
V tomto článku si povieme niečo viac o 15 najmladších miliardároch podnikajúcich v technologickom sektore. Ak vás nezaujímajú kritériá, ktoré sme použili na zaradenie miliardárov do tohto zoznamu, môžete nasledujúcu sekciu preskočiť a prejsť rovno k zoznamu.
Vďaka technologickej revolúcii a hyper-konektivite zažíva dnešný svet bezprecedentný fenomén: nástup mladých miliardárov. Pred desiatimi rokmi bolo mimoriadne vzácne nájsť mladého milionára alebo miliardára, ktorý svoj majetok získal vlastnou činnosťou. Revolúcia, ktorá sa začala v Spojených štátoch amerických, však spustila domino efekt po celom svete.
Podľa údajov spoločnosti WealthX sa miliardárom najviac darí v technologickom odvetví. Dáta naznačujú, že na svete je 143 miliardárov pôsobiacich v technologickom sektore. Priemerná hodnota ich majetku je 6 miliárd amerických dolárov. Priemerná hodnota miliardárov pôsobiacich v iných sektoroch sa pohybuje okolo 3 miliárd amerických dolárov. Čo spôsobuje takýto výrazný rozdiel? Odpoveď na túto otázku nám ponúka legendárny investor a spoluzakladateľ spoločnosti Peter Thiel vo svojej knihe “Z nuly na jednotku”. Thiel je presvedčený o tom, že technologické spoločnosti majú pred všetkými ostatnými odvetviami náskok, pretože sa technologické výrobky dajú ľahšie škálovať. Tieto spoločnosti majú taktiež vysoké ziskové marže a nízke prevádzkové náklady.
V roku 2019 spoločnosť Forbes identifikovala 71 miliardárov vo veku do 40 rokov, ktorí svoj majetok získali vlastnou činnosťou. Z týchto 71 miliardárov, podnikalo 30 v technologickom sektore, 7 v módnom a 7 obchodovalo s nehnuteľnosťami. Pri letmom pohľade na zoznam zistíte, že sa na ňom nachádzajú ľudia ako spoluzakladateľ spoločnosti Strip, John Collinson, spoluzakladateľ spoločnosti Snapchat, Evan Spiegel a zakladateľ Facebooku, Mark Zuckenberg. Na zoznam sa dostal aj 35-ročný Jihan Wu, čínsky miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Bitmain, ktorá vyrába počítačové čipy používané na ťažbu bitcoinov.
Nárast počtu miliardárov sa netýka iba vyspelých krajín. Na tomto zozname totižto nájdete aj mladých ľudí z rozvojových krajín juhovýchodnej Ázie, Afriky, Južnej Ameriky alebo východnej Európy. Z Indie pochádza napríklad Ankit Bhati, spoluzakladateľ spoločnosti Ola Cabs, Ritesh Agarwak, spoluzakladateľ spoločnosti Oyo Rooms, Sriharsha Majety, spoluzakladateľ spoločnosti Swiggy a Binny Bansal zo spoločnosti Flipkart.
21 storočie so sebou prinieslo bezprecedentné množstvo bohatstva a inovácií. V tomto článku si predstavíme 15 najmladších miliardárov podnikajúcich v technologickom priemysle. Najprv sa však pozrieme na kritériá, na základe ktorých sme ich zaraďovali do tohto zoznamu.
Vek
Najdôležitejším faktorom, ktorý sme zohľadňovali pri hodnotení miliardárov v tomto zozname je ich vek.
Trhová hodnota spoločnosti
Čistá hodnota majetku daného miliardára je síce dôležitá, no my sme kládli väčší dôraz na trhovú hodnotu spoločností, ktoré miliardári na našom zozname založili. Trhová hodnota spoločnosti je v porovnaní s hodnotou majetku miliardára pragmatickejším kritériom, nakoľko zdôrazňuje hodnotu, ktorú miliardár vytvoril.
Spoločenský dopad
Spoločenský dopad meria dopad miliardára na spoločnosť ako celok. Miliardár, ktorý vytvoril nový produkt, ktorý má vysokú pridaný hodnotu a vyriešil nejaké problémy v spoločnosti, sa preto na našom zozname umiestni na vyššej priečke.
Okrem toho všetci miliardári na tomto zozname, si svoj majetok získali vlastnou činnosťou. Zdedenie majetku po rodičoch alebo niekom inom, nemá na tomto zozname žiadnu váhu. Všetci jednotlivci, ktorí sa naň dostali, začínali od nuly.
15. Melanie Perkinsová ($ 1,3 miliardy)
Melanie Perkinsová sa na našom zozname umiestnila na 15. priečke. Ide o austrálsku podnikateľku a zakladateľku spoločnosti Canvy, ktorá poskytuje platformu grafického dizajnu pre študentov, profesionálov ale aj spoločnosti. Spoločnosť Canvy založila v roku 2012 spoločne so svojím manželom. Ako 32-ročná sa stala miliardárkou.
14. Bill Liu ($ 1,7 miliardy)
S rastúcim dopytom po skladacích smartfónoch a smartfónoch novej generácie hľadajú spoločnosti, ako napríklad Lenovo a LG spôsoby ako dosiahnuť, aby boli ich mobilné obrazovky flexibilné a ohybné. V tomto okamihu prichádza na scénu Bill Liu. Tento čínsky podnikateľ a miliardár založil spoločnosť Royole Corp, ktorá konkuruje spoločnostiam ako napríklad Samsung, Liu získal doktorát zo Stanfordskej univerzity. Má 37 rokov a jeho spoločnosť má hodnotu osem miliárd amerických dolárov
13. Ben Silbermann ($ 1,6 miliardy)
Ben Silbermann je americký podnikateľ a miliardár, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Pinterest. Pinterest je sociálna sieť, ktorá svojim užívateľom umožňuje organizovať obrázky, recepty, trendy, oblečenie alebo info-grafiky. V súčasnosti má Pinterest viac ako 300 miliónov aktívnych užívateľov. Celková hodnota spoločnosti je 12,3 miliárd amerických dolárov. Silbermann sa stal miliardárom vo veku 34 rokov.
12. Binny Bansal ($ 2 miliardy)
Binny Bansal je indický miliardár a podnikateľ v technologickom sektore, ktorý je spoluzakladateľom a bývalým generálnym riaditeľom indického giganta v oblasti elektronického obchodu, spoločnosti Flipkart. Spoločnosť Flipkart bola založená v roku 2007 a v roku 2018 ju spoločnosť Walmart kúpila za 16 miliárd amerických dolárov. Veľká časť z tejto sumy putovala do vrecka práve Bansalovi a jeho partnerovi Sachinovi Bansalovi. V súčasnosti zamestnáva spoločnosť Flipkart viac ako 30 000 ľudí.
11. Chris Wanstrath ($ 2,3 miliardy)
Chris Wanstrath je zakladateľ sociálnej siete GitHub, ktorá je určená pre softvérových vývojárov. Miliardárom sa stal v roku 2018, kedy spoločnosť Microsoft oznámila, že kúpi GitHub za 7,5 miliardy amerických dolárov. Wanstrath má 35 rokov a pracuje ako technický pracovník strategických softvérových iniciatív v spoločnosti Microsoft.
10. Drew Houston ($ 2,2 miliardy)
Pravdepodobne poznáte aplikáciu Dropbox. Dropbox umožňuje svojim užívateľom vytvárať zálohy svojich obľúbených obrázkov a videí. Dropbox bol založený Drewom Houston. 37-ročný Houston je absolventom Massachusettského technologického inštitútu a zakladateľom spoločnosti Dropbox.
9. Pavel Durov ($ 3 miliardy)
Pavel Durov je známy ruský liberál a technologický podnikateľ, často označovaný aj ako ruský Mark Zuckerberg. Durov založil sociálnu sieť VK, ruskú verziu Facebooku, keď mal iba 22 rokov. Na svojom vrchole mala jeho spoločnosť hodnotu 3 miliardy amerických dolárov. Po rozbrojoch s ruskými autoritami opustil Durov spoločnosť VK a presťahoval sa do Berlína, kde založil sociálnu sieť Telegram. Telegram je aplikácia na zasielanie správ, ktorá je v súčasnosti najväčším konkurentom siete WhatsApp.
8. Austin Russel ($ 3,4 miliardy)
Austin Russel sa na našom zozname najmladších miliardárov dostal na 8. priečku. Russel má iba 25 rokov a je doposiaľ najmladším miliardárom, ktorý svoj majetok získal vlastnou činnosťou. Založil spoločnosť Luminar, ktorá vyrába svetelné senzory LIDAR a pracuje na vývoji špičkových technologických senzorov, ktoré umožnia autonómnym automobilom vizualizovať a identifikovať svoje okolie. Russell nedokončil svoje štúdium na Stanforde. Jeho spoločnosť má v súčasnosti hodnotu 10,5 miliardy amerických dolárov a súťaží s ďalšími spoločnosťami vyrábajúcimi senzory LIDAR, ako sú napríklad spoločnosti Velodyne a Aeva.
7. Evan Spiegel ($ 4 miliardy)
Evan Spiegel je americký podnikateľ a spoluzakladateľ slávnej aplikácie Snapchat. Počas štúdia na Stanfordskej univerzite založil spolu so svojimi priateľmi Bobbym Murphym a Reggiem Brownom, ktorí sú taktiež miliardármi, spoločnosť Snap Inc., materskú spoločnosť spoločnosti Snapchat. Vo veku 25 rokov sa začal Spiegel radiť do zoznamov najmladších miliardárov na svete. Spoločnosť Snap Inc. je kótová na Newyorskej burze cenných papierov a jej hodnota je 22 miliárd amerických dolárov.
6. Frank Wang ($ 4,8 miliardy)
Frank Wang je ďalší čínsky miliardár a spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti DJI. Spoločnosť DJI sídli v Šen-čene a je najväčším výrobcom komerčných dronov na svete. Wang spoločnosť založil v roku 2006 na internáte Hongkonskej univerzity, kde študoval inžinierstvo. V roku 2017 sa stal najmladším miliardárom v Ázii, ktorý svoj majetok získal podnikaním. Spoločnosť DJI má 70% trhový podiel na globálnej výrobe a dodávke dronov. Jej ročné tržby dosahujú hodnotu viac ako 3 miliardy amerických dolárov.
5. John Collision ($ 3,2 miliardy)
John Collision je írsky miliardár a podnikateľ, ktorý spolu so svojim brato, Patrickom Collisionom, založil spoločnosť Stripe. Služba Stripe umožňuje podnikom a jednotlivcom prijímať platby cez internet. Spoločnosť má svoje ústredia v Kalifornii a v Dubline.
4. Daniel Ek ($ 5 miliárd)
Daniel Ek je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Spotify, online hudobnej streamovacej služby, ktorú založil spoločne s Martinom Lorentzonom v roku 2006. Spotify má viac ako 140 miliónov platiacich predplatiteľov. Daniek Ek je švédsky miliardár, ktorého čistá hodnota majetku dosahuje 5 miliárd amerických dolárov. Celková hodnota spoločnosti Spotify je približne 60 miliárd amerických dolárov.
3. Brian Chesky ($ 14,2 miliárd)
$Kto by si kedy pomyslel, že prenájom troch nafukovacích matracov, nakoniec vyústi do nápadu v hodnote 100 miliárd amerických dolárov? Presne to sa stalo zakladateľom spoločnosti Airbnb. Brian Chesky je súčasný generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Airbnb, ktorá prenajíma nehnuteľnosti a funguje na podobnom princípe ako spoločnosť Uber. Chesky a Joe Gebbia založili spoločnosť Airbnb v roku 2007. O rok na to sa k nim pripojil Nathan Blecharczyk. Brian má 39 rokov.
2. Zhang Yiming ($ 22 miliárd)
Yiming stojí za doslova návykovou aplikáciou TikTok, ktorá ma po celom svete viac ako 800 miliónov užívateľov. Čistá hodnota majetku Zhanga Yiminga je 22,6 miliárd amerických dolárov, čo z neho robí deviateho najbohatšieho človeka v Číne. Okrem toho je zakladateľom spoločnosti ByteDance. Miliardárom sa stal v roku 2018, kedy mal 35 rokov.
1. Mark Zuckerberg ($ 98 miliárd)
Na čele rebríčka 15 najmladších miliardárov v technologickom priemysle stojí Mark Zuckerberg, zakladateľ spoločnosti Facebook. Facebook používa viac ako 2,4 miliardy používateľov na celom svete. Zuckerberg bol najmladším miliardárom, ktorý svoj majetok získal vlastnou činnosťou, až kým ho nepredbehla Kylie Jennerová z Kardashianovskej rodiny. Tá sa stala miliardárkou vo veku 22 rokov. Zdrojom jej príjmu je značka vlastnej kozmetiky Kylie. Odhaduje sa, že hodnota Zuckerbergovho majetku dosahuje 98,3 miliárd amerických dolárov. Hodnota spoločnosti Facebook je 750 miliárd amerických dolárov, vďaka čomu je jednou z najvplyvnejších a najziskovejších spoločností na svete.
Zdroj: Yahoo