Definitívny termín Brexitu sa nezadržateľne blíži, na čo sa okrem rôznych odvetví priemyslu pripravujú aj jedinci s mimoriadne vysokou hodnotou majetku. Viacerí bohatí Európania, ktorí doteraz nazývali ostrovné kráľovstvo svojím domovom, si totiž v súčasnosti balia kufre a objednávajú si sťahovacie služby.
Anthony Ward Thomas je zakladateľom a riaditeľom rovnomennej firmy, ktorá sa špecializuje na sťahovanie domovov naprieč oceánom. V priebehu roka 2018 poskytoval svoje služby až 296 zákazníkom, ktorí sa sťahovali zo Spojeného kráľovstva do pevninských častí Európy. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa tak jednalo o zvýšenie tohto počtu až o 82%. Medzi najobľúbenejšie cieľové destinácie sa zaradili mestá ako Paríž, Brusel, Zürich či Ženeva, rovnako ako regióny južného Francúzska a španielske lokality, ako napríklad Malorka.

Ward Thomas vysvetlil, že načasovanie tohto výrazného trendu sťahovania je reakciou nielen na samotný Brexit, ale tiež na výsledky sprievodných rokovaní a obavy týkajúce sa možnosti, že Jeremy Corbyn by sa v konečnom dôsledku mohol stať premiérom Británie. Je navyše zaujímavé, že Boris Johnson, jeden z popredných zástancov oddelenia Británie od EÚ, sám v minulosti využil Wardove sťahovacie služby. Jeho zákazníkmi sú totiž obvykle bohatí ľudia, ktorí majú k dispozícii najmenej 5 miliónov libier (6,4 milióna dolárov), a vo väčšine prípadov sa jedná o občanov Európskej únie, ktorí sa sťahujú spolu so svojimi rodinami. Výnimkou nie sú ani dôchodcovia, ktorí sa často sťahujú za teplejším počasím, prípadne sú motivovaní hľadaním „stabilnejších“ politických systémov.
Ward Thomas v telefonickom rozhovore uviedol: „Nepovedal by som, že toto sťahovanie nastáva výhradne kvôli Brexitu – dôvodom je skôr chaos, v ktorom sa ocitáme. Ľudia jednoducho opúšťajú loď, ktorá sa zdanlivo postupne plní vodou.“
Súvisiace: 10 najbohatších ľudí Veľkej Británie
Odchod veľkého počtu obyvateľov Británie sa môže ešte väčšmi umocniť v prípade, že Theresa Mayová nakoniec skutočne odmietne Brexitovú dohodu. Ward Thomas vysvetlil, že ľudia, ktorí doteraz žili spokojným životom, budú v dôsledku tohto kroku nútení robiť významné životné rozhodnutia.

Ďalšou populárnou destináciou súčasných vysťahovalcov sú aj britské Normanské ostrovy, na území ktorých sa neuplatňuje daň z kapitálových ziskov či dedičstva. Jo Stoddart, riaditeľ spoločnosti Locate Guernsey, potvrdil, že počet ľudí sťahujúcich sa do tejto destinácie v druhej polovici minulého roka narástol o pozoruhodných 50% v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi roku 2018.
Francesco Tesi, hlavný poradca v realitnej spoločnosti Lionard Luxury Real Estate, uviedol, že mimoriadnym lákadlom pre ľudí opúšťajúcich Spojené kráľovstvo je v súčasnosti aj Taliansko. Ako dôvod uviedol jednak samotný Brexit, ale tiež nový daňový režim, ktorý bol v tejto krajine zavedený pred dvoma rokmi. Na Taliansko sa totiž v minulosti zameriavali predovšetkým ľudia, ktorí mali záujem o kúpu sekundárnych a dovolenkových nehnuteľností.
Tesi vysvetlil: „V súčasnosti sa s dopytom na tomto trhu stretávame predovšetkým zo strany bohatých manažérov hedžových fondov alebo podnikateľov. V Taliansku si kupujú nové domovy, do ktorých sťahujú svoje rodiny. Ak je to nevyhnutné, niekoľko dní do týždňa strávia na svojom pracovisku v Londýne, ale inak pracujú na diaľku zo svojho nového niesta bydliska.“
Ward Thomas asistoval pri sťahovaní napríklad aj Pippe Middletonovej, sestre vojvodkyne z Cambridge, alebo Rowanovi Williamsovi, ktorý je bývalým arcibiskupom z Canterbury. Zároveň uviedol, že zatiaľ sa nestretol s výrazným nárastom sťahovania na korporátnej úrovni. Mnoho spoločností však už vyhlasuje, že Brexit bez dohody bude mať katastrofálny dopad na ich operácie na území Spojeného kráľovstva, v dôsledku čoho sa tiež postupne pripravujú na veľké sťahovanie svojich centrál a pobočiek.
Istý podnikateľ, ktorého firma prevádzkuje 110 kamiónov, vykazuje ročný obrat o hodnote 35 miliónov libier (45 miliónov dolárov) a za sťahovanie si účtuje v priemere približne 3 000 libier, povedal: „V dôvernej komunikácii nás oslovilo už niekoľko spoločností, ktoré sa zaujímali o to, či by sme im dokázali pomôcť so sťahovaním na skutočne veľkej mierke.“

Ak sa bude zvýšený odchod európskych občanov z Británie prejavovať aj naďalej, tento trend by mohol prispieť k podpore sťahovacieho priemyslu, ktorý v priebehu posledných troch rokov vykazoval výrazne spomalený rast. Toto spomalenie sa totiž na scéne objavilo najmä preto, že ľudia so zatajeným dychom čakali na konkrétne výsledky Brexitu.
Ian Studd, generálny riaditeľ sťahovacej spoločnosti British Association of Removers, v rozhovore uviedol: „Neistota týkajúca sa výsledkov Brexitu zapríčinila akúsi stagnáciu na trhu so sťahovacími službami. V posledných rokoch sme zaznamenávali iba minimálne zmeny v počte jedincov a spoločností, ktoré si hľadali nové nehnuteľnosti v zámorí.“
Najnovšie oficiálne údaje z polovice minulého roka napriek tomu dokladujú, že z EÚ sa do Británie ešte stále sťahovalo pomerne veľa ľudí, avšak ich počet sa predsa len znížil na najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov.
Súvisiace: Majetok anglickej kráľovnej predstavuje $ 500 miliónov. Ako ho získala?
Brexit je tiež obviňovaný zo zásadného poklesu hodnoty nehnuteľností v Londýne, čo v konečnom dôsledku môže odrádzať majiteľov nehnuteľností od opúšťania tohto mesta. Ak totiž v súčasnosti uvedú svoje domovy na realitný trh, budú mať najnižšiu šancu dopracovať sa k jeho úspešnému predaju za posledných 10 rokov.
Ward Thomas nakoniec povedal, že pretrvávajúca neistota okolo Brexitu by dokonca mohla zvýšiť dopyt na trhu – ak by sa totiž dostala k moci Corbynova Labouristická strana (Strana práce), pravdepodobne by pristúpila k plneniu svojich sľubov týkajúcich sa prerozdeľovania bohatstva v krajine.
Ward Thomas vysvetlil: „Vyhliadka Corbynovej vlády je primárnym faktorom pre súčasné konanie mnohých ľudí. Väčšina z nich túži realizovať hodnotu svojich aktív v Spojenom kráľovstve a presťahovať sa do novej daňovej oblasti.“
Zdroj: Yahoo, Bloomberg