
Luxusný hotel v centre mesta Rijád sa zmenil na miesto väznenia podnikateľov a hodnostárov, ktorí sa stali terčom saudskoarabskej vlády v rámci prísneho zákroku voči korupcii v krajine. Webstránka a oslovený zamestnanec hotela však uviedli, že prevádzka luxusného zariadenia by sa mala vrátiť do pôvodných koľají už v priebehu budúceho mesiaca. To značí, že štátne orgány sa blížia k uzatvoreniu prípadov veľkého počtu jedincov, ktorí sú podozriví z korupcie.
Vláda Saudskej Arábie spustila protikorupčnú kampaň začiatkom novembra minulého roku. Desiatky princov, štátnych predstaviteľov a popredných podnikateľov sa v dôsledku tohto kroku ocitli uväznení v prepychových priestoroch hotela Ritz-Carlton, nachádzajúcom sa v meste Rijád. Hotel bol odvtedy neprístupný pre verejnosť a bol nútený pozastaviť svoju tradičnú činnosť.
Agentúra Reuters sa 15. januára spojila so zamestnancom hotela zodpovedným za vykonávanie rezervácií izieb. Ten odmietol byť menovaný, ale v telefonickom rozhovore potvrdil, že hotel bude znovu prijímať rezervácie zákazníkov od 14. februára. Rovnaká informácia figuruje aj na webstránke hotela. Na nej sa navyše dočítate, že cena najlacnejšej izby v hoteli predstavuje 2 439 saudských rialov (650 dolárov).
Oficiálne zdroje potvrdili, že saudskoarabská vláda sa blíži k vyriešeniu posledných záležitostí v rámci protikorupčnej kampane. To jej umožní vrátiť hotel Ritz-Carlton do rúk jej majiteľov, ktorí budú môcť pokračovať vo svojom podnikaní. Značka Ritz-Carlton spadá v súčasnosti pod hotelovú spoločnosť Marriott. Hovorca tejto spoločnosti vo vyhlásení uviedol: „Aktuálna prevádzka hotela sa realizuje v súlade s nariadeniami miestnej vlády a zariadenie dočasne neplní úlohu tradičného hotela.“ Hovorca spoločnosti však odmietol poskytnúť vyjadrenie ohľadom otázky, kedy by mohol byť hotel znovu definitívne otvorený pre verejnosť.

Saudskoarabské úrady uviedli, že drvivá väčšina podozrivých bude pravdepodobne súhlasiť s finančným vyrovnaním a následným stiahnutím obvinení proti nim. Rijád popri tom dúfa, že takýmto spôsobom získa naspäť nezákonne nadobudnuté finančné prostriedky v približnej hodnote 100 miliárd dolárov. Úrady však očakávajú, že istý počet obvinených z korupcie bude aj naďalej stíhaný.
Stavebný gigant Saudi Binladin Group 13. januára uviedol, že niektorí z jeho akcionárov pravdepodobne prevedú, v rámci spomenutého vyrovnania, časť svojich podielov na štátne inštitúcie. V hoteli bol totiž zadržaný Bakr bin Ládin, predseda tejto developerskej spoločnosti a niekoľko členov jeho rodiny.
Princ Miteb bin Abdullah bol kedysi považovaný za sľubného kandidáta na saudskoarabský trón. Aj on sa však ocitol v luxusnom väzení. Oslobodený bol už koncom novembra, keď sa dohodol s vládnymi orgánmi na vyplatení viac než jednej miliardy dolárov.
Ďalším popredným podnikateľom ubytovaným v hoteli Ritz-Carlton sa stal miliardársky princ Alwaleed bin Talal, predseda a majiteľ svetovej investičnej spoločnosti Kingdom Holding. Zasvätený saudskoarabský úradník pre agentúru Reuters povedal, že princ rokuje o možnom finančnom vyrovnaní, ale doteraz nesúhlasil so žiadnymi navrhovanými podmienkami.
Webová stránka hotela uvádza, že Ritz-Carlton v Rijáde disponuje 492 izbami a apartmánmi a samotnú budovu objíma 21 hektárov profesionálne upravených záhrad.
Zdroj: Reuters, WSJ