Najhorúcejší európsky realitný trh je pre niektorých až príliš horúci

Ana Guerreiro ukazuje cez ulicu na niekoľko sociálnych bytoviek v čoraz obľúbenejšiej lisabonskej pobrežnej štvrti Marvila. Je to miesto, kde sa spolu so svojou mamou minulý rok presťahovala po tom, čo si pre prudký nárast nájomného už nemohla dovoliť samostatné bývanie.

“Nárast cien je neskutočný” konštatuje Guerreiro (33), vychádzajúc z kaviarne, kde pracuje ako čašníčka.

Portugalsko má najdynamickejší realitný trh v rámci západnej časti Európskej únie z dôvodu daňových zvýhodnení pre zahraničných kupcov a tzv. zlatému vízovému programu, ktorý ponúka povolenia na pobyt výmenou za investíciu v minimálnej výške 500 000 eur. Temnou stránkou týchto programov pre ľudí ako Guerriro je skutočnosť, že sa stali nepríjemným vedľajším dôsledkom, bez vidiny poklesu cien v najbližších rokoch.

Zahraniční investori naliali do portugalského trhu s nehnuteľnosťami prostredníctvom rezidenčného programu od jeho začiatku v roku 2012 až 4,3 miliardy eur. Bývalý premiér, Antonio Costa, naznačil, že Portugalsko potrebuje naďalej poskytovať spomínané výhody, aby si zaistilo ďalší prísun finančných prostriedkov. Bývalý minister zahraničných vecí, Augusto Santos Silva, dokonca tieto programy nazval “zvrchovaným právom’’.

Súvisiace: S ekonomickým rastom vo Vietname sa objavujú nákupcovia so záujmom o luxusné nehnuteľnosti

Lisabon sa stal v rámci Európy magnetom pre turistov, keďže veľa investorov renovuje budovy a premieňa ich na krátkodobé prenájmy, ktoré ponúka prostredníctvom stránok ako Airbnb. Krátkodobé prenájmy sú dôvodom nárastu cien bývania, pretože prenajímatelia sa zameriavajú na turistov, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť viac ako miestni obyvatelia.

Podľa posledných čísel, ceny portugalských nehnuteľností sa v prvom štvrťroku zvýšili o 9,2%, čo je podľa údajov zostavených Eurostatom najväčší nárast v Eurozóne a najvyšší rast v Európskej únii po Maďarsku a Českej republike.

Tiago Caiado Guerreiro, právnik špecializujúci sa na daňovú legislatívu, poznamenal: “Jednoducho si to nemôžu dovoliť odmietnuť.’’ … “Tieto výhody spravili z miest ako Lisabon magnet pre zahraničných investorov, vďaka čomu sa stali jednými z najvyhľadávanejších turistických destinácií.’’

Skutočne, neďaleko miesta, kde Ana Guerreiro pracuje, v súčasnosti vzniká nový rad bytových domov. Za nástennými maľbami a stenami pokrytými grafitmi vyrastajú luxusné byty ponúkané hlavne záujemcom zo zahraničia.

Rôzne obmeny stimulov, ktoré Portugalsko ponúka, boli prijaté aj v iných krajinách v rámci Európy a celého sveta – od USA a Kanady až po Grécko a Španielsko. Pravdepodobne potrvajú, pokiaľ kritické množstvo oponentov nevyhodnotí, že negatíva vyplývajúce z týchto výhod – prudko stúpajúce ceny nehnuteľností, neprítomnosť majiteľov a obvinenia z korupcie – prevažujú nad výhodami, a politici budú nútení ich zrušiť.

Špecifické okolnosti v Portugalsku sú predpokladom, že táto situácia potrvá dlhšie ako v iných krajinách, keďže je tu ešte veľa budov, ktoré potrebujú renováciu a ceny realít sú stále relatívne prijateľné v porovnaní s inými časťami Európy.

Nebolo to tak dávno, keď sa Európa spamätávala zo svetovej finančnej krízy a Portugalsko zaostávalo za svojimi susedmi v schopnosti prilákať investorov. Výsledkom bolo, že budovy v historickom Lisabone sa rozpadávali, obklady a múry praskali a bledli.

Všetko sa začalo meniť po tom, ako v roku 2012 vláda zrušila reguláciu nájomného a predstavila program zlatých víz a daňových úľav za účelom prilákania bohatých cudzincov a investorov so záujmom o nehnuteľnosti. V tom čase bolo okolo 12 000 budov v dezolátnom stave alebo zrútených, čo bolo podľa odhadov mestskej rady približne 20% všetkých nehnuteľností.

V súčasnosti sú lisabonské ulice dláždené mačacími hlavami a paláce na vrcholoch kopcov v procese obnovy, stovky budov sa menia na nové hotely, apartmány sú určené na krátkodobý prenájom a luxusné obchody. Investície do nehnuteľností a turizmu lámu rekordy a podporujú tak portugalskú ekonomiku, ktorá v roku 2018 rástla už piatym rokom za sebou.

Francisco Bethencourt, profesor histórie na King’s College v Londýne, vyhlásil: “Lisabon nebol nikdy v lepšej situácii, čo sa týka obnovy jeho budov,’’ … “Počet schátralých budov sa zredukoval a bieda, ktorá existovala v niektorých štvrtiach už nie je viditeľná. Táto zmena však priniesla so sebou obrovské sociálne náklady, pretože miestni obyvatelia s nedostatkom finančných prostriedkov sú vytláčaní na perifériu.

Ana Pinto, predsedkyňa združenia obyvateľov kraja Marvila, vidí výhody plynúce z toho, že do ich mesta prichádza viac peňazí, vďaka čomu ho prirovnávajú k štvrti Brooklyn v New Yorku, ktorá sa stala obľúbeným útočiskom hipsterov.

Zároveň však nahnevane konštatuje, že viac ako 600 členov ich združenia bolo nútených odsťahovať sa preč po tom, ako ceny domov podľa portugalského Národného štatistického inštitútu v Lisabone oproti prvému štvrťroku minulého roka vzrástli o 88%.

Pinto ďalej poznamenala: “Ceny nehnuteľností sa pre nás stali neúnosnými,’’ … “Čo máme robiť?’’

Kanada ukončila imigračný plán pre investorov v roku 2014 s konštatovaním, že tento program priniesol len obmedzený ekonomický prínos. V porovnamí s ostatnými ekonomickými imigrantmi, investori platili nižšie dane a bolo menej prvavdepodobné, že v Kanade aj ostanú. Vláda zároveň konštatovala, že im väčšinou chýbali základné schopnosti pre integráciu, vrátane odborných znalostí angličtiny a francúzštiny. Vládny program v období jeho ukončenia akceptoval približne 2000 investorov ročne.

Dan Hiebert, expert na medzinárodnú migráciu na University of British Columbia vo Vancouveri, uviedol: “Investorský program sa stal de facto dôchodkovým programom,’’ … “Namiesto posilnenia investičnej stránky kanadskej ekonomiky tieto programy podporovali konzumnú stránku – nákup domov, drahých automobilov a podobne.’’

Približne v dvadsiatich krajinách Európy fungujú podobné investičné rezidenčné programy, ktoré podľa Európskej komisie oprávňujú držiteľa k voľnému pohybu v schengenskom priestore počas obmedzeného časového obdobia. V januári tohto roka však Komisia upozornila, že tieto programy vystavujú krajiny Únie rôznym bezpečnostným rizikám, vrátane zvýšeného rizika výskytu prania špinavých peňazí.

Súvisiace: Rumunskí klienti začínajú čoraz viac investovať do nehnuteľností na exotickom súostroví Kapverdy

Tieto programy môžu taktiež zmeniť súčasný spôsob života v mestách. Minulý mesiac sa na titulných stránkach médií objavila online reklama propagujúca prenájom kontajnerových domov v Marvile, ktorá spájala ponuku prenájmu upravených prepravných kontajnerov za 600 eur mesačne, s nedostatkom cenovo dostupného bývania v Lisabone. Denník Publico na svojej stránke napísal, že o niekoľko dní neskôr mestské zastupiteľstvo vydalo príkaz tieto kontajnery odstrániť.

Približne 10 kilometrov odtiaľ, v meste Amadora, predsedníčka mestskej rady Carla Tavares konštatuje, že realitný boom v Lisabone pomohol premeniť mesto, ktoré bolo ešte nedávno známe vysokou mierou kriminality, na pulzujúce centrum, ktoré láka zahraničných občanov a firmy ako Siemens. Ceny nehnuteľností v Amadore v prvom štvrťroku medziročne vzrástli o 23%.

Tavaresová v telefonickom rozhovore 14. augusta uviedla: “Je veľmi príjemné vidieť ako sa mesto spamätáva.’’… ,,Musíme nechať trh pôsobiť.’’

Zdroj: BBC, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.