Ako sa bude vyvíjať európsky trh s nehnuteľnosťami v roku 2018

Ak v priebehu roka 2018 plánujete investovať do nehnuteľností na niektorom z európskych trhov, mali by ste sa pripraviť na rapídne sa meniace podmienky, ceny a ďalšie faktory, ktoré pravdepodobne ovplyvnia Vaše rozhodovanie.

Európa sa v nedávnom období stala svedkom niekoľkých významných udalostí, ktoré mali celosvetový dopad. Od politického patu v Nemecku cez neistotu spojenú s Brexitom vo Veľkej Británii, katalánskym separatistickým hnutím v Španielsku až po nadchádzajúce parlamentné voľby v Taliansku. Je preto relatívne náročné zhodnotiť, v ktorých regiónoch je aktuálne bezpečné a výhodné kupovať nehnuteľnosti.

Prinášame Vám predpoveď vývoja trhu s luxusnými nehnuteľnosťami v piatich hlavných mestách Európy na rok 2018.

Lisabon: Významný nárast trhu s prestížnymi nehnuteľnosťami

Pohľad na Zámok svätého Juraja v Lisabone. Priemerná cena nehnuteľností v hlavnom meste Portugalska sa medzi rokmi 2016 a 2017 zvýšila o 15%.

Relatívne nízke dane a úrokové sadzby priťahujú do Portugalska záujemcov o kúpu nehnuteľností z krajín mimo Európy. Ceny nehnuteľností v Lisabone vzrástli medzi rokmi 2012 a 2016 až o 35%.

Portugalská vláda v roku 2012 začala ponúkať rezidenčné povolenia neeurópskym štátnym príslušníkom, čím stimulovala prílev investorov a kupujúcich, ktorých do tejto krajiny lákali relatívne nízke dane a úrokové sadzby. Agentúra Confidencial Imobilario, ktorá analyzuje portugalský trh s nehnuteľnosťami, uviedla, že v dôsledku tohto kroku sa v období rokov 2012 až 2016 navýšili ceny o pozoruhodných 35%.

Súvisiace: Ako bude vyzerať svetový trh s nehnuteľnosťami v nasledujúci 10 rokoch?

Štatistický úrad Portugalska uviedol, že priemerná cena nehnuteľností v Lisabone dosahovala v júni v roku 2017 hodnotu 2 723 dolárov na meter štvorcový. To predstavuje medziročné zvýšenie ceny o 15%.

Lisabon zaznamenal najvyššie ceny nehnuteľností vo svojich centrálnych štvrtiach Santo António a Misericórdia, kde dosahujú úroveň 4 036 a 3 971 dolárov za jeden meter štvorcový. Julian Walker, riaditeľ realitného portálu InternationalPropertyForSale.com, uviedol, že tieto hodnoty predstavujú medziročný nárast o 46% a 38%. Zároveň však poukázal na to, že Lisabon aj naďalej ponúka vysokú kvalitu primeranú týmto cenám. Povedal: „Hoci sa jedná o výrazný nárast, ceny sú ešte stále relatívne nízke v porovnaní s poprednými nehnuteľnosťami v ďalších veľkých európskych metropolách.“

Paríž: Ceny nehnuteľností na vzostupe

Ulica Saint Germain des Près, ktorá sa nachádza v 6. štvrti Paríža. Priemerná cena parížskeho bytu dosahuje 11 215 dolárov za meter štvorcový. Jedná sa o medziročný nárast v hodnote o 5,5%.

Politická scéna pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona a nízke úrokové sadzby viedli k opätovnému nárastu cien parížskych nehnuteľností.

Hlavné mesto Francúzska po dlhšiu dobu zaznamenávalo úpadok trhu s luxusnými nehnuteľnosťami.

Nástup prezidenta Emmanuela Macrona do funkcie v spojení s nízkymi úrokovými sadzbami sa stali činiteľmi, ktoré spôsobili obrat upadajúcej trajektórie cien o 180 stupňov. Analytická agentúra LPI-SeLoger v novembri minulého roku zverejnila správu, v ktorej dokladuje, že priemerná cena prestížnych bytov v Paríži dosahuje 11 215 dolárov za meter štvorcový, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 5,5%. Ceny ubytovania sa zvýšili vo všetkých 20 štvrtiach Paríža.

Agentúra Knight Frank predpovedala, že ceny parížskych nehnuteľností sa v priebehu roka 2018 zvýšia až o 9%. Takéto očakávanie by ešte pred tromi rokmi bolo nemysliteľné. Kate Everitt-Allenová, ktorá je zodpovedná za prieskum medzinárodného trhu s nehnuteľnosťami, vysvetlila: „Francúzske hlavné mesto sa opäť dostalo do pozornosti svetových investorov. Jedná sa predovšetkým o záujemcov zo Spojených štátov, Stredného Východu a Európy.“

Londýn: Ceny nehnuteľností v prominentných častiach mesta spomaľujú svoj pád

Londýnska ulica Sloane Street. Ceny nehnuteľností zaznamenali v septembri 2017 medziročný pokles o 5,2%. To je zlepšenie voči hodnote 6,8% z roku 2016.

O vývoji trhu s nehnuteľnosťami v popredných štvrtiach Londýna môžeme povedať aspoň to, že ceny klesali v priebehu roka 2017 pomalšie ako v roku 2016.

Realitná a prieskumná agentúra Savills potvrdila, že medzi septembrom 2016 a septembrom 2017 sa ceny nehnuteľností prepadli o 5,2%. To však môžeme považovať za zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Popredné štvrte Londýna medzi septembrom 2015 a septembrom 2016 zaznamenali pokles cien až o 6,8%.

Napriek tomu však treba poznamenať, že niektoré skutočne prominentné nehnuteľnosti na londýnskom trhu sa aj v súčasnosti predávajú za vysoké sumy. Realitná kancelária Aylesford International v priebehu minulého roka predala dom na prestížnej ulici Carlton House Terrace za 62 miliónov dolárov. Nehnuteľnosť sa nachádza neďaleko Buckinghamského paláca a kupcom sa stal investor zo zahraničia. Neprekážala mu ani skutočnosť, že dom potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

Agentúra Savills predpokladá, že britský trh sa bude počas nasledujúcich piatich rokov pomaly zotavovať. Prispeje k tomu fakt, že ľudia si zvyknú na zvýšené dane a politická neistota spojená s Brexitom sa pomaly rozplynie.

Agentúra verí, že v roku 2018 bude situácia stagnovať, ale nárast by mal byť zreteľný už v priebehu roka 2019. V rámci ďalších piatich rokov porastie súhrnne až o 20%. Lucian Cook, ktorý je na čele výskumu trhu v agentúre Savills, vyhlásil: „Trh sa postupne prispôsobí novému daňovému prostrediu.“

Dublin: Silný trh a vyššie ceny

Ulica Lansdowne Road v dublinskej obytnej štvrti Ballsbridge. Priemerné ceny bytov v Dubline sa medziročne zvýšili o 11,6%.

Hlavnému mestu Írska sa darí. V októbri 2017 zaznamenalo medziročný nárast cien nehnuteľností v hodnote 11,6%. Čoskoro však vstúpia do platnosti nové pravidlá v sektore hypoték, čo môže obmedziť budúce predaje.

Štatistický úrad Írskej republiky uviedol, že priemerné ceny nehnuteľností v hlavnom meste sa medzi októbrom 2016 a októbrom 2017 zvýšili o 11,6%. V porovnaní s obdobím ekonomickej recesie to predstavuje nárast o pozoruhodných 86%, no ceny nehnuteľností v Dubline sa ani v súčasnosti nevyrovnávajú maximu z roku 2007, keď bola ich hodnota vyššia ešte o 22%.

Súvisiace: Najlepšie svetové mestá pre investovanie do nehnuteľností

Simon Ensor, predseda realitnej agentúry Sherry Fitzgerald Residential, vysvetlil, že ceny v luxusnom sektore vykazujú výrazný nárast, ale stále sa držia v rámci hraníc udržateľnosti.

Štvrť Ballsbridge je najprominentnejšou obytnou oblasťou Dublinu. Ensor odhaduje, že ceny nehnuteľností s hodnotou pod 1,2 milióna dolárov sa v tejto štvrti medziročne zvýšili o 10%. V rámci nehnuteľností ohodnotených medzi 1,2 a 2,4 miliónmi sa cena medziročne zvýšila o 5 až 7 percent. Cena domovov drahších ako 3 milióny dolárov narástla o 3 až 5 percent.

Ensor dodal: „Nemyslím si, že ceny nehnuteľností sa budú aj naďalej zvyšovať takto výrazne. Mierny nárast však bude pretrvávať aj v budúcnosti.“

Berlín: Stabilný nárast cien luxusných nehnuteľností

Byty na námestí Gendarmenmarkt v berlínskej štvrti Mitte. Ceny luxusných nehnuteľností neustále narastajú.

Ceny nehnuteľností v hlavnom meste Nemecka narastajú stabilne už počas posledných troch rokov. Niektorí analytici sa však obávajú blížiacej sa korekcie trhu.

Už celé tri roky sme svedkami toho, ako sa cena berlínskych nehnuteľností neustále zvyšuje. No nie všetci sú z toho nadšení.

Vplyvná prieskumná agentúra Empiraca vo februári roku 2017 varovala, že ceny obydlí dosiahli neudržateľnú hodnotu a smerujú k nevyhnutnej korekcii. Rovnaký názor vyjadrila aj Národná banka Nemecka.

Ceny však pokračovali vo svojej ceste nahor. Dôvodom je predovšetkým narastajúca populácia Berlína a nedostatok nových obytných jednotiek. Realitná kancelária Ziegert uviedla, že luxusné nehnuteľnosti, ktoré tvoria horných 5% trhu, v júni 2017 medziročne navýšili svoju cenu až o 27%.

Sven Henkes, výkonný riaditeľ spoločnosti Ziegert, si myslí, že Berlín má veľkú šancu vyhnúť sa kolapsu. Povedal: „Je hlavným mestom jednej z najsilnejších ekonomík na svete a ceny nehnuteľností sú ešte stále relatívne nízke v porovnaní s ďalšími poprednými mestami, medzi ktoré patrí aj Londýn.“

Zdroj: MansionGlobal, WSJ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.