
Karl Lagerfeld zomrel vo veku 85 rokov. Legendárny módny návrhár sa narodil v nemeckom Hamburgu v roku 1933. Lagerfeld bol známy tým, že v priebehu svojej pozoruhodnej kariéry stál na čele kreatívneho tímu dvoch popredných svetových luxusných značiek. Kreatívnym riaditeľom značky Chanel sa stal v roku 1983, pričom už od roku 1965 pôsobil ako kreatívny riaditeľ značky Fendi. Lagerfeld bol počas svojho života dizajnérom, ilustrátorom, fotografom, vydavateľom a zberateľom. V roku 2009 dokonca pôsobil ako hosťujúci editor časopisu Wallpaper.
Lagerfeld sa preslávil svojou obrovskou obľubou v literatúre, umení a nových trendoch, ale predovšetkým svojím talentom pre filtrovanie všetkých týchto vplyvov, v dôsledku čoho bol schopný vytvárať úžasné módne kolekcie Haute Couture, ktoré dokonale odzrkadľovali ducha danej éry. Počas pôsobenia v značke Chanel uviedol na módne mólo napríklad luxusné tvídové obleky a miniatúrne bikiny s logom značky. Ako kreatívny riaditeľ značky Fendi sa do povedomia módneho sveta zapísal svojimi jedinečnými kožušinovými modelmi.
Lagerfelda si však pamätáme aj ako ikonickú postavu populárnej kultúry, k čomu prispeli jeho biele vlasy zopnuté do nezameniteľného chvosta, osobná preferencia pre výrazné farby, vášeň pre diétnu Coca-Colu a láska k jeho mačke Choupette. Jedinečný imidž si budoval počas celej svojej kariéry. Či už to bolo rysovaním svojej atletickej postavy alebo nosením monoklu, mnohých strieborných prsteňov a nadrozmerných slnečných okuliarov.
Lagerfeld bol študentom parížskej módnej školy School Of La Chambre Syndicale De La Couture Parisienne, a po prvýkrát si získal uznanie módnej scény v roku 1954, keď jeden z jeho dizajnov – žltý vlnený kabát s prackou okolo goliera – získal prestížne ocenenie Woolmark v kategórií kabátov. Lagerfeldov náčrt kabátu odkúpil Pierre Balmain, ktorý o rok neskôr ponúkol mladému dizajnérovi pozíciu asistenta vo svojom módnom dome.
Lagerfeld v roku 1959 odišiel pracovať do módnej značky Jean Patou, kde ostal až do roku 1962. Dlhší čas pôsobil ako úspešný dizajnér na voľnej nohe a zdokonaľoval svoju schopnosť navrhovať módne kúsky pre širokú škálu značiek a estetických štýlov. Po zbieraní skúseností po celom svete v roku 1964 vstúpil do značky Chloé, ktorú v tom čase viedla návrhárka Gabrielle Aghionová. Pre túto značku spočiatku navrhoval dve kolekcie za sezónu, pričom postupom času dostal na zodpovednosť režírovanie všetkých kolekcií tohto módneho domu. V roku 1975 uviedol na trh svoj prvý luxusný parfum.

Karl Lagerfeld začal v roku 1965 spolupracovať s módnou značkou Fendi. Značka založená v Ríme bola síce už v tom čase známa ako rodinný podnik so zameraním na kožušinové a kožené výrobky, avšak ikonický dizajnér ju pretvoril na významného svetového hráča na poli luxusnej módy. V roku 2008 začal spolupracovať so Silviou Venturini, ktorá je súčasnou riaditeľkou pánskej módy v značke Fendi a vnučkou jej zakladateľov. Títo dvaja dizajnéri sa preslávili svojím zvykom spoločne sa klaňať publiku z móla po každej prehliadke dámskej módy značky Fendi.
Lagerfeld predstavil svoju prvú kolekciu Haute Couture pre značku Chanel v roku 1983. Módna show sa konala v priestoroch slávneho ateliéru Rue Cambon a bola inšpirovaná kreáciami značky Chanel z dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia. Kolekcia zahŕňala dlhé vlnené kostýmy, saká so širokými chlopňami, šperky s motívom skarabeov a večerné šaty z organzy s volánikmi.
Lagerfeld sa počas svojho dlhého pôsobenia v značke Chanel preslávil tým, že neustále inovoval sukňové kostýmy a bouclé tvídové saká, ktoré boli synonymom tejto značky. Dizajnér tak predstavoval svetu unikátne kolekcie, ktoré boli charakteristické kaleidoskopickým a humorným množstvom odkazov na populárnu kultúru. Medzi jeho kreácie patrili doplnky inšpirované surfovými doskami, hokejkami či lietajúcimi taniermi UFO, ale tiež rôzne experimenty s logom značky Chanel, či oblečenie inšpirované feministickými povstaniami, majestátnym európskym kaňonom Gorges du Verdon a letiskovými terminálmi.
Lagerfeld v roku 2015 o svojom dizajnovom procese povedal: „Mám šťastie, že môžem svoje nápady dať na papier a ľudia si ich okamžite vedia predstaviť a dokážu vyrobiť šaty bez toho, aby mi kládli príliš veľa otázok. Nemám tendenciu dodatočne meniť svoje dizajny, pretože pred prezentáciou finálneho modelu sa prehryziem 20 nápadmi ktoré skončia v koši.“
Lagerfeld si však nezískal povesť iba ako majstrovský módny dizajnér, ale tiež ako organizátor veľkolepých podujatí. V roku 1978 hostil prepychovú svadobnú hostinu Palomy Picasso a Rafaela López Sáncheza, ktorá sa stala predchodcom módnych show organizovaných v unikátnych prostrediach, ktorými sa neskôr prezentovali aj značky Fendi a Chanel. Značka Fendi v roku 2007 usporiadala veľkolepú módnu prehliadku priamo na Veľkom čínskom múre, a na oslavu svojho 90. výročia v roku 2016 zase predstavila verejnosti mólo postavené priamo nad fontánou Di Trevi v Ríme. Lagerfeld v priebehu svojej kariéry v značke Chanel zakomponoval do svojich prehliadok prvky kultúry z Kuby, Dubaja, Texasu a Edinburgu; v komplexe Grand Palais v Paríži postavil jedinečnú scenériu pripomínajúcu kasíno; svoje modely prezentoval v prostredí v štýle starovekého Grécka či vesmírnej stanice. Jeho posledná show sa konala medzi kulisami zobrazujúcimi pokojný les.
Súvisiace: 7 módnych návrhárov, ktorí rúcajú hranice a myslia celosvetovo
Lagerfeld spustil svoju rovnomennú značku v roku 1984 a následne spolupracoval so značkami ako Hogan, Louis Vuitton, H&M a Vans. Okrem toho pracoval ako kostýmový dizajnér pre rôzne inscenácie a filmy, vrátane hry „Betrayal“ od Harolda Pintera z roku 1984 a baletu „Apollo“ v podaní English National Ballet z roku 2009. Lagerfeldovo dedičstvo však zahŕňa omnoho viac ako módne skvosty. Bol totiž aj vášnivým fotografom, ktorý okrem propagačných kampaní značky Chanel vytvoril aj množstvo fotografií krajiniek a architektúry – mnohé z nich boli zachytené v knihe Konkret Abstrakt Gesehen z roku 2007. V dôsledku dizajnérovej lásky k fotografovaniu je značka Chanel od roku 2014 partnerom Festivalu fotografie vo francúzskom meste Hyères. Lagerfeld bol od polovice 70. rokov tiež zanieteným zberateľom umenia a nábytku a z času na čas dražil niektoré predmety zo svojej zbierky umenia v rámci štýlov ako Art Deco, Memphis, Starí majstri či Francúzsky dizajn. Zároveň spolupracoval s výrobcami umeleckých predmetov ako Orrefors a Cessina.
Nedá sa poprieť, že Lagerfeld zanechal svetu monumentálny odkaz skutočného umelca, o čom svedčí aj skutočnosť, že bol kľúčovou osobnosťou v budovaní úspechu dvoch z najslávnejších značiek v histórii módy. Napriek tomu však mal tendenciu príliš sa nezaoberať svojimi minulými dizajnmi. Namiesto toho preferoval s odhodlaním sa pozerať do budúcnosti. A to je skutočné dedičstvo Karla Lagerfelda.



Zdroj: TheIndependent, NYTimes