Je jednoznačne znepokojujúce opustiť svoju nudnú domácu karanténu a vydať sa do nebezpečného prostredia jednotlivých obchodov, v ktorých vládne napätá atmosféra. Denná rutina súčasného sveta pandémie je ale plná takýchto situácií.
Aj napriek tomu, že zapĺňanie svojich domovov konzervami a trvanlivými potravinami sa môže zdať ako dobrý nápad, začať s efektívnym čistením a dezinfekciou jednotlivých predmetov v domácnosti je nápad lepší. Pomôže vám totižto znížiť pravdepodobnosť toho, že sa či už vy, alebo vaši milovaní, dostanete do priameho kontaktu s ochorením COVID-19 a navyše tým znížite aj šance, že tento vírus rozšírite ďalej. Udržiavanie nielen poriadku, ale aj čistoty svojho domova, tak teraz pomáha skutočne každému.
Americké centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb preto takúto aktivitu jednoznačne odporúča. Navyše vo svojich vyhláseniach pravidelne uvádza hneď aj niekoľko základných krokov, ktoré sú pre dokonalú dezinfekciu našich domácností nevyhnutné.
Pravidelne si umývajte ruky
Je zrejmé, že toto pravidlo ste počuli už minimálne milión krát. Môžeme vás však uistiť, že sa s nim stretnete ešte minimálne milión krát viac, nakoľko práve tento spôsob je tým najúčinnejším pri znižovaní pravdepodobnosti infikovania sa koronavírusom. Rovnako vďaka nemu vírus nerozšírite ďalej. Preto si svoje ruky umývajte pravidelne pri každom zakašľaní, ale aj kýchnutí. Taktiež si ich umyte aj vtedy, keď sa dotknete tváre, použijete toaletu alebo sa presuniete z jedného miesta na druhé, ako napríklad po príchode z potravín.
Ak by ste sa však ocitli v situácii, kedy by nebolo možné umyť si ruky mydlom a vodou, neváhajte a okamžite použite dezinfekčný gél. Je potrebné zdôrazniť, že aj keď nejde o plnohodnotnú náhradu klasického umytia rúk, stále je dostatočne efektívne, pretože aj keď patogény nezničí, minimálne ich z vašich rúk odstráni.
Ak si nie ste istí, či to však vykonávate správne, určite zamierte na webovú stránku Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá pred časom vydala podrobný návod na to, ako si správne umývať ruky po dobu minimálne 20 sekúnd.
V súvislosti s pravidelnou dezinfekciou a umývaním je však rovnako nesmierne dôležité svoje ruky aj pravidelne hydratovať. Suchá a popraskaná koža je totižto živnou pôdou pre všetky infekcie. Práve preto akonáhle si ruky umyjete, nezabudnite na ne aplikovať aj trocha krému.
Väčšina hydratačných krémov obsahuje podobné ingrediencie, ktoré samozrejme zahŕňajú vodu a glycerín. Z toho dôvodu na značke nezáleží. Ak sú však vaše ruky až príliš vysušené, obzrite sa skôr po krémoch, ktoré odporúčajú dermatológovia a zároveň na ich obale nájdete nápis „extra hydratačné“. K takýmto krémom sa napríklad zaraďujú Eucerin Advanced Repair alebo Neutrogena Hydro Boost.
Súvisiace: Ako vníma pandémiu koronavírusu Domenico Dolce?
Ostaňte doma
Aj keď nie ste chorí, ani sa tak necítite, rozhodne ostaňte doma. Pohybovanie sa vo veľkých davoch alebo vychádzanie do reštaurácií totižto so sebou prináša veľké, a najmä zbytočné nebezpečenstvo priameho vystavenia sa nákaze. Rovnako tým však staviate do pozície ohrozených aj ľudí okolo seba. Čím viac sa pohybujete na verejných priestranstvách, tým viac šancí dávate koronavírusu na to, aby sa k vám dostal či už prostredníctvom špinavých rúk, oblečenia, alebo akejkoľvek osoby. Nezabúdajte na to, že doslova milióny ľudí sú v súčasnej situácii nesmierne zraniteľní a náchylní na tento vírus. A tým, že sa nebezpečenstvu nakazenia vystavujete vy, vystavujete nebezpečenstvu aj ostatných.
Podľa vedúceho pracovníka oddelenia prevencie a kontroly infekcií na univerzite Oregon Health & Science University, doktora Johna Townesa, existuje obrovské množstvo nielen starších ľudí, ale aj tých, ktorí majú rôzne zdravotné problémy, často aj skryté. Ako vo svojom vyhlásení uviedol: „Ak každý z týchto ľudí ochorie v rovnakom čase, jednoznačne položia zdravotný systém celej krajiny na kolená. Preto sa usilujeme v čo najväčšej možnej miere zamedziť šíreniu tohto vírusu.“
Dôležité pravidlá pre to, aby ste ostali v bezpečí:
• zdržiavajte sa doma a vyhýbajte sa masovým zhromaždeniam, vychádzkam do barov, reštaurácií a podobne
• od zvyšných ľudí sa na verejných priestranstvách zdržiavajte vo vzdialenosti minimálne 1,5 metra
• umývajte si ruky mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd, alebo na ich vyčistenie použite dezinfekčný gél
• ak kašlete alebo kýchate, nasaďte si rúško
Nový koronavírus sa šíri od osoby k osobe prostredníctvom priameho kontaktu, alebo tzv. kvapôčok. Tieto kvapôčky však neostávajú po vypustení do priestoru voľne visieť vo vzduchu. Spadnú na zem približne v 1,5 metrovej vzdialenosti od nakazenej osoby.
Ako zabezpečiť to, aby sa nášmu domovu vírus vyhýbal?
Pravidelné čistenie a dezinfekcia
Prvá vec, ktorú je potrebné maximálne zdôrazniť je to, že čistenie a dezinfekcia sú dve úplne odlišné veci. Americké centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb preto odporúča uvedomiť si tento rozdiel a poctivo vykonávať obe činnosti. Dokonca aj v prípade, ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú výhradne zdravé osoby.
Zapamätajte si, že čistenie je o odstraňovaní nečistôt z povrchu predmetov. Na druhej strane dezinfekcia je o zabíjaní patogénov. Obe aktivity preto vykonávajte denne a zvlášť v prípade, ak do vašej domácnosti vstúpi niekto nový.
Prenos z osoby na osobu je omnoho väčším rizikom ako prenos vírusu cez rôzne povrchy predmetov, no aj napriek tomu Americké centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb odporúča, aby sme pravidelne čistili a dezinfikovali predmety v našom domove minimálne jeden krát denne, a to predovšetkým za predpokladu, že máme kontakt s vonkajším svetom či už prostredníctvom osoby, ktorá domov pravidelne opúšťa a následne sa do neho vracia, alebo do neho nosíme nové predmety, ktoré môžu pokojne predstavovať aj zakúpené potraviny.
Vytipujte si povrchy a predmety vo vašom domove, s ktorými prichádzate do kontaktu najčastejšie
Vedci zistili, že nový koronavírus je schopný prežiť aj na povrchoch rôznych predmetov. Napríklad na kartóne dokáže prežiť až 24 hodín, zatiaľ čo na plaste a nehrdzavejúcej oceli dokonca až dva či tri dni. Práve z toho dôvodu je dezinfekcia nesmierne dôležitá.
Predmety, s ktorými prichádzate v rámci domáceho prostredia do kontaktu najčastejšie sú:
• kľučky dverí
• stoly
• kuchynské stoličky
• kuchynské pulty
• pulty v kúpeľni
• vodovodné kohútiky
• toalety
• vypínače svetla
• diaľkové ovládanie
• herné ovládače
Domov každého z nás je však samozrejme iný a preto sa dôkladne zamyslite nad konkrétnymi predmetmi vo vašej domácnosti, s ktorými prichádzate do kontaktu najčastejšie, a následne ich dôkladne vydezinfikujte.
Ako dezinfekciu vykonať správne
Najprv čistenie, potom dezinfekcia
V prvom rade je potrebné dôkladne odstrániť prach a akékoľvek ďalšie nečistoty z predmetov, čím ich povrch vyčistíte. Urobiť tak môžete prostredníctvom mydlovej vody, alebo čistiaceho spreja a utierky. Následne na povrch aplikujte vhodný dezinfekčný prostriedok. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom ako tak urobiť je prejsť po povrchu predmetov dezinfekčnými obrúskami alebo na nich nastriekať dezinfekčný sprej.
Agentúra pre ochranu životného prostredia len nedávno uviedla celý zoznam dezinfekčných prostriedkov, ktoré dokážu nový koronavírus efektívne zničiť. V bežných potravinách a drogériách však nájdete aj mnohé ďalšie dezinfekčné obrúsky, spreje, či gély, ktoré v zozname uvedené nie sú. Preto, ak si chcete byť istí, že prostriedok, ktorý kupujete, bude skutočne účinný, zamerajte sa na zoznam vírusov a baktérií na jeho etikete, ktorých odstránenie garantuje. Podľa doktora Townesa je dôležité, aby daný výrobok dokázal zničiť vírus chrípky, vírus RSB, SARS vírus a ďalšie koronavírusy. Ak na etikete výrobku nájdete takýto zoznam, potom si môžete byť istí, že bude účinným aj proti najnovšej verzii koronavírusu.
Aké dezinfekčné prostriedky sú vhodné na boj s koronavírusom?
• dezinfekčné obrúsky
• dezinfekčné spreje
• izopropylový alkohol
• peroxid vodíka
Čo robiť, ak dezinfekčné výrobky už nie sú v obchodoch dostupné?
Americké centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb v nedávnej správe zverejnilo recept na podomácky vyrobený dezinfekčný prostriedok. Na jeho prípravu budete potrebovať:
• 4 čajové lyžičky bielidla
• ¼ vody
Obe ingrediencie nalejte do rozprašovača a dôkladne ich premiešajte. Následne danou zmesou postriekajte akýkoľvek povrch, nechajte pôsobiť 10 minút a utrite navlhčenou handričkou.
Nezabúdajte však na to, že bielidlo je v mnohých prípadoch maximálne postačujúcim prostriedkom. Nie je potrebné miešať ho s ďalšími prostriedkami a už vôbec nie s akýmkoľvek iným chemickým čistiacim prostriedkom. Je totižto viac než pravdepodobné, že povrch predmetu by takáto kombinácia buď zničila, alebo v tom lepšom prípade iba zmenila jeho farbu. Bielidlo preto využívajte ako dezinfekčný prostriedok len ako poslednú možnosť, a to v prípade, ak skutočne nemáte prístup k akémukoľvek inému dezinfekčnému výrobku. Rovnako nezabúdajte pri manipulácii s ním nosiť ochranné rukavice, mať otvorené okná a byť maximálne opatrný.
Je pranie oblečenia dostatočným spôsobom jeho dezinfekcie?
Vo väčšine prípadov áno. Dokonca aj ručné pranie oblečenia s obyčajným mydlom a jeho následné vysušenie pri o niečo vyššej teplote je všetko, čo na jeho dezinfekciu potrebujete.
Nezabúdajte však na dezinfikovanie všetkých povrchov, s ktorými mohlo špinavé oblečenie prísť do kontaktu, vrátane vešiakov a vašich rúk, a to predovšetkým v prípade, že sa vo vašej domácnosti nachádza chorá osoba.
Vešiaky čistite a dezinfikujte rovnako ako akékoľvek iné predmety v domácnosti.
Rovnako nezabúdajte aj na pravidelné čistenie vášho plášťa a ruksaka. Čistenie ich vnútra dezinfekčnými obrúskami by ale malo postačovať.
Je potrebné dezinfikovať aj potraviny?
Ak na to nevznikne opodstatnený dôvod, potom to potrebné nie je. Podľa Správy potravín a liečiv neexistuje žiaden dôkaz o tom, že potraviny, alebo ich samotný obal, môžu prenášať nový koronavírus. Z toho dôvodu ich nie je potrebné dezinfikovať o nič viac, ako tomu bolo doteraz. Jednoducho len dbajte na správne hygienické návyky aj naďalej.
Je potrebné dezinfikovať zásielky a poštu?
Do istej miery áno. Podľa Poštovej služby Spojených štátov sú pošta a zásielky len málo pravdepodobným prenášačom koronavírusu a balíčky z Číny tak nepredstavujú žiadne špeciálne riziko v porovnaní s ostatnými zásielkami. Na druhej strane však vedci len prednedávnom zistili, že vírus dokáže na povrchu kartónu prežiť až 24 hodín a preto zbežné vyčistenie balíčka dezinfekčným obrúskom neuškodí.
Ako správne dezinfikovať elektronické zariadenia
Aj keď elektronické zariadenia vo vašej domácnosti vám môžu pomôcť pohodlne zvládať karanténu, nezabúdajte na to, že nie sú vašimi priateľmi. Sú doslova magnetom na baktérie a preto ich potrebujete čistiť a dezinfkovať naozaj vo veľkej miere. Najlepším spôsobom ako tak urobiť je pretierať ich dezinfekčnými obrúskami. No niektoré zariadenia potrebujú špeciálny prístup. Neváhajte sa preto opýtať samotných výrobcov daných zariadení na správny postup ich dezinfekcie.
Súvisiace: Luxusné spoločnosti finančne prispievajú na boj proti korona vírusu
Ako dezinfikovať mobilný telefón alebo tablet?
Na základe aktualizovaného návodu na použitie od spoločnosti Apple je možné konštatovať, že mobilný telefón iPhone je možné dezinfikovať obyčajnými dezinfekčnými obrúskami s minimálnym obsahom alkoholu v objeme 70%. Venujte však zvýšenú pozornosť obrazovke, tlačidlám a akýmkoľvek miestam, v ktorých sa najčastejšie usádza prach. Rovnako nezabúdajte aj na obaly zariadení. Akýkoľvek obal dôkladne odstráňte, vyčistite zvnútra a následne nasaďte na zariadenie. Potom ho vyčistite a dezinfikujte aj z jeho vonkajšej strany. Na základe odporúčaní Amerického centra prevencie a kontroly chorôb je zrejmé, že takáto dezinfekcia 1x denne vašim zariadeniam neublíži.
Ako efektívne dezinfikovať počítač?
Obrazovky laptopov a notebookov nie sú v každom prípade vyrobené zo skla (matné displeje sa napríklad vyrábajú z plastu), a preto sa použitiu dezinfekčných obrúskov na túto časť zariadenia pre istotu vyhnite. Obrazovky by mali byť čistené a dezinfikované zmesou obsahujúcou minimálne 70% izopropylového alkoholu, ktorá sa nanáša jemnou utierkou. Nezabúdajte ani na dezinfekciu klávesnice, exteriéru zariadenia a taktiež ani na miesta, ktorého sa dotýkajú vaše zápästia.
Väčšina stolových počítačov by aj bez závažnosti tejto situácie potrebovala byť vyčistená. Preto neváhajte a pustite sa do toho čo najskôr. Najlepším spôsobom ako tak urobiť, je použiť dezinfekčné obrúsky alebo zmes izopropylového alkoholu. Opäť raz, ani v prípade počítačov nie je dobrým nápadom použiť dezinfekčné obrúsky na monitor. No v ostatných prípadoch, ako v prípade myšky, jednotlivých klávesov, vonkajšej časti klávesnice a podušky na myš ich neváhajte použiť.
Nezabúdajte ani na zvyšné zariadenia
Ak je povrch akéhokoľvek elektronického zariadenia vyrobený z plastu, je potrebné pretrieť ho minimálne raz za čas dezinfekčnými obrúskami alebo roztokom izopropylového alkoholu. Reč je napríklad o herných myšiach, herných ovládačoch, či diaľkových ovládačoch.
Ostaňte doma, ostaňte v bezpečí
Práve teraz sa toho vo svete deje veľmi veľa a najmä veľmi rýchlo. Je to stresujúce a znepokojujúce. No ak ostanete doma, a teda v bezpečí, určite to spoločnými silami zvládneme.
Zdroj: Wired