Ak môže mať kus veľrybích zvratkov hodnotu približne 285 000 eur, prečo by sa suma takzvanej Yartsa Guby (huby, ktorá napáda larvy molí) nemohla vyšplhať až na 44 300 eur?
Oba tieto prirodzene sa vyskytujúce objekty sú vzácnymi komoditami a disponujú skutočne veľkou hodnotou. Zatiaľ čo veľrybie zvratky, známe aj ako Ambergris, sa zvyčajne využívajú v podobe neobyčajnej prímesi parfémov, Yartsa gunbu (ktorej názov v preklade znamená „letná tráva, zimný červ“) vzniká vtedy, keď sa podzemné larvy nakazia parazitickou hubou s latinským názvom Ophiocordyceps Sinensis.
Daný fenomén naberá na svojej popularite predovšetkým vďaka odporúčaniu čínskej medicíny a niekoľkým historkám, ktoré naštartovali jeho reputáciu ako slávneho všelieku, silného afrodiziaka a zosilňovača fyzických funkcií. Vzácny produkt, pestovaný na svahoch čínskeho dištriktu Dolpa, sa pritom do značnej miery stáva obľúbeným najmä medzi ultrabohatými Číňanmi. Z tejto oblasti sa následne predáva cez celú sieť rôznych sprostredkovateľov, a preto nie je prekvapením, že sa dostáva aj do Hongkongu (navyše však ovláda aj iné rušné metropoly nachádzajúce sa v kontinentálnej Číne).
Huba je ale populárna nielen ako „himalájske afrodiziakum“. V súčasnosti je taktiež nesmierne dôležitá ako súčasť čínskej „kultúry výmeny“, ktorá je v pôvodnom znení známa ako „guanxi“. Ide o súčasť výmeny vzácnych a hodnotných darov, ktoré prispievajú k budovaniu spoločenského kapitálu.
Náhly nárast popularity danej huby však na dištrikt Dolpa nevplýva priaznivo. Od roku 1997 v ňom bolo totižto možné pozorovať neustále narastajúce množstvo výsadby tejto huby. Jej prílišné vysádzanie však spôsobuje pôde na danom území viac škody, než úžitku. Zatiaľ čo zrovna v súčasnosti nie je jej zber až tak devastačný pre trávnaté plochy oblasti, je možné konštatovať, že tieto húfy húb môžu životnému prostrediu uškodiť inými spôsobmi.
Súvisiace: 14 najdrahších vegetariánskych ingrediencií na svete
Premeniť Yartsa Gunbu na ešte o niečo vzácnejšiu komoditu (než akou už v súčasnosti je), pritom môže aj čoraz viac narastajúci presun zaujatých pestovateľov do danej oblasti. Otázkou teda ostáva: ponechá ľudstvo hubu v takom stave, v akom je v súčasnosti alebo jej hodnotný zdroj zničí úplne?
Zdroj: Oddity Central