S ekonomickým rastom vo Vietname sa objavujú nákupcovia so záujmom o luxusné nehnuteľnosti

Počas posledného desaťročia bola panoráma Hočiminovho Mesta redefinovaná honosnejšími vežami zo skla a ocele, výraznými symbolmi hospodárskeho rozvoja krajiny a tiež rastúcim trhom luxusných nehnuteľností. Kým zahraničné investície vo vietnamskom meste zohrávali významnú úlohu pri transformácii rýchlo sa modernizujúcej metropoly, svoj podiel na raste mesta majú aj bohatí vietnamskí kupci, ktorých osobné bohatstvo rástlo v súlade s finančným rastom krajiny.

Dung Duong, riaditeľka služieb vo vietnamskej divízií spoločnosti CBRE, poznamenala: „V celom Vietname a najmä v Hočiminovom Meste záujem o luxusné nehnuteľnosti prejavili miestni a zahraniční investori.”

Trh s luxusnými nehnuteľnosťami sa po prvýkrát rozšíril do najväčšieho a najrušnejšieho mesta v krajine, potom do hlavného mesta a následne do ďalšich oblastí. V súčasnosti sa záujem o nehnuteľnosti vyššej kategórie rozširuje za hranice Vietnamu, pretože čoraz viac jednotlivcov má záujem o medzinárodné investovanie.

Odvtedy, čo sa Vietnam otvoril zahraničným investíciám a vstúpil do Svetovej obchodnej organizácie, sa krajina teší zlepšeniu ekonomickej situácie. V minulom roku agentúra Bloomberg informovala, že juhovýchodná Ázia, ktorá bola dovtedy jedným z najchudobnejších regiónov sveta, zaznamenala hospodársky rast na úrovni 7,1%. Tento rast zaradil oblasť medzi najvýkonnejšie časti sveta.

A predpoveď zostáva naďalej pozitívna.

Podľa najnovšej správy o hospodárskom vplyve, zostavenej Inštitútom autorizovaných účtovníkov v Anglicku a vo Walese, sa očakáva, že ekonomika komunistického národa tento rok porastie o 6,7%, čo je najrýchlejšia miera rastu v regióne juhovýchodnej Ázie.

Sústredenie svetovej výroby a následne orientácia na svetový vývoz z Vietnamu tiež spôsobil explóziu osobného bohatstva v krajine. V správe o bohatstve pre rok 2019, britská realitná poradenská spoločnosť Knight Frank predpokladá, že počet milionárov vo Vietname vzrastie z 12 327 jednotlivcov v minulom roku na 15 776 do roku 2023, čo predstavuje nárast o 28%.

Z tohto dôvodu zámožní Vietnamci investujú za hranice krajiny, hoci podľa Troy Griffithsa, zástupcu generálneho riaditeľa spoločnosti Savills Vietnam, „kvôli vonkajšim menovým obmedzeniam sa tieto investície robia potichšie ako v iných krajinách“.

To však neznamená, že sa to nedeje.

Duongová z CBRE ďalej poznamenala: ”Je stále väčšie množstvo Vietnamcov, ktorí investujú do zahraničných nehnuteľností,“ … „Pred desiatimi rokmi si zahraničné nehnuteľnosti kupovali ľudia, ktorí mali príbuzných mimo Vietnamu. Ich cieľom bolo žiť blízko svojich rodičov alebo súrodencov. V súčasnosti však rastie trend, keď bohatí rodičia posielajú svoje deti do zahraničia a zároveň investujú do zámorských nehnuteľností pre svoje deti. “

Kde a čo nakupujú

Jedným z dôvodov medzinárodných nákupov nehnuteľností je imigrácia, pri ktorej kupujúci investujú do občianstva prostredníctvom investičných programov. Príkladom je americký vízový program EB-5, ktorý umožňuje imigrantským investorom stať sa trvalými rezidentmi pri investovaní najmenej 500 000 dolárov. ( Táto suma sa po 21. novembri zvýši na 900 000 dolárov ).

Podľa pani Duongovej sú anglicky hovoriace krajiny, ako USA, Kanada, Austrália a Spojené kráľovstvo, medzi vietnamskými obyvateľmi s vysokým kapitálom najobľúbenejšie, pretože dané krajiny ponúkajú najlepšie vzdelávacie možnosti a investičné príležitosti. Avšak kvôli potrebnej výške investícií sú tieto krajiny na dosah len pre najbohatšich investorov.

Pani Duongová ďalej uviedla: „V posledných rokoch sme zaznamenali čoraz viac investícií do európskych krajín, kde je ľahšie získať občianstvo vrátane Cypru, Malty, Portugalska, Maďarska a niektorých východoeurópskych krajín.” Nehnuteľnosti zakúpené v týchto krajinách sa často stanú trvalými bydliskami niektorých, ak nie všetkých rodinných príslušníkov.

Pán Griffiths poznamenal, že nehnuteľnosti v Európe uprednostňujú obyvatelia Hanoja, zatiaľ čo anglicky hovoriace trhy sú populárnejšie u obyvateľov Hočiminovho mesta. Vyplýva to z rozdielu ekonomickej vyspelosti medzi hlavným mestom krajiny a jej najväčším a najdynamickejším mestom nachádzajúcim sa na juhu krajiny. Toto tvrdenie je v súlade s pozorovaním pani Duongovej, že iba tí najbohatší si môžu dovoliť investovať v USA, Spojenom kráľovstve, Austrálii a Kanade. Keďže program EB-5 nekladie žiadne obmedzenia na to, kde investori môžu kupovať nehnuteľnosť, mnohé investície sú smerované do štátov s existujúcou vietnamskou komunitou, ako sú napríklad Kalifornia, New York a Washington, D.C.

Podľa pani Duongovej, vietnamský kupujúci najčastejšie mimo USA, ako najčastejši typ nehnuteľnosti preferujú mestské domy alebo vily. „V USA však vietnamskí kupujúci budú investovať do nedokončených projektov, z ktorých väčšina je formou kondomínia.

Nákup nehnuteľností bližšie k domovu

Bohatí Vietnamci samozrejme investujú aj do luxusných nehnuteľností vo vlastnej krajine.

Duongová uviedla: ”Rezidenčný trh vo Vietname za posledné štyri roky zaznamenal veľmi silné oživenie,“ … „Pravdepodobne 95% našich kupujúcich sú miestni zákazníci.“ Zopakoval to aj pán Griffiths, ktorý povedal: „Vietnamskí kupujúci dominujú na plnej čiare.“

V roku 2015 Vietnam zmenil svoje zákony v oblasti nadobudnutia nehnuteľností pre zahraničnych investorov, ktorí sa tak pripojili k bohatým Vietnamcom pri kúpe luxusných domovov. Tento krok nastal, keď sa zvyšok juhovýchodnej Ázie tešil rozmachu nehnuteľností, a vietnamský trh ťažil z výhod spojených so zvýšeným záujmom zo strany zahraničných kupcov. Ako však zdôraznil pán Griffiths, existujú pravidlá týkajúce sa spôsobov, ako môžu kupujúci zo zahraničia investovať. Ich vlastníctvo je limitované na vlastníctvo maximálne 30% bytov v kondimíniu, alebo 250 bytov v danom revíre. Kvóty pre cudzincov v luxusných apartmánoch v Hočiminovom Meste sa však rýchlo naplňajú.

V hlavnej metskej časti číslo 1 južného mesta, ktorá je považovaná za finančné centrum krajiny a kde sa nachádza burza cenných papierov a tiež vietnamské ústredie medzinárodných bánk, dominujú luxusné projekty ako Marq a Vinhomes Golden River.

Súvisiace: Indovia žijúci mimo Indie poháňajú boom luxusných nehnuteľností v Indii

Duongová ďalej poznamenala: „Vzhľadom na veľmi vysoké ceny pôdy je tu len niekoľko rezidenčných projektov a všetky sú luxusné, … „Máme niekoľko veľmi bohatých investorov, ktorí sa zaujímajú o luxusný trh v metskej časti číslo 1. Avšak väčšina z nich hľadá skôr kapitálový zisk ako výnos z prenájmu, pretože výnos z prenájmu tohto segmentu v tejto oblasti je v rozmedzí len 4% až 5%.“

Podľa pani Duongovej väčšina investorov v Hočiminovom Meste, ktorí investujú mimo metskej časti číslo 1 priamo odkúpujú nehnuteľnnosť a dúfajú, že využijú rastúci dopyt zo strany emigrantov. Uviedla: ”Väčšina veľkých medzinárodných spoločností vo Vietname má kancelárie a pobočky v Hočiminovom Meste,” … “Takže dopyt emigrantov v Hočiminovom Meste je obrovský a každým dňom rastie.” Pani Duongová vysvetľuje, že napriek tomu, že zisky boli v poslednom čase stlačené kvôli prevyšujúcej ponuke nad dopytom, priemerný výnos z prenájmu v Hočiminovom Meste mimo okresu 1 zostáva medzi 6% a 7% v porovnaní so 4% až 5% v Hanoji.

Plánuje sa vytvorenie novej mestskej oblasti na východe časti rieky Saigon, oproti existujúcej centrálnej obchodnej štvrti, ktorá má zmierniť dopravné zápchy a znížiť environmentálne zaťaženie, ktorým mesto momentálne čelí.

Podľa Duongovej zo spoločnosti CBRE: ”V tejto oblasti bude vybudovaná prvá linka metra v Hočiminovom Meste, ktorá bude spájať metske časti číslo 1, 2 a 9,“ … „Aj keď to bude trvať ďalšie dva až tri roky, kým linka bude dokončená, kupujúci investujú špekulatívne. Pretože v týchto oblastiach bol developerom sprístupnený rozsiahly objem pôdy, kupujúci si stále môžu vybrať z rozmanitého portfólia produktov v danej oblasti.“

Okrem Hočiminovho Mesta, zámožní investori ( domáci aj zahraniční ) hľadajú aj ďalšie cieľové miesta v krajine. Minulý rok Hanoj ​​predbehol svojho južného konkurenta a stal sa hlavným príjemcom priamych zahraničných investícií vo Vietname.

Investori momentálne hľadajú v Hanoji pozemky, čo znamená orientácia skôr na rodinné domy, radové domy a dvojdomy, ako na byty. Duongová nakoniec uviedla: ”Cena pôdy zaznamenala oveľa vyššiu mieru rastu v Hanoji ako v Hočiminovom Meste, takže tí, ktorí investujú do pozemkov, dosahujú vyššie zisky v hlavnom meste.”

A rast trhu s nehnuteľnosťami nie je obmedzený na najväčšie mestá. Pritesh Samuel, hlavný redaktor vo firme Dezan Shira & Associates, poukazuje aj na pobrežné mestá Da Nang, Nha Trang a Phu Quoc, ktoré ťažia z rýchlo rastúceho cestovného ruchu v krajine. Poznamenáva, že v súčasnosti sa pripravuje množstvo pohostinských a rezidenčných projektov zameraných nielen na zahraničných prisťahovalcov, ale aj na rastúcu strednú triedu Vietnamu, ktorá má v súčasnosti dosah aj na dovolenková nehnuteľnosť.

Zdroj: WSJ, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.