
Saudská Arábia začiatkom apríla hostila historicky prvý Týždeň módy v Rijáde. Zahŕňal veľký počet prestížnych módnych prehliadok a podujatí, z ktorých väčšina mala presne taký charakter, na aký sme zvyknutí z podobných festivalov v New Yorku a Európe. Arabská módna rada („Arab Fashion Council; AFC“) je najväčšou neziskovou organizáciou zameranou na módu v rámci arabského sveta a pre účely Týždňa módy v Rijáde dala postaviť obrovský stan, v ktorom sa konali jednotlivé časti podujatia. Modelky sa tu premávali po móle v mimoriadne štýlových odevoch a topánkach s vysokými opätkami, kým zúčastnení hostia sa ozdobili oblečením prestížnych módnych značiek z kolekcie Jar 2018. Na prvý pohľad však bolo jasné, že táto módna šou sa v niekoľkých smeroch zásadne líšila od svojich amerických a európskych predchodcov.
Počas Týždňa módy v Rijáde na scéne nefigurovali žiadne sociálne médiá, netiekli tu žiadne prúdy šampanského a nebol tu prítomný ani jeden muž. V Saudskej Arábii je totiž zvykom, že ženy a muži sa na verejnosti nestretávajú. Miestna kultúra sa však postupne stáva čoraz tolerantnejšou a obe pohlavia sa mnohokrát dostávajú do kontaktu na verejných priestranstvách v rámci univerzít či iných inštitúcií. Ďalšie nepísané pravidlo hovorí o tom, že ženy musia byť v prítomnosti mužov bezpodmienečne zahalené rúchom abaya. Na vyslovene dámskom módnom podujatí však mohli mať oblečené čokoľvek si želali.
Prítomnosť žien v Rijáde sa vo veľkej miere odzrkadľovala aj priamo na móle. Harmonogramu prehliadok dominovali módne návrhárky z Libanonu, Egypta, Kazachstanu a ďalších krajín Stredného východu. Samozrejme nechýbali ani miestne dizajnérky, ktoré plnohodnotne prezentovali módu Saudskej Arábie. Každá zo zúčastnených návrhárok priniesla na podujatie kúsok svojho vlastného štýlu. Objavili sa tu jagavé večerné šaty inšpirované módou 80. rokov minulého storočia, ale aj štýlové moderné športové súpravy. Niet však žiadnych pochýb o tom, že toto arabské kráľovstvo môže stavať na stabilných základoch, z ktorého čoskoro povstane prosperujúci módny priemysel.
Spoznajte päť kľúčových osobností, ktoré menia budúcnosť saudskoarabskej módy.
Arwa Al Banawi

Táto módna návrhárka pochádza zo saudskoarabského mesta Džidda. V priebehu detstva bola vychovávaná vo Švajčiarsku a v súčasnosti žije v Dubaji. Vďaka svojim rôznorodým skúsenostiam pravidelne uvádza módne kolekcie, ktoré sa pýšia výrazne multikultúrnym nádychom. Svoju prehliadku v Rijáde otvorila červeným žakárovým kostýmom, po ktorom nasledoval kaki model rovnakého štýlu, pričom pozoruhodným prvkom bola dolná časť kostýmu ušitá z tradičnej saudskoarabskej tkaniny. Al Banawi nazvala svoju kolekciu ako „mestský luxus“, ktorý dokonale kombinuje prvky západnej módy so saudskoarabským dedičstvom návrhárky. Svoje najnovšie modely komentovala nasledovne: „Veľmi rada využívam tkaniny autentické pre saudskoarabskú kultúru. Zároveň však musím dbať na to, aby bolo všetko moderné a v súlade s mestskou módou.“ Medzi jej kreáciami sa objavili napríklad šaty lemované šachovnicovou tkaninou známou ako keffiyeh a jedna z modeliek mala okolo krku obmotaný obrovský šál z tkaniny nazývanej sedu.
Al Banawi vo svojej prestížnej kolekcii nezahrnula ani jedno rúcho abaya. Rozhodnutie ohľadom tohto tradičného odevu však uskutočnila už dávno predtým, keď korunný princ Saudskej Arábie vyhlásil, že ženy už nie sú povinné zahaľovať sa pri akejkoľvek spoločenskej interakcii. Al Banawi povedala: „Dokonca aj keď som začínala, nikdy som nenavrhla tradičnú abayu. Nerada svojimi modelmi obmedzujem dámy a tak aj moje rúcha abaya boli veľmi moderné a často pripomínali skôr kabáty.“ Nedá sa poprieť, že dlhé čierne kabáty a štýlové šaty s dlhými rukávmi, ktoré sú súčasťou kolekcie tejto sľubnej dizajnérky, by mohli bez problémov vystupovať v úlohe tradičného saudskoarabského rúcha.
Súvisiace: Módny návrhár Thom Browne: “Ako ignorujem neprajníkov a kráčam vlastnou cestou“
Mashael Alrajhi

Mashael Alrajhi opísala svoju kolekciu ako „kombináciu luxusnej a pouličnej módy“, čím skutočne trafila klinec po hlavičke. Jej prehliadka v Rijáde bola bezkonkurenčne najenergickejším predstavením celého týždňa. Alrajhi na móle predviedla ručne tkané tylové modely, ale aj štýlové kreácie nadrozmerných veľkostí. Viaceré zo svojich modelov doplnila prestížnymi teniskami modelu Nike Air Force One. Kolekcia tejto návrhárky zahŕňala inovatívne a pohodlné modely vhodné ako na bežné nosenie, tak aj na prominentné spoločenské podujatia a luxusné večierky. Aj Alrajhi sa rozhodla ignorovať tradičné rúcho abaya a predviedla vlastné prevedenie tohto odevu, ktoré pripomínalo skôr dlhú hodvábnu bundu s jemným pásikovaným vzorom.
Táto dizajnérka je verná svojim koreňom a zároveň si dláždi vlastnú cestu naprieč módnou scénou v Saudskej Arábii. V minulosti sa už predviedla na Týždni módy v Londýne a v roku 2016 sa stala prvou saudskoarabskou módnou návrhárkou, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie Woolmark Prize.
Kolekcia predvedená v Rijáde bola pútavá a sebaistá, ale samotná dizajnérka sa napriek úspechu musela vysporiadať s niekoľkými výzvami. Po prvé, v Saudskej Arábii neexistuje žiadny špecializovaný výrobca oblečenia. Všetky odevné spoločnosti sa obmedzujú na šitie uniforiem pre školy, reštaurácie a ďalšie profesie. Alrajhi povedala: „Zašla som za jedným z miestnych výrobcov, pretože som si chcela prezrieť, čomu presne sa venuje. Nebolo však možné dohodnúť sa s ním na vzájomnej spolupráci. Moje modely sa vyznačujú jedinečnými strihmi a mnohé ich časti je potrebné zostavovať ručne. Skutočnou výzvou lokálnej módnej scény je zabezpečovať mladým dizajnérom možnosti práce a produkcie na domácom trhu v Saudskej Arábii.“
Reem Al Khanal

Reem Al Khanal pôsobí v módnom priemysle už viac než desať rokov a v súčasnosti je jednou z najznámejších módnych návrhárok v Saudskej Arábii. Týždeň módy v Rijáde bol však až dvakrát preložený na neskorší dátum a Al Khanal sa tak podujatia nemohla zúčastniť. Napriek tomu sa však v meste stretla s viacerými predstaviteľmi médií a niektorým dokonca robila sprievodkyňu metropolou. O meniacej sa povahe saudskoarabskej módy povedala: „Predpokladám, že Rijád sa čoskoro stane vyhľadávanou destináciou fanúšikov módneho priemyslu a tunajší Týždeň módy bude čoraz prestížnejšou udalosťou. Pevne verím, že v priebehu budúcich rokov sa do podujatia zapojí viac značiek, návrhárov, editorov a v konečnom dôsledku aj kupcov. V prvom rade sa však musíme zamerať na infraštruktúru a podnecovať otváranie viacerých tovární v rámci jednotlivých sektorov módneho priemyslu.“ Al Khanal produkuje svoje odevy v zahraničí, čo si však vyžaduje podstatné investície do distribúcie a cestovania. Takáto situácia sa nepriaznivo odzrkadľuje na ziskovosti jej značky.
Al Khanal sa špecializuje na asymetrické šaty, ktoré často využívajú rôzne prvky architektonického dizajnu. Viaceré z jej modelov môžete vzájomne kombinovať a vytvárať tak vlastné kreácie pre každú príležitosť. Al Khanal povedala: „Moje výtvory sa nosia veľmi ľahko, no zároveň vytvárajú dostatočne dramatický efekt.“ Saudskoarabské ženy si v čoraz väčšej miere zvykajú na uvoľnenejšie kultúrne prostredie a skromné umelecké strihy tejto návrhárky tak postupne získavajú patričnú popularitu. Al Khanal dodala: „Všetky problémy sú v minulosti. Ja však žijem v prítomnosti.“
Herfah by Naeema

Dizajnéri zodpovední za značku Herfah by Naeema sa dočkali mimoriadneho úspechu. Ich najnovšia kolekcia bude totiž prezentovaná na jednom z výstavných podujatí poprednej predajnej značky Moda Operandi. Predajcu upútal predovšetkým tradičný zimný kabát lemovaný kožušinou známy ako farwa, ktorý predstavuje odev beduínskych mužov v saudskoarabskej púšti. Značka Herfah by Naeema však prispôsobila tento kúsok dámskej móde, pričom použila umelú kožušinu, metalickú žakárovú tkaninu, hodvábne vlákna a tradičné vyšívané vzory. Takmer všetky súčasti oblečenia tejto značky sa produkujú v Libanone, ktorý je už všeobecne známy ako výrobné centrum módneho priemyslu na Strednom východe. Výnimkou sú jedine spomenuté výšivky, na ktorých výrobe sa podieľa 40 miestnych žien priamo zo Saudskej Arábie. Ich cieľom je totiž udržiavanie lokálnych tradícií a remeselných postupov.
Značka Herfah by Naeema je však unikátna ešte v jednom smere. Vo veľkej väčšine totiž využíva látky a tkaniny, ktoré ich výrobcovia neboli schopní predať ďalším účastníkov módneho sektora. Takýmto spôsobom sa snaží znižovať celkovú uhlíkovú stopu Saudskej Arábie.
Dlhodobá udržateľnosť sa iba nedávno dostala do pozornosti západnej módy. Saudská Arábia sa však tiež vybrala správnym smerom, no v blízkej budúcnosti bude musieť prekonať viacero prekážok. V prvom rade je kľúčové, aby pracovala na budovaní skutočného textilného priemyslu. Značka Herfah by Naeema je však dobrým začiatkom tejto iniciatívy, keďže tradičnú saudskoarabskú módu prepája s modernými trendmi pútavým a zmysluplným spôsobom.
Súvisiace: Maria Grazia Chiuri a jej rady pre ďalšiu generáciu módnych návrhárov
Alya Al-Sawwaf zo značky SWAF

Účastníci Týždňa módy v Rijáde mali jedinečnú možnosť pozrieť si módnu prehliadku značky SWAF. Bezprostredne pred jej začiatkom sa na veľkých obrazovkách premietalo video, v ktorom návrhárka Alya Al-Sawwaf pracovala vo svojom ateliéri – strihala kusy tylovej tkaniny, riasila záhyby svadobných šiat a zdobila svoje modely jagavými flitrami. Počas samotnej prehliadky predstavila svetu skutočne prestížne a luxusné kreácie, pričom hlavnou atrakciou programu bola nevesta s viac než dvanásť metrov dlhým sprievodom. Nebolo žiadnych pochýb o tom, že zúčastnené dámy v prvých radoch túžili vytiahnuť svoje mobilné telefóny a zhotoviť si niekoľko fotografií pre vlastné potešenie. Fotografovanie však bolo zakázané.
Západný svet sa v súčasnosti už nenadchýna nad trblietavými šatami vhodnými na červený koberec, no práve takéto modely dokonale vyjadrujú renesanciu saudskoarabskej módy. Al-Sawwaf pôsobí v liberálnom prístavnom meste Jeddah a obklopuje sa bohatými a prominentnými priateľmi, na ktorých často testuje svoje odvážne módne výtvory.
Zdroj: Vogue, Fashionista