie arómu čerstvých kvetov pomarančovníka a sladkosť jahodového kompótu odrody Mara des Bois.
Zdroj: Gastrotraveling