Mrakodrap Grand Manhattan je dokonalým symbolom života v New Yorku.
Nový developerský projekt s 39 poschodiami bude zastrešovať byty, luxusný hotel, reštaurácie a niektoré z najdrahších nehnuteľností v krajine. Avšak namiesto výhľadov na Central Park bude poskytovať pohľad na 1. okrsok Ho Či Minovho mesta vo Vietname – na ulicu známu ako „Wall Street v Saigone“.
Jedná sa o najnovší projekt Bui Thanh Nhona, bývalého predajcu veterinárnej medicíny, ktorý povýšil svoju Novaland Group na jednu z najväčších spoločností na vietnamskom trhu s realitami. Väčšinové vlastníctvo predsedu v podniku viedlo k tomu, že Nhon podľa štatistík agentúry Bloomberg disponuje majetkom v hodnote približne 800 miliónov dolárov.
Vlastniť takéto bohatstvo by však bolo nepredstaviteľné v roku 1995, keď Nhon zmenil orientáciu spoločnosti Novaland smerom na nehnuteľnosti. Komunistický Vietnam sa však odvtedy stal jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete. Ekonomická expanzia tejto krajiny v priebehu posledných 20 rokov dosahovala v priemere viac ako 6% ročne, čo bolo spôsobené najmä skutočnosťou, že Vietnam sa konečne otvoril zahraničným investíciám a prestal v neprimeranej miere obmedzovať spoločnosti v súkromnom sektore pôsobiace na svojom území. V poslednej dobe sa do Vietnamu presťahovalo viacero tovární z južnej Číny, čo v minulom roku pomohlo krajine dosiahnuť nárast HDP na úrovni až 7%.
Súvisiace: Trh s luxusnými nehnuteľnosťami v Izraeli je na vzostupe
Tento vývoj situácie stimuluje zahraničných investorov k tomu, aby sa čoraz viac zameriavali na trh s nehnuteľnosťami vo Vietname. Spolu s nimi sa aktivizuje aj rýchlo sa rozrastajúca skupina bohatých domácich kupcov, ktorí túžia zabezpečiť si svoje bohatstvo jeho usmernením do realít. S postupným nástupom nestability na trhu luxusných nehnuteľností v svetových mestách ako Londýn, Hongkong, Sydney či New York, Vietnam sa stáva mimoriadne atraktívnu lokalitou.
Goodwin Gaw, predseda súkromnej investičnej spoločnosti Gaw Capital Partners v Hongkongu, ktorá celosvetovo spravuje realitné aktíva v hodnote 17 miliárd dolárov, vysvetlil: „Vietnam sa momentálne nachádza tam, kde sme pred 10 alebo 15 rokmi videli južnú Čínu.“ Nedá sa poprieť, že ani Vietnam už v súčasnosti nie je výlučne bezrizikovou investičnou príležitosťou – obzvlášť s ohľadom na fakt, že ceny miestnych nehnuteľností sa v posledných 18 mesiacoch neustále zvyšujú. Gaw však zároveň potvrdil, že „z dlhodobého hľadiska ešte stále ide o veľmi dobrú alternatívu, najmä ak sa dokážete vyhnúť nadbytočnému riziku“.
Spoločnosť CBRE Group potvrdila, že ceny luxusných bytov v Ho Či Minovom meste v priebehu roka 2018 vzrástli o pozoruhodných 17% na priemernú úroveň 5 518 dolárov za meter štvorcový. Spoločnosť okrem toho predpovedá, že do začiatku roka 2020 stúpnu tieto ceny o takmer ďalších 10% až nad hodnotu 6 000 dolárov za meter štvorcový. Treba tiež poznamenať, že apartmány najvyššej cenovej kategórie v minulom roku zaznamenali nárast iba o 1%.
Developerský projekt Grand Manhattan bude zahŕňať dvoj a trojspálňové obytné jednotky, ktorých trhová cena bude začínať na úrovni od 6 000 dolárov za meter štvorcový. Nhon sa ohľadom budúcnosti svojho projektu odmietol vyjadrovať pre médiá. Ostáva tak síce pravdou, že uvedená cena predstavuje takmer dvojnásobok sumy požadovanej za typický luxusný byt v Ho Či Minovom meste, avšak ešte stále je to iba zlomok nákladov za podobnú nehnuteľnosť v Singapure, Tokiu alebo Hongkongu, ktorý sa považuje za vôbec najdrahší realitný trh sveta.

Ilsang Cho, hovorca juhokórejskej cestovnej agentúry Hana Tour, ktorá organizuje viacdňové zájazdy do Vietnamu za cieľom prehliadok luxusných apartmánov, povedal: „Niet pochýb o tom, že aktuálne je skutočne veľký záujem investovať do realít vo Vietname.“
Zatiaľ čo naďalej pretrváva silný dopyt aj zo strany zahraničných investorov, najnovšia vlna kupujúcich na trhu vo Vietname pozostáva predovšetkým z bohatých jedincov spomedzi obyvateľov tejto krajiny. Agentúra Knight Frank v roku 2017 dokladovala, že počet ľudí s čistými aktívami v objeme viac ako 30 miliónov dolárov sa v období rokov 2006 až 2016 zvýšil o pozoruhodných 320% percent. To predstavuje mimoriadne rýchly nárast a Vietnam tak v tomto ohľade dokonca prekonáva Indiu a Čínu.
Chris Freund, zakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti Mekong Capital, potvrdil, že v poslednej dobe mnoho obyvateľov Vietnamu zhromaždilo svoje bohatstvo práve obchodovaním na trhu s nehnuteľnosťami. Miera vlastníctva domov v tejto krajine presiahla 90%, čo je jednou z najvyšších hodnôt na celom svete. Takto narastajúce hodnoty znamenajú, že vo Vietname v súčasnosti existujú rodiny patriace do strednej triedy populácie, ktoré vlastnia bývanie s hodnotou nad 1 milión dolárov.
Neil MacGregor, výkonný riaditeľ realitnej spoločnosti Savills Vietnam, ktorý je predajným reprezentantom mrakodrapu Grand Manhattan, uviedol, že developeri nehnuteľností sa síce v nedávnej minulosti sústredili predovšetkým na strednú triedu obyvateľstva, ale aktuálne menia svoj prístup a upriamujú pozornosť na bohatších zákazníkov. Realitný odborník povedal: „Stretávame sa s čoraz väčším počtom mimoriadne bohatých jedincov z Vietnamu – a to najmä podnikateľov, ktorí hľadajú vhodné možnosti, kam vložiť svoje peniaze.“
Novaland však nie je bez konkurencie. Spoločnosť CapitaLand, ktorá je najväčším developerom nehnuteľností v Singapure, má naplánované podobné luxusné projekty ako v Ho Či Minovom meste, tak aj v hlavnom meste Hanoj.

Ponuka voľných pozemkov v centrálnych lokalitách je však extrémne obmedzená, čo je tiež jedným z dôvodov, prečo sa mnoho bohatých ľudí snaží kupovať nehnuteľnosti čo najskôr. Ďalším faktorom vyvolávajúcim dopyt po mestských bytoch je posun v rámci ázijskej kultúry, ktorá sa doteraz vyznačovala tradíciou niekoľkých generácií spolunažívajúcich pod jednou strechou.
Duong Thuy Dung, riaditeľ spoločnosti CBRE, vysvetlil: „Zaznamenávame výraznú zmenu v správaní spotrebiteľov. Veľký počet mladých párov v súčasnosti uprednostňuje po uzavretí manželstva osamostatniť sa od rodičov. Novomanželia si následne radi kupujú luxusnejšie apartmány v uzavretých komunitách.“
Súvisiace: Predaje na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami v Moskve sa zvyšujú
Napriek popularite spoločnosti Novaland – je druhým najvýznamnejším developerom nehnuteľností vo Vietname – o Nhonovi je známe iba veľmi málo. Narodil sa v roku 1958, študoval na Univerzite poľnohospodárstva a lesníctva v Ho Či Minovom meste a svoju podnikateľskú činnosť začal v roku 1992, keď predával produkty veterinárnej starostlivosti. Obytné jednotky spravované spoločnosťou Novaland v súčasnosti zodpovedajú približne za jednu štvrtinu všetkých bytov predávaných v meste.
Andy Ho, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti VinaCapital Group, uviedol: „Väčšina ázijských spoločností má tendenciu po dosiahnutí prvotného úspechu v akomkoľvek sektore nakoniec vstúpiť na trh s nehnuteľnosťami. Keď sa totiž ekonomika krajiny zlepšuje, jej obyvatelia vo veľkom nakupujú reality.“
Zdroj: AsiaPropertyHq, MansionGlobal