
Každoročný svetový veľtrh spotrebnej elektroniky, známy pod skratkou CES, ktorý sa od roku 1967 koná v Las Vegas, prebiehal v období od 11. do 14. januára po prvýkrát virtuálne. Jeho virtuálni hostia sa mohli prechádzať po výstavnej ploche a prehliadať si novinky v lekárskej elektronike, ako napríklad chlpatého terapeutického robota Petit Qoobo od spoločnosti Yukai Engineering, ktorý má veľkosť vankúša a dokáže mykať chvostom.
Najväčší záujem však vzbudili výrobcovia automobilov, ktorí predstavili nové modely a koncepty, ktoré využívajú pokročilú technológiu, elektromotory, umelú inteligenciu a nové materiály. Niektoré dokonca dokážu lietať. Pozrite si automobily, ktoré nás zaujali najviac.
Audi RS e-Tron GT

Od okamihu, kedy sa elektrika stala životaschopným riešením hnacej sústavy, uchopila spoločnosť Audi túto technológiu a spojila ju s úžasným dizajnom, vďaka ktorému chcete tieto autá vlastniť. V tomto roku uvádza na trh svoj ďalší model RS e-Tron GT (predpokladáme, že to malé „e“ symbolizuje elektrón a slúži na to, aby nám marketingový tím pripomenul, akí sú šikovní), ktorý je príbuzným vozidla Porsche Taycan a mal by sa stať vlajkovou loďou elektrickej budúcnosti značky.
Jeho výkon dosahuje špicu ktoréhokoľvek superauta, má pohon a riadenie všetkých kolies, ktoré sú štandardom väčšiny luxusných štvordverových áut zo série GT. Spoločnosti leží na srdci aj ochrana životného prostredia, a preto na výrobu auta využila recyklované materiály, zanechávajúce neutrálnu CO2 stopu.
BMW iX

Tak ako nás odrádza zle prevedená plastická operácia, nepôsobí príťažlivo ani nadrozmerná predná maska a hranaté blatníky modelu BMW iX. No pod povrchom sa skrýva plne elektrický bavorák, vybavený kamerami, radarmi a senzormi všetkého druhu, ktorý posúva toto auto medzi high-tech špičku.
Pochváliť sa môže novým iDrive mozgom, ktorý spoločnosť BMW považuje za obrovský posun. My len dúfame, že tento posun nemá nič spoločné s optimistickým, ale pokryvkávajúcim systémom, predstaveným v rade 7 začiatkom roku 2000. Aj tak by si mohol tento elektrický crossover, ktorý príde na trh v roku 2022, získať veľa priaznivcov – má výkon viac ako 500 koní a dojazd 600 kilometrov. Napokon, je to predsa BMW.
Cadillac VTOL

Kedysi každé dieťa verilo príbehom, ktoré sľubovali, že do konca 20. storočia budeme mať všetci lietajúce autá. Spoločnosť Cadillac pracuje na tom, aby sa toto prianie stalo čím skôr skutočnosťou. Ich najnovší autonómny elektrický dron s názvom Cadillac VTOL (Vertikálne vzlietnutie a pristátie) má k tomuto cieľu veľmi blízko.
Má všetky predpoklady spraviť náš presun vzduchom realitou, a to aj vďaka elektrickému 90 kWh motoru, ktorý poháňa 4 rotory. Je to nepochybne najštýlovejší Cadillac od čias kultového modelu značky s názvom 1967 El Dorado.
Dodge Durango SRT Hellcat

Keď sa bavíme o vysoko výkonných, silných a rýchlych superautomobiloch, určite nevynecháme značku Dodge a jej model SRT Challenger Superstock. S výkonom 807 koní je najrýchlejším a najsilnejším sériovo vyrábaným autom na svete. No až doteraz sme nepoznali auto, ktoré má tri rady sedadiel a dokáže utiahnuť rodinu, dovolenkovú výbavu a čln.
To auto sa volá Durango SRT Hellcat a je najrýchlejším SUV našej planéty s výkonom 710 koní, pochádzajúcich z 6,2-litrového motora Hemi V-8. Navyše, dokáže utiahnuť aj 4 tonový príves. Pridajte k tomu drsný dizajn a máte favorita na rodinné dovolenky.
GMC Hummer EV

Tichý elektromobil GMC Hummer EV zachránil reputáciu svojich predchodcov tým, že sa stal šetrný k životnému prostrediu. Tento veľký a vcelku ťažký automobil však dokáže zrýchliť z 0 na 97 km/h za menej ako 3 sekundy, má neuveriteľný výkon 1000 koní, vektorovaný krútiaci moment takmer 15600 Nm a odhadovaný dojazd 564 km. Toto auto sa nezľakne žiadneho terénu. A už teraz je možné si ho rezervovať.
Hyperion XP-1

Rovnako ako v prípade sériových automobilov, ktoré by dokázali riadiť samé seba a dokonca vzlietnuť k oblohe, sú štvorkolky na vodíkový pohon už niekoľko rokov súčasťou automobilových vízií a neúspešných pokusov. Prvým úspechom by mohlo byť hyperauto Hyperion XP-1, založené na komplexnej vodíkovej technológii.
Vozidlo s pohonom všetkých kolies poháňa pôsobivo pomenovaný energetický modul palivových článkov Proton Exchange Membrane (PEM), ktorý ženie permanentné magnetické elektrické motory, spojené s trojstupňovou prevodovkou. Zrýchliť dokáže z 0 na 97 km/h za menej ako 2,2 sekundy, jeho maximálna rýchlosť je 354 km/h a má obdivuhodný dojazd 1600 km. Spoločnosť tvrdí, že natankovanie auta na vodíkovej stanici trvá od 3 do 5 minút. Neveríte, že toto auto je skutočné? Tím spoločnosti Hyperion predstavil jeho prototyp v Las Vegas a zverejnil obrázky, ktoré dokazujú jeho existenciu.
Pretekárske auto skonštruované na preteky Indy Autonomous Challenge

Spoločnosti Energy Systems Network (ESN) a Indianapolis Motor Speedway predstavili pretekárske auto vyrobené na podujatie Indy Autonomous Challenge, ktoré by sa malo konať 23. októbra. Upravené pretekárske autá Dallara IL-15 sú riadené autonómne univerzitnými tímami zloženými z viac ako 500 študentov z 11 krajín.
Od roku 2002 je spoločnosť Dallara, ktorej zakladateľ bol otcom auta Lamborghini Miura, výhradným dodávateľom pretekárskych automobilov série Indy Lights a toto auto je najvyspelejšie, najrýchlejšie autonómne vozidlo, aké bolo kedy vyvinuté. Sponzori poskytujú vysokotechnologické systémy, vrátane radaru, technológie Lidar, optických kamier a počítačov. Cieľom tímov je, okrem výhry $1 milióna, vývin pokročilého systému asistenta vodiča (ADAS), ktorý je bezpečný a posunie vpred výskum autonómneho vozidla.
Koncept Jeep Grand Wagoneer

Džíp Grand Wagoneer, ktorý sa vyrábal v rokoch 1963 až 1993, sa konečne dočkal znovuzrodenia. Toto vozidlo je šťastné, len keď slúži a podľa Ralpha Gillesa, vedúceho dizajnu spoločnosti FCA, vynovený model Grand Wagoneer nie je “nič menej ako práca lásky . . . a vyrobené pre to, aby bolo nadčasové.” Celkom určite zostáva verné povesti extrémne luxusných SUV a má pekný dizajn. Gilles dodáva:“Interiér je jedinečne americký”, čo dokazuje aj prémiový audio systém od ikonickej audio spoločnosti McIntosh, založenej v roku 1949. Auto bude v predaji už tento rok.
Mercedes-Benz Vision AVTR

Dr. Porsche namontoval štyri motory na nápravu automobilu zhruba pred 120 rokmi, no v tom čase sa to ani zďaleka nejavilo tak futuristicky, ako nám dnes pripadá koncept vozidla od spoločnosti Mercedes-Benz, predstavený na veľtrhu CES. Bez ohľadu na to, ako podivne tento koncept môže vyzerať, nepochybne sa jedná o pozoruhodnú víziu.
Koncept Vision AVTR je pohľadom na mobilitu budúcnosti poháňaný štyrmi elektromotormi integrovanými v blízkosti kolies. Každá pohonná jednotka je ovládaná individuálne a natáča sa spolu s kolesami. To umožňuje úplne novú formu pohybu, napríklad diagonálneho v 30 stupňovom uhle, čo uľahčuje parkovanie. Pozoruhodná je aj jeho silná a kompaktná batéria na báze grafénu, čo je najtenšia forma uhlíka. Akumulátor tak neobsahuje drahé kovy a toxické látky a navyše je kompostovateľný.
Tvorcovia dizajnu sa inšpirovali sci-fi filmom Avatar (napokon, má to aj v názve) a super aerodynamickému autu dali úplne priehľadné dvere, ktoré sa vyklápajú ako krídla niektorých fantazijných zvierat z tohto filmu.
Zdroj: CNET, Car and Driver